«Թրանսփարենսի Ինթերնեյշընըլ»-ը փաստեր է ներկայացրել Նարեկ Սարգսյանի դեմ եւ սպասում է արձագանքի 06/27/2013   14:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Թրանսփարենսի Ինթերնեյշընըլ» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարում է Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի կողմից հովանավորչության եւ պաշտոնեական չարաշահումների վերաբերյալ իր ունեցած կասկածների մասին:
Կազմակերպությունը նաեւ տեղեկացնում է, որ իր ունեցած կասկածների մասին դիմումով հայտնել է նաեւ ՀՀ գլխավոր դատախազություն: Իսկ ՀՀ Ոստիկանության Քննչական գլխավոր վարչության Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժնում այդ դիմումի հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում Երևան քաղաքի կենտրոնի կառուցապատման և դրա հետևանքով պատմա-մշակութային հուշարձանների ոչնչացման գործընթացում Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի անմիջական ներգրավվածության պարագայում շահերի բախման և նրա կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու կամ իշխանազանցության դեպքերը բացահահայտելու նպատակով:
«Թրանսփարենսի Ինթերնեյշընըլ»-ը հիշեցնում է, որ Նարեկ Սարգսյանը, որպես Երևանի գլխավոր ճարտարապետ, պաշտոնավարել է 1999-2004թթ. և 2011թ.-ից մինչ օրս զբաղեցնում է այդ պաշտոնը: Ն.Սարգսյանի օրոք և նրա անմիջական մասնակցությամբ սկիզբ է դրվել Երևանի կենտրոնի խոշորածավալ կառուցապատմանը, որի շինարարական-նախագծային աշխատանքներում ներգրավված է նրան պատկանող «Նարեկ Սարգսյան» ճարտարապետական արվեստանոց» ՍՊԸ-ն:
Ըստ կազմակերպության, հենց այդ ըներությունն է նախագծել Աբովյան փողոց 3 հասցեում գտնվող Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապերի և համագործակցության հայկական ընկերակցության (ԱՕԿՍ) շենքի և դրան հարակից տարածքում կառուցվելիք հյուրանոցային համալիրը, ինչը նշանակում է, որ քանդման վտանգի տակ են հիշյալ շենքը և դրան հարակից տարածքը, որոնք ՀՀ կառավարության որոշմամբ համարվում են հանրապետական նշանակության հուշարձաններ:
Երևանի գլխավոր ճարտարապետը հանդիսանում է հանրային ծառայող: Համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 24-րդ հոդվածի՝ «Հանրային ծառայողը և բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը չեն կարող անձամբ զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ»:
Իսկ 2008-2011թթ. Ն.Սարգսյանն, աշխատելով որպես ՀՀ գլխավոր ճարտարապետ, քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ, համատեղել է իր պաշտոնն ու բիզնեսը և ներգրավվել արդեն իսկ կառուցված կամ կառուցապատման ընթացքում գտնվող մի քանի շենքերի նախագծային աշխատանքներում:
«Վերոնշված փաստերի պարագայում ողջամիտ կասկածներ են ծագել Երևան քաղաքի գլխավոր ճարտարապես Նարեկ Սարգսյանի կողմից հովանավորչության դրսևորման և պաշտոնի հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ»,-ասված է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Կազմակերպությունը նաեւ նշում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դեռևս 2005թ. հայտնաբերել է Երևան քաղաքում հուշարձանների ոչնչացման փաստերը, սակայն մինչ օրս որևէ մեկը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պատասխանատվության չի ենթարկել, մինչդեռ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը սահմանում է պատասխանատվություն պատմության և մշակույթի հուշարձանները ոչնչացնելու կամ վնասելու համար:

“Transparency International" представил правоохранителям факты, обличающие главного архитектора Еревана Нарека Саркисяна 06/27/2013 15:41 | Лента новостей
Общественная организация антикоррупционный центр “Transparency International" заявляет о своих подозрениях касательно фактов протекционизма и злоупотребления главным архитектором Еревана Нареком Саркисяном своим должностным положением.
Организация сообщает, что о своих подозрениях поставила в известность также Генпрокуратуру Армении. На основании представленного в Генеральную прокуратуру Армении заявления антикоррупционного центра “Transparency International" в следственном управлении ереванской полиции подготавливаются материалы с целью выявления фактов столкновения интересов и злоупотребления со стороны главного архитектора Еревана Нарека Саркисяна в процессе застройки центра столицы, приведшей к уничтожению памятников истории и культуры.
“Transparency International" напоминает, что Нарек Саркисян занимал должность главного архитектора Еревана с 1994 по 2004гг., а также с 2011-го по сей день. В этот период при непосредственном участии Н. Саркисяна было положено начало масштабной застройки центра армянской столицы, к проектно-строительным работам которой была привлечена принадлежащая ему компания ООО "Архитектурная мастерская "Нарек Саркисян"".
Как отмечает организация, именно данная компания спроектировала гостиничный комплекс, который строится на территории, прилегающей к расположенному на улице Абовяна 3 зданию Армянского общества культурного сотрудничества с зарубежными странами (АОКС). Из этого следует, что это здание и прилегающая к нему территория, которые по решению правительства РА считаются памятниками республиканского значения, оказались под угрозой разрушения.
Главный архитектор Еревана является госслужащим. Согласно ст.24 закона РА “О государственной службе” “госслужащие и высокопоставленные должностные лица не могут занимать предпринимательской деятельностью”.
В 2008-2011 гг. Саркисян, занимая должности главного архитектора РА и замминистра градостроительства, совмещал свою деятельность с бизнесом и был вовлечен в проектные работы целого ряда уже построенных или строящихся зданий.
“Transparency International " также отмечает, что Генпрокуратура выявила факты уничтожения памятников Еревана еще в 2005 году, однако до сих пор никто не был привлечен к ответственности в установленном законом порядке, когда как Уголовный кодекс Армении предусматривает ответственность за уничтожение или повреждение памятников истории и культуры.