Գնորդը ստիպված կլինի 50 մլն եվրո վճարել Մխիթարյանի համար 06/27/2013   19:56  |  Մարզական
Հենրիկ Մխիթարյանի տեղափոխության հարցը կարող է վճռել միայն Դոնեցկի «Շախտյորի» նախագահ Ռինատ Ահմետովը: Այդ մասին ИТАР-ТАСС-ին հայտարարել է ֆուտբոլային գործակալ Դմիտրի Սելյուկը:
«Մարդիկ կարծես տեղյակ չեն Հենրիկի պայմանագրի կետերից մեկի մասին: Ակումբից ինքնական հեռանալու դեպքում նա պետք է 30 միլիոն եվրո վճարի, սակայն իրավաբանական նրբությունը կայանում է նրանում, որ այդ գումարը պաշտոնապես պետք է լինի Մխիթարյանի մոտ: Իսկ եթե ակումբը տրամադրում է նրան այդ գումարը, ապա ֆուտբոլիստը պետք է շուրջ 20 միլիոնի հարկ վճարի: Հանրագումարում Մխիթարյանի արժեքը կկազմի շուրջ 50 մլն եվրո: Այնպես որ ցանկացած պարագայում ամեն ինչ վճռելու է Ահմետովը: Իսկ տարեսկզբին խաղացողի իտալացի գործակալ Մինո Ռայոլայի պնդումները, թե ինքը 15 միլիոնով Մխիթարյանին կտանի «Շախտյորից»՝ ընդամենը հեքիաթ է: Հիմա գումարը կրկնակի մեծ է: Գտնում եմ, որ Հենրիկը սխալվել է այն մարդկանց հարցում, ում վստահել է իր գործերը: Նա երեք իրական առաջարկ ունի տարբեր թիմերից: Կարծում եմ, վերջնարդյունքում նրան գնել ցանկացող ակումբները ստիպված կլինեն համաձայնել Ահմետովի ներկայացրած պահանջներին»,-նշել է Սելյուկը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին տարածված իրարամերժ տեղեկությունների համաձայն՝ հայ կիսապաշտպանը Լոնդոնում բանակցում է «Լիվերպուլի» ներկայացուցիչների հետ, իսկ այլ աղբյուրների համաձայն՝ բանակցություններին ներգրավվել է Դորտմունդի «Բորուսիան», որը նրա համար առաջարկել է 30 մլն եվրո:

Дмитрий Селюк: “Вопрос о переходе из “Шахтёра" Мхитаряна может решить только президент клуба ” 06/27/2013   20:17  |  Спорт
Вопрос о переходе армянского футболиста украинского "Шахтёра" /Донецк/ Генриха Мхитаряна может решить только президент клуба Ринат Ахметов. Об этом в интервью ИТАР-ТАСС заявил агент Дмитрий Селюк.
"Люди, как мне кажется, не осведомлены об одном пункте в контракте Генриха. В случае его самовольного ухода из клуба он должен заплатить 30 млн евро, но юридический нюанс состоит в том, что эта сумма должна быть официально у него. А если ему клуб предоставляет эти деньги, то он должен заплатить налог порядка 20 млн. Итого сумма за Мхитаряна составит порядка 50 млн евро".
"Так что, как ни крути, решать всё будет Ахметов. Те слова, которые в начале года говорил агент игрока итальянец Мино Райола, будто бы за 15 млн евро он уведёт Мхитаряна из "Шахтёра", оказались сказками. Сейчас сумма в два раза больше. Считаю, что Генрих ошибся с кругом лиц, которым доверил свои дела. У него есть три предложения от разных команд. Я думаю, что в конечном итоге клубы, желающие приобрести Генриха, пойдут на условия, которые поставит Ахметов", - рассказал Селюк.
Согласно муссируемой в прессе противоречивой информации, армянский футболист ведет переговоры в Лондоне с представителями ФК “Ливерпуль”. А по другим сведениям, в переговоры за него вступила дортмундская «Боруссия», которая предложила за армянского футболиста 30 млн. евро.