Արարատյան Հայրապետական թեմը քննադատում է Նավասարդ արք․ Կճոյանի մասին հրապարակումները 07/02/2013   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արք․ Կճոյանի անձի շուրջ ծավալված օֆշորային պատմությանն ու մասնավորապես դրա վերաբերյալ մամուլի հրապարակումներին է այսօր անդրադարձել նաև Արարատյան Հայրապետական թեմը:
Տարածված հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Անցած երկու տարիների ընթացքում մի շարք լրատվամիջոցներ Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արք․ Կճոյանին վերագրեցին զանազան բացասական որակներ՝ հասարակության մեջ փորձ անելով ձևավորել Սրբազանի անձի՝ իրականությունից ամբողջովին կտրված ընկալում: Հավասարակշռության և անկողմնակալության սկզբունքի պահպանման փոխարեն մի խումբ ԶԼՄ-ներ, թերևս միայն իրենց հայտնի պատճառներով, առ այսօր առավել կարևորում են Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդին՝ հասարակության կյանքից, նրա հոգսերից ամբողջովին կտրված ներկայացնելը»:
Թեմի հայտարարության մեջ նաև ասվում է, թե մամուլի մի խումբ ներկայացուցիչներ օգտվելով Նավասարդ արք․ Կճոյանի լռությունից, անընդհատ մոլորության մեջ են գցում հասարակությանը՝ միևնույն ժամանակ զերծ մնալով սեփական գործողությունների համար որևէ պատասխանատվությունից:
Ինչ վերաբերում է բուն օֆշորային պատմությանը, թեմն իր հայտարարության մեջ ձեռնպահ է մնում այս մասին որևէ կարծիք հայտնելուց, փոխարենը անդրադառնում է երեկ մամուլում հրապարակված մի հարցազրույցի, որտեղ Աշոտ Սուքիասյանի հետ փոխկապակցված մի կին հայտարարել էր, թե Կճոյանը ստել է ասելով, որ Աշոտ Սուքիասյանի հետ վերջին անգամ նոր տարոն է խոսել հեռախոսով և վկայել, թե ինքն ականատես է եղել նրանց’ անցած տարի հուլիսին տեղի ունեցած հանդիպմանը:
Վերլուծելով իրավիճակը` Արարատյան Հայրապետական թեմը եզրակացնում է. «Այս երկու տարվա ընթացքում առաջ քաշվող հարցադրումները և փաստարկները հաճախ դուրս են բերվում համատեքստից, աղավաղվում և առավելապես հարմարեցվում հրապարակումների քննադատական, դեղնավուն բնույթին»: Թեմի հայտարարությունն ավարտվում է հասարակությանն ուղղված կոչով. «կոչ ենք անում լայն հասարակությանը թույլ չտալ կառավարելի դարձնել սեփական ենթագիտակցությունը նեղ խմբային շահերը հետապնդողներին»:

Араратская епархия ААЦ осуждает публикации в СМИ об оффшорном скандале с участием архиепископа Навасарда Кчояна 07/02/2013   13:33  |  Лента новостей
Муссируемый вокруг имени главы Араратской епархии ААЦ, архиепископа Навасарда Кчояна оффшорный скандал и, в частности, публикации на эту тему в прессе прокомментировала также Араратская епархия ААЦ.
В распространенном Араратской епархией заявлении, в частности, говорится:
“За минувшие два года ряд средств массовой информации приписали главе Араратской епархии всевозможные негативные качества, предприняв тем самым попытку сформировать в обществе восприятие, целиком оторванное от действительности. Вместо того, чтобы соблюдать принцип сбалансированности и беспристрастности, ряд СМИ, пожалуй, только по известным им причинам до сих пор считают важным представлять архиепископа, полностью оторванным от общественной жизни и его забот ”.
В заявлении Араратской епархии также отмечается, что ряд СМИ, пользуясь молчанием архиепископа Навасарда Кчояна, постоянно вводят в заблуждение общество, в то же время освобождая себя от ответственности за собственные действия.
Что же касается самого оффшорного скандала, то Араратская епархия в своем заявлении воздержалась от комментарий по этому поводу, вместо этого предпочла затронуть опубликованное вчера в прессе интервью, в котором женщина, имеющая отношение к Ашоту Сукиасяну, заявила, что Кчоян соврал, сказав, что с Ашотом Сукиасяном говорил по телефону в последний раз во время празднования Нового года и заявила, что она была очевидицей их встречи, состоявшейся в июле прошлого года
Анализируя сложившуюся ситуацию, Араратская епархия пришла к заключению, что “вопросы и доводы, озвучиваемые в течение последних двух лет, зачастую вырваны из контекста, искажены, а публикации максимально подогнаны под  жанр желтой прессы”. В конце своего заявления Араратская епархия призывает общество не позволять лицам, преследующим узкогрупповые интересы, манипулировать своим подсознанием.