Մայորը դատապարտվեց հանցագործությունը թաքցնելու մեղադրանքով 06/29/2013   16:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության բանակի N զորամասի հրաձգային գումարտակի շտաբի պետ, մայոր Արմեն Բաղրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը:
Ըստ մեղադրանքի, նա 2012թ. մայիսի 20-ից հունիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում մարտական դիրքում ժամկետային զինծառայող, շարքային Արմեն Սահակյանից տեղեկացել է մի քանի օր առաջ դիրքի ավագ, ավագ սերժանտ Աշոտ Բադալյանի կողմից վերջինիս ծեծելու և նրան մարմնական վնասվածք պատճառելու մասին: Սակայն կատարված հանցագործության մասին չի հայտնել վերադաս հրամանատարությանը և իրավապահ մարմիններին, հակառակ ծառայության շահերի, իր հրամանատարության ներքո ստորաբաժանման վարկանիշը չիջեցնելու և իրականությունը բարենպաստ լույսի ներքո ներկայացնելու շարժառիթներով հանցագործությունը թաքցրել է: Այսինքն՝ խախտել է ՀՀ ԶՈՒ ներքին ծառայության կանոնագրքի պահանջները, դրսևորել իշխանության անգործություն, դեպքի մասին իրավապահ մարմիններին չի հայտնել, չի կատարել իր վրա օրենքով և զինվորական կանոնադրություններով դրված պարտականությունները: Դրանով իսկ էական վնաս պատճառել զինվորական ղեկավարման, իրավապահ մարմինների գործունեության բնականոն ընթացքին և զինվորական պետերի, պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայողական գործառույթների իրականացման հաստատված կարգին:
Մինչև դատաքննությունը սկսվելն ամբաստանյալ Արմեն Բաղրյանը միջնորդել է դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով՝ հայտարարելով, որ առաջադրված մեղադրանքն իրեն պարզ է, համաձայն է մեղադրանքի հետ՝ դատարանը բավարարել է միջնորդությունը:
ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Լեռնիկ Աթանյանի նախագահությամբ, 19-06-2013թ. դատավճռով Արմեն Բաղրյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կատարման մեջ և դատապարտել պայմանական ազատազրկման 2 տարի ժամկետով՝ 1 տարվա փորձաշրջանով:
Պատիժ նշանակելիս դատարանը հաշվի է առել այն, որ ամբաստանյալ Արմեն Բաղրյանի խնամքին են գտնվում մինչև 14 տարեկան երեք երեխաները, ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով պարգևատրվել է «Անդրանիկ Օզանյան», «Անբասիր ծառայության համար 1-ին, 2-րդ աստիճանների», «Դրաստամատ Կանայան», «ՀՀ զինված ուժեր 20 տարի» մեդալներով, ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով, ինչպես նաև մասնակցել է արցախյան գոյամարտին:

Майор Минобороны Армении получил два года условного срока за сокрытие преступления 06/29/2013 17:49 | Лента новостей
Начальнику стрелкового батальона N-ской воинской части Минобороны Армении, майору Армену Багряну было предъявлено обвинение в совершении деяния, предусмотренного ч.1ст. 375 УК РА.-“ Злоупотребление властью, превышение власти либо бездействие власти. ”
Согласно обвинению, он с 20 по 5 июня 2012г. узнал от находящегося на боевой позиции солдата срочной службы, рядового Армена Саакяна, что последний несколько дней назад подвергся избиению со стороны старшего сержанта Ашота Бадаляна. Однако он не доложил о случившемся вышестоящему командованию и правоохранительным органам, вопреки интересам службы скрыл преступление, дабы не опускать рейтинг своего подразделения, то есть нарушил требования устава внутренней службы ВС РА, не сообщил правоохранительным органам, не выполнил возложенные на него по уставу обязательства, тем самым причинив существенный вред нормальному ходу деятельности военного руководства и правоохранительных органов и установленному порядку осуществления служебных функций военными начальниками и должностными лицами.
Еще до начала слушаний Армен Багрян ходатайствовал о рассмотрении дела в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства, заявив, что предъявленное ему обвинение понятно, он согласен с обвинением. Суд удовлетворил его ходатайство.
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством Лерника Атаняна по приговору от 19.06.2013г. признал Армена Багряна виновным в совершении деяния, предусмотренного ч.1 ст. 375 УК РА, и приговорен к лишению свободы условно сроком на 2 года(испытательный период – один год).
При назначении наказания суд учел тот факт, что на попечении подсудимого Армена Багряна находятся трое детей в возрасте до 14 лет, а также то, что А.Багрян по приказу министра обороны Армении награжден медалями “Андраник Озанян , “первой и второй степенями “За безупречную службу””, “Драстамат Канаян”, “20 лет ВС РА”. По приказу президента НКР он был награжден медалью “За отвагу”. А. Багрян также принимал участие в Арцахской войне.