Նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման հետ կապված լրացուցիչ ծախսերը կֆինանսավորվեն պահուստային ֆոնդից 07/01/2013   18:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօրվանից՝ հուլիսի 1-ից, ուժի մեջ է մտել ՀՀ 2013թ.-ի պետական բյուջեում փոփոխություններ ու վերաբաշխում և ՀՀ կառավարության 2012թ.-ի դեկտեմբերի 20-ի որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու և գումար հատկացնելու մասին կառավարության այս տարվա հունիսի 27-ի որոշումը:
Ըստ այդմ, մասնավորապես, «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքով Հայաստանի Հանրապետությունում նվազագույն ամսական աշխատավարձը հուլիսի 1-ից 45 հազար դրամի չափով սահմանելու հետ կապված`կառավարությունը որոշել է հանրակրթական, երեկոյան, հատուկ և մասնագիտացված հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում գումարների վճարմամբ պայմանավորված առաջացող լրացուցիչ ծախսերի ֆինանսավորման նպատակով ՀՀ տարածքային կառավարման, Կրթության և գիտության նախարարություններին և ՀՀ մարզպետարաններին 2013 թ.-ի պետական բյուջեով նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացնել 905 մլն 379 հազար 700 դրամ,  այդ թվում` 3-րդ եռամսյակում` 452 մլն 690 հազար դրամ:
Համայնքային բյուջետային հիմնարկներում և համայնքի բյուջեից ֆինանսավորվող համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններում գումարների վճարմամբ պայմանավորված առաջացող լրացուցիչ ծախսերի ֆինանսավորման նպատակով համայնքներին նպատակային հատկացումներ (սուբվենցիաներ) տրամադրելու համար որոշվել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությանը և մարզպետարաններին կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացնել 1 մլրդ 315 մլն 195 հազար 900 դրամ, այդ թվում` 3-րդ եռամսյակում` 657 մլն 598 հազար դրամ:

Правительство Армении выделит из резервного фонда средства на покрытие дополнительных расходов в связи с повышением минимальной зарплаты 07/01/2013   18:33  |  Лента новостей
С сегодняшнего дня, с 1 июля, вступили в силу изменения в госбюджет, а также решение Правительства РА от 27 июня сего года о внесении изменений в постановление Правительства от 20 декабря 2012г.
Исходя из этого, в частности, по закону РА “О минимальной месячной заработной плате” Правительство Армении в связи с повышением минимальной заработной платы до  45 тыс. драмов с 1 июля сего года приняло решение с целью финансирования дополнительных расходов, обусловленных выплатой сумм в общеобразовательных, вечерних, специальных и специализированных общеобразовательных учебных заведениях, выделить Министерству территориального управления, Министерству образования и науки и областным администрациям Армении из резервного фонда Правительства РА 905 млн. 379тыс.700 драмов, в том числе 452 млн. 690 тыс. драмов в третьем квартале.
В бюджетных учреждениях общин и некоммерческих организациях, финансируемых из бюджета общин с целью финансирования дополнительных расходов, обусловленных выплатой сумм, Правительство приняло решение для предоставления общинам целевых отчислений (субвенций) выделить Министерству территориального управления и областным администрациям Армении из резервного фонда 1 млрд. 325 млн. 195 тыс. 900 драмов, в том числе 657 млн. 598 тыс.драмов в третьем квартале.