Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանների հայցադիմումի քննությունը հետաձգվեց 3 ամսով 07/02/2013 17:01 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ու նրա որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանն ընդդեմ «Ժամանակ» օրաթերթի հիմնադիր «Սկիզբ Մեդիա» ընկերության և Առաջին լրատվական ընկերության հայցադիմումի գործով դատաքննությունն այսօր չսկսվեց:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանի նախագահությամբ, այսօր նշանակված դատական նիստը տեղի չունեցավ հայցվորներ Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանների ներկայացուցիչ Արփինե Մելիքբեկյանի բացակայության պատճառով: Ա.Մելիքբեկյանը դիմել էր դատարանին՝ խնդրելով հայցադիմումի քննությունը հետաձգել մինչև հոկտեմբեր ամիսը, քանի որ ինքը գտնվում է ֆիզիոլոգիական արձակուրդի մեջ: Դատարանը բավարարեց միջնորդությունը և դատական նիստը հետաձգեց մինչև հոկտեմբերի 7-ը:
Հայցվորները վիճարկում են 2012թ. նոյեմբերի 27-ին և 29-ին հրապարակված «Քոչարյանների րոպեավճարը» և «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտ»-ի հետ» հոդվածները: Հայցապահանջով հայցվորները պահանջում են 4 մլն դրամ հատուցում՝ արատավորող տեղեկություններ հրապարակելու համար, ևս մեկ միլիոն դրամ կողմը պահանջում է հատուցել որպես դատական ծախսեր, այդ թվում՝ փաստաբանի ողջամիտ վարձատրություն:
Ըստ պատասխանողների ներկայացուցիչ, փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանի ժամանակին հայտնած դիրքորոշման, «Առաջին լրատվականը» որևէ առնչություն չունի վիճարկվող հոդվածների հրապարակման հետ, ուստի ինքը չի կարող ներկայացնել ապացույցներ մի բանի մասին, որը գոյություն չունի: «Մենք այդ հոդվածները չենք տպագրել և չենք կարող պատասխանատվություն կրել դրա համար»,- հայտարարել էր պատասխանողի ներկայացուցիչը: Իսկ «Ժամանակ» օրաթերթն, ըստ պատասխանող կողմի ներկայացուցչի, հայցվորներին արատավորող որևէ տեղեկատվություն չի հրապարակել: Այդուհանդերձ, եթե հայցվորները դիմեին թերթին, իրենք կարձագանքեին: Մինչդեռ թերթին դիմել է անձը, որը որպես պատշաճ ներկայացուցիչ չի դիտվել, քանի որ դիմումին կցված չի եղել համապատասխան լիազորագիր: Կողմը միաժամանակ հայտարարել էր, որ պատրաստ է կնքել հաշտության պայմանագիր հայցվոր կողմի հետ, տպագրել հերքում, եթե հերքման տեքստը չի նվաստացնի լրատվամիջոցի պատիվը:

Ереванский суд отложил слушания по иску “Роберт и Седрак Кочаряны против СМИ“ до 7 октября 07/02/2013   18:01  |  Лента новостей
Слушания по делу Роберт и Седрак Кочаряны против учредителя газеты “Жаманак” компании “Скизб медиа кентрон” и информационного портала “Первый информационный” сегодня так и не начались.
Сегодняшнее заседание в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Алексея Сукояна сегодня не состоялось ввиду отсутствия представителя Роберта и Седрака Кочарянов Арпине Меликбекян. А. Меликбекян обратилась в суд с просьбой отложить рассмотрение иска до октября, поскольку она находится в физотпуске. Суд удовлетворил ходатайство, и судебное заседание было отложено до 7 октября.
Причиной судебной тяжбы стали статьи, опубликованные 27 и 29 ноября 2012г. под заголовком “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и “Поминутная плата Кочарянов” в вышеупомянутых СМИ. Истцы требуют возмещения на сумму в размере 4 млн. драмов за обнародование порочащих сведений, еще 1 млн. драмов сторона требует в качестве компенсации за судебные издержки, в том числе за оплату услуг адвоката.
Представитель ответчика, адвокат Николай Багдасарян ранее озвучил свою позицию и заявил о том, что “Первый информационный” не имеет никакого отношения к оспариваемым публикациям, посему он не может представить доказательства того, чего не существует. Мы не публиковали эти статьи и не можем нести ответственность за их содержание”, - заявил представитель ответчика. А газета “Жаманак” не публиковала ни одного сведения, порочащего истцов, тем не менее, если бы истец обратился в редакцию газеты, они откликнулись бы: в газету обратилось лицо, которое не рассматривается в качестве надлежащего представителя, поскольку к заявлению не прилагалась соответствующая доверенность. Сторона в то же время сообщила, что готова заключить мировую со стороной истца, напечатать опровержение, если текст опровержения не унизит чести СМИ.