Քաղաքական գործչի մահափորձի գործով ներկայացվեց միջնորդությունների փաթեթ (Լրացված) 07/01/2013   18:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի  նկատմամբ սպանության փորձի գործով  դատական նիստում մահափորձը կատարելու մեջ մեղադրվող Խաչատուր Պողոսյանի պաշտպան Լյուդվիգ Ավետիսյանն այսօր դատաքննությունը լրացնող միջնորդությունների ողջ փաթեթ ներկայացրեց:
Պաշտպանը միջնորդեց նշանակել դատակենսաբանական փորձաքննություն՝ պարզաբանում ստանալու համար, թե  արնանման նմուշները   մարդու ու տղամարդու, մասնավորապես, տուժող  Պարույր Հայրիկյանի  արյան նմուշներն են, թե ոչ:
Լ.Ավետիսյանը միջնորդեց նշանակել դատատեխնիկական փորձաքննություն՝ որոշելու համար, թե արդյոք  դեպքի վայրում՝ Տպագրիչների փողոցի  բակում կայանված մեքենայի հակաառևանգման համակարգը գործո՞ւմ էր  Պ.Հայրիկյանի՝ մեքենային խփվելուց հետո, ահազանգերը ինչ տևողության ու  ուժգնության էին:
Խ.Պողոսյանի պաշտպանը միջնորդեց նշանակել իր պաշտպանյալ Խ.Պողոսյանի կողմից  ամբաստանյալ, ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու  Վարդան Սեդրակյանից գնված «Վոլվո» մակնիշի մեքենայի ապրանքագիտական փորձաքննություն՝ որոշելու, թե ինչպիսին է եղել մեքենայի ապրանքային տեսքն ու շուկայական արժեքը 2012թ. օգոստոսի դրությամբ: Պաշտպանը մի շարք հարցեր պարզաբանելու համար միջնորդեց նշանակել դատաբժշկական, դատահետքաբանական ու դատաձգաբանական հանձնաժողովային և դատահոգեբանական ու դատահոգեբուժական ստացիոնար հանձնաժողովային փորձաքննություններ, ինչպես նաև անցկացնել քննչական փորձարարություն՝ որոշելու համար, թե զույգ կրակոցների ժամանակ ինչպիսին է    եղել ամբաստանյալ Խ.Պողոսյանի ու տուժող Պ.Հայրիկյանի փոխադարձ դիրքը:
Մինչ հիշյալ փաթեթի ներկայացումը`  խափանման  միջոց կալանքը փոխելու իր միջնորդությունը կրկնեց  սպանության փորձը կազմակերպելու մեջ մեղադրվող Վ.Սեդրակյանը: Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ,  առանց քննության թողեց միջնորդությունը՝ հաշվի առնելով, որ նույն հիմքերով ու նույնաբովանդակ  միջնորդություն նախորդ դատական նիստի ընթացքում դատարանն արդեն քննարկել ու մերժել է:
Մեղադրանքի կողմն, ի դեպ, դատաքննությունը լրացնող միջնորդություններ չուներ:
Մեղադրանքի կողմը՝  գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ Արամ Ամիրզադյանն ու տուժող Պարույր Հայրիկյանի ներկայացուցիչ Լևոն Բաղդասարանը դատարանից ժամանակ խնդրեցին պաշտպան Լ.Ավետիսյանի փաթեթի վերաբերյալ ամբողջական կարծիք ներկայացնելու համար: Հուլիսի 9-ի նիստում միջնորդությունների քննարկումը կշարունակվի:
15:56 01/06/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորն առաջարկեց դատավարությունը զավեշտի չվերածել
09:32 15/05/2013  |  Մամուլ«ԺԱՄԱՆԱԿ»: «Վարդան Սեդրակյանը երեք միլիոն է խաղացել վերջին երեք տարում»
11:10 27/04/2013  |  Մամուլ«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»: «Դատարանը հնդկական կինո չէ»
23:05 23/04/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊ.Հայրիկյանի սպանության փորձի գործը մակագրվել է դատավոր Գագիկ Պողոսյանին
16:16 23/04/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊ.Հայրիկյանի մահափորձի գործն արդեն դատարանում է
10:11 23/04/2013  |  Մամուլ«ԻՐԱՎՈՒՆՔ»: «Նախաքննությունն ո՞ւր է տարել Հայրիկյանի դեմ մահափորձի հետքերը»

Продолжается суд по делу о покушении на Паруйра Айрикяна: сторона обвинения не имела ходатайств о дополнении судебного следствия(дополнено) 07/01/2013   20:03  |  Лента новостей
На сегодняшнем судебном заседании по делу о покушении на экс-кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна адвокат обвиняемого в попытке убийства Хачатура Погосяна Людвиг Аветисян представил пакет ходатайств о дополнении судебного следствия. Адвокат ходатайствовал о назначении судебно-биологической экспертизы для определения принадлежности образцов крови потерпевшему Паруйру Айрикяну.
Адвокат ходатайствовал о назначении судебно-технической экспертизы для определения факта срабатывания сигнализации автомашины после того, как П. Айрикян ударился об автомобиль, припаркованной во дворе дома по улице Тпагричнери, а также для установления длительность и силы его сигнала.
Защитник представил также ходатайство о назначении товароведческой экспертизы автомобиля марки “Вольво”, купленной его подзащитным у подсудимого, экс-кандидата в президенты Армении Вардана Седракяна для определения товарного вида транспортного средства и его рыночной стоимости по состоянию на август 2012г. Адвокат для выяснения ряда вопросов ходатайствовал о назначении стационарной комиссионной судебно-медицинской, судебно-трасологической, судебно-баллистической и судебно-психологической, а также судебно-психиатрической экспертиз для определения взаимной позиции подсудимого Х. Погосяна и потерпевшего П. Айрикяна в ходе двух выстрелов.
До этого  свое ходатайство об изменении меры пресечения в виде заключения под стражу повторил вновь обвиняемый в организации покушения на П. Айриякан В. Седракян. Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Гагика Погосяна оставил без изменения ходатайство, приняв во внимание тот факт, что суд уже на предыдущем заседании рассмотрел ходатайство с аналогичным содержанием и доводами и отклонил его.
Сторона обвинения не имела заявить о ходатайствах о дополнении судебного следствия.
Сторона обвинения, прокурор Арам Амирзадян, осуществляющий по делу процессуальное руководство, и представитель потерпевшего Паруйра Айрикяна Левон Багдасарян попросили суд предоставить им время на то, чтобы представить свою позицию касательно пакета ходатайств Л. Аветисяна.  На предстоящем 9 июля судебном заседании суд продолжит рассмотрение ходатайств.
15:33 01/07/2013  |  Лента новостейПродолжается суд по делу о покушении на П. Айрикяна: адвокат обвиняемого Х. Погосяна представил целый пакет ходатайств
14:51 20/03/2013  |  Лента новостейАйрикян полагает, что истинные заказчики покушения на него все еще на свободе
18:07 05/03/2013  |  Лента новостейПредседатель ОНС Паруйр Айрикян пошел на поправку
13:14 02/03/2013  |  Лента новостейПаруйр Айрикян взмолился Богу даровать ему силы и мудрость
16:27 12/02/2013  |  Избирательное правоП. Айрикян рассказал журналистам, почему передумал откладывать выборы