Հարուցվել է քրեական գործ` «Առողջապահական ԾԻԳ»-ի աշխատակիցների կողմից չարաշահումների կապակցությամբ 07/02/2013 19:09 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` «Առողջապահական ԾԻԳ» պետական հիմնարկի աշխատակցի օժանդակությամբ խարդախությամբ հափշտակություն կատարելու և պաշտոնեական անփութության փաստերի առթիվ:
ՀՀ առողջապահության նախարարությանից ստացված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Առողջապահական ԾԻԳ» պետական հիմնարկի և ՍՊ ընկերության միջև 2009թ. հունիս ամսին կնքվել է պայմանագիր` բժշկական կենտրոններից մեկի շենքի վերանորոգման վերաբերյալ:
Ըստ նյութերի` կապալի պայմանագրով նախատեսված շուրջ 553 միլիոն դրամի աշխատանքներն իրականցնելու ընթացքում ՍՊ ընկերության հիմնադիր-տնօրենը, խաբեությամբ ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, 2009-2010թթ. կատարողական ակտերում կեղծ տվյալներ ներառելու միջոցով, հավելագրել է փաստացի չկատարված աշխատանքներ և հիմնարկի շինարարական աշխատանքների վերահսկման մասնագետի օժանդակությամբ և հիմնարկի պաշտոնատար անձանց թողտվությամբ խաբեությամբ հափշտակել է առանձնապես խաոշոր չափերի` շուրջ երկու տասնյակ միլիոն դրամ գումար:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ և 38-178-րդ հոդվածներիի 3-րդ մասերի 1-ին կետերով և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությանը:

В Генпрокуратуре Армении возбуждено уголовное дело по факту хищения при посредничестве сотрудника ОРП здравоохранения 07/02/2013   19:31  |  Криминальная хроника
В Управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА возбуждено уголовное дело по факту хищения, совершенного мошенническим путем, и служебной халатности.
При исследовании материалов, полученных от Минздрава Армении, выяснилось, что между госучреждением офиса по реализации программ (ОРП) здравоохранения и ООО в июне 2009г. был заключен договор о ремонте здания одного из медцентров.
Согласно материалам, при реализации предусмотренных по договору работ на примерно 553 млн. драмов директор-учредитель ООО с целью хищения чужого имущества, в 2009-2010гг. путем включения в исполнительные акты фиктивных данных совершил хищение при посредничестве специалиста по контрою за строительными работами и с позволения должностных лиц совершил хищение суммы в особо крупном размере- около двух десятков миллионов драмов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по п.1 ч.3 ст. 178 и ст. 38-178 и ч.2ст. 315 УК РА.
Расследование уголовного дела поручено Главному следственному управлению Полиции Армении при Правительстве РА.