Երկուշաբթի 01 / 06 / 2025
Ամերիկյան սենատը կանաչ լույս է վառել 11 մլն անլեգալ միգրանտների առջև 06/29/2013   16:52  |  Միջազգային լրահոս
Ամերիկյան Կոնգրեսի վերին պալատը հունիսի 27-ին հաստատել է էմիգրացիայի բարեփոխման մասին օրենքի նախագիծը: Այն հնարավորություն է տալիս ԱՄՆ-ում անլեգալ բնակություն հաստատած արտասահմանցիներին օրինականացնել իրենց կացությունը, հաղորդում է «Associated Press» լրատվական գործակալությունը: Օրենքին կողմ են քվեարկել 68, իսկ դեմ 32 սենատորներ:
Էմեգրացիայի օրենքի բարեփոխումների նախագիծը ներկայացվել էր 2013թ.-ի հունվարին՝ Հանրապետական և Դեմոկրատական կուսակցությունները ներկայացնող սենատորների կողմից: Այն ստացել էր նաև նախագահ Բարաք Օբամայի հավանությունը: Մայիսի վերջին այն հաստատել էր Սենատի իրավաբանական կոմիտեն:
Օրենքը թույլ կտա ԱՄՆ-ում ապրող ավելի քան 11 մլն անլեգալ միգրանտներին որոշակի պայմաններ կատարելուց հետո օրինականացնել իրենց բնակությունը և ձեռք բերել ամերիկյան քաղաքացիություն ստանալու օրինական հնարավորություններ:
Այս փաստաթղթի ընդունման առթիվ Բարաք Օբաման շնորհակալություն է հայտնել սենատորներին, միաժամանակ նշելով, որ օրենքի նախագծի ճակատագիրն այժմ կախված է կոնգրեսի անդամներից:

В США миллионы нелегальных мигрантов получат паспорта 06/29/2013   17:58  |  Международные новости
Верхняя палата Конгресса США в четверг, 27 июня, одобрила законопроект об иммиграционной реформе, позволяющий иностранцам, нелегально проживающим в Соединенных Штатах, узаконить свое пребывание в стране, сообщает Associated Press. За законопроект проголосовали 68 сенаторов, против — 32.
Проект иммиграционной реформы был представлен в январе 2013 года сенаторами от Республиканской и Демократической партий и получил поддержку президента США Барака Обамы. В конце мая документ одобрил юридический комитет Сената.
Законопроект позволит проживающим в США 11 миллионам нелегальных мигрантов при выполнении ряда условий узаконить свое пребывание в стране и, в будущем, претендовать на получение американского гражданства. Нелегальным мигрантам, в частности, придется выплатить штраф и погасить налоговую задолженность. Одновременно законопроект предусматривает выделение 46 миллиардов долларов на усиление охраны госграницы и усовершенствование системы выдачи американских виз.
Президент США Барак Обама выразил благодарность сенаторам за принятие законопроекта об иммиграционной реформе, добавив, что теперь судьба документа зависит от конгрессменов, сообщает Associated Press со ссылкой на Reuters.