Քաղաքաշինության նախարար. ՎՊ-ն քաղաքաշինության նախարարությունում վերահսկում չի իրականացրել 07/02/2013   14:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՎՊ- ի 2012թ-ի հաշվետվության մեջ արձանագրված խախտումների շուրջ լրագրողներին պարզաբանումներ ներկայացնելու հերթն այսօր հասավ Քաղաքաշինության նախարարին:
Հիշեցնենք, գերատեսչություների ղեկավարներին տրված վարչապետի այդ հանձնարարականին երեկ առաջինը արձագանքել էր ՀՀ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեսյանը:
Քաղաքաշինության նախարար Սամվել Թադևոսյանն այսօր հայտարարել է, որ ՎՊ-ը 2012թ-ին քաղաքաշինության նախարարությունում ընդհանրապես վերահսկում չի իրականացվել, հետևաբար ՎՊ հաշվետվությունում ներառված զեկույցների մեծ մասը վերաբերում է շինարարական աշխատանքներին ընդհանրապես, և ոչ կոնկրետ քաղաքաշինության նախարարությանը:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում լայն քննարկումների թեմա դարձած ատկատներին, նախարարը հայտարարել է, որ չկատարված աշխատանքի համար որևէ մեկին չի վճարվել:
Այդուհանդերձ, նախարարը չի ժխտել, որ շինարարության ոլորտում բացթողումներ կան, միաժամանակ, սակայն, նշելով, թե ՎՊ-ը չի հստակեցրել դրանց կոնկրետ չափը:
«Ցավոք շինարարության ոլորտում խախտումներ և բացթողումներ կան, բայց ՎՊ-ն պետք է հստակեցներ, թե շինարարության ընդհանուր ծավալում խախտումներն ինչքան են կազմել: Թեպետ չեմ կասկածում ՎՊ մասնագետների կարողություններին, բայց խորքային վերլուծություններ շինարարության ոլորտում խախտումների խորքային պատճառների մասին չկան»,- հայտարարեց նախարարը:
Փոխարենը Սամվել Թադևոսյանն ինքն է մատնանշել իր ղեկավարած բնագավառում առկա խախտումների ռիսկային ոլորտները:
«Հիմնական խախտումները գոյանում են լիցենզավորված կազմակերպությունների կողմից ոչ պատշաճ աշխատանքի պատճառով, նախագծումն իրականացվում է թերի և անորակ, դրանցում աշխատում են ոչ մասնագետներ, ընդ որում նույն մարդն աշխատում է մի քանի կազմակերպություններում և մի տեղ նախագծում է, մյուսում իր նախագծին փորձագիտական եզրակացություն է տալիս: Ըստ Ս.Թադևոսյանի՝ տեխնիկական հսկողություն իրականացնող փոքր թվով մասնագետները միաժամանակ հսկում են մոտ 150 շինարարություն»,- հայտարարել է նախարարը:
Սամվել Թադևոսյանը նաեւ նշել է, թե նույնիսկ այսպիսի կազմակերպություներին լիցենզիա չտալու իրավունք իրենք չունեն: Ու թեև տալիս են, բայց հետո էլ վերահսկում են նրանց գործունեությունը: Արդյունքում, ըստ նախարարի, միայն 2012թ-ին  կասեցվել է 550 լիցենզավորված կազմակերպության լիցենզիա, պետական բյուջե է վերադարձվել 53 մլն դրամ: Այս ամենի արդյունքում տնտեսվել է պետական միջոցների 15%-ը:
Ի դեպ, նախարարը նաև նշել է, որ  հայտնաբերված թերացումների դեպքում իրենք ոչ թե դիմել են դատախազություն, այլ պարտադրել են կազմակերպություններին վերացնել դրանք:

Министр градостроительства Армении прокомментировал зафиксированные в нашумевшем отчете КП нарушения в сфере строительства 07/02/2013   15:53  |  Лента новостей
Сегодня свои разъяснения представило журналистам касательно нарушений, зафиксированных в отчете КП за 2012г. министерство градостроительства.
Напомним, вчера первым на данное руководителям ведомств поручение премьер–министра откликнулся председатель Государственного комитета водного хозяйства Андраник Андреасян.
Тадевосян отметил, что исследования КП касались сферы строительства, но в министерстве они не проводились.
Коснувшись широко дискутируемой в последнее время темы “откатов”, министр заявил, что не платил никому за невыполненную работу. Тем не менее, министр не опроверг сведения о том, что в сфере строительства зафиксированы упущения, в то же время отметив, что Контрольная палата не уточнила конкретные масштабы выявленных нарушений.
Самвел Тадевосян лично указал на сферы, наиболее подверженные рискам. “В основном, нарушения, в первую очередь, касаются недолжной работы лицензированных компаний”, -з заявил министр. Он отметил, эти организации, в основном, осуществляют неполноценное и некачественное проектирование. Кроме того, в подобных организациях работают не профессионалы, которые одновременно осуществляют работу в нескольких организациях. По словам Тадевосяна, осуществляющие технический надзор специалисты, которых и без того немного, одновременно контролируют строительство на примерно 150 строительных объектах.
Самвел Тадевосян также отметил, что они не имеют права не выдавать даже таким организациям лицензии. “Хотя и им выдают лицензию, но затем контролируют их работу”, - отмечает министр. В итоге, по словам, С. Тадевосяна, только в прошлом году по итогам исследований Министерства градостроительства было приостановлено действие лицензий 550 компаний, 53 млрд. драмов были возвращены в госбюджет. В результате удалось сэкономить 1 млрд. драм (15%).
Министр также отметил, что в случае выявления упущений они обращались не в Прокуратуру, а обязали организации принять меры по устранению зафиксированных проблем.