Բոլիվիան իր նախագահի ինքնաթիռի խուզարկությունն անվանել է ագրեսիայի ակտ 07/03/2013   20:28  |  Միջազգային լրահոս
ՄԱԿ-ում Բոլիվիայի դեսպանը իր երկրի նախագահի ինքնաթիռի խուզարկությունն անվանել է ագրեսիա: Նա խոստացել է  բողոք ներկայացնել ընդդեմ այն երկրների, որոնք փակել են իրենց օդային տարածքը` կասկածելով, որ նախագահի ինքնաթիռում է գտնվում  ԿՀՎ-ի նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը:
Բոլիվիայի փոխնախագահը մեղադրել է եվրոպական երկրներին այն բանում, որ դրանք հանդիսանում են ԱՄՆ-ի գաղութները: Նա նաև հայտարարել է, որ պետությունը կհետապնդի այն անձանց, ովքեր կսպառնան նախագահ Մորալեսի անվտանգությանը:
Ֆրանսիան և Պորտուգալիան կասկածել են, որ բոլիվիական ինքնաթիռում  է գտնվում ԿՀՎ-ի նախկին աշխատակից Էդվարդ  Սնոուդենը: Այդ երկրների իշխանությունները արգելել են, որ կոլումբիական ինքնաթիռն անցնի իրենց օդային տարածքով:
Նախագահ Մորալեսի օդանավը ստիպված վայրէջք է կատարել Վիենայում, որտեղ ենթարկվել է խուզարկության: Սակայն Սնոուդենին ինքնաթիռում չեն գտել:
Կուբան նույնպես դատապարտել է ԱՄՆ-ին`   Լատինական Ամերիկայի վրա ճնշում գործադրելու համար: Կուբայի իշխանության ներկայացուցիչները անթույլատրելի և անհիմն  են համարել եվրոպական երկրների կողմից իրենց օդային տարածք նախագահ Մորալեսի ինքնաթիռի մուտքն արգելելու  որոշումը:

Посол Боливии в ООН назвал обыск самолета президента Эво Моралеса актом агрессии 07/03/2013 20:55 | Международные новости
Посол Боливии в ООН назвал обыск самолета президента Эво Моралеса актом агрессии и обещал подать жалобу на страны, закрывшее свое воздушное пространство для судна из-за подозрений, что на его борту находится беглый сотрудник ЦРУ Эдвард Сноуден. Об этом пишет агентство BBC.
Боливийский вице-президент обвинил европейские страны в том, что они являются колониями Соединенных Штатов. Он также заявил, что государство будет преследовать лиц, угрожавших безопасности президента Моралеса.
Франция и Португалия заподозрили, что на борту боливийского самолета может находиться бывший сотрудник ЦРУ Эдвард Сноуден, и запретили ему пролет через свое воздушное пространство.
Самолет Моралеса был вынужден сесть в Вене, где его обыскали, однако Сноуден не был обнаружен на борту.
Куба также осудила попытки давления США на Латинскую Америку. Представители кубинских властей назвали недопустимым и необоснованным решение европейских стран закрыть свое воздушное пространство для самолета Моралеса, передает BBC.