Կառավարությունն անում է հնարավորը՝ կանխելու աշխատավարձերի եւ թոշակների բարձրացումը 06/26/2013   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 1-ից կառավարությունը որոշեց բարձրացնել նվազագույն աշխատավարձը:
Պաշտոնական տվյալներով այս բարձրացումն ազդելու է 160 000 աշխատողների վրա:
Իսկ 45 000 դրամից ավելի աշխատավարձ ստացողների մասին կառավարությունը խոստացավ հոգալ հաջորդ տարվա հունվարից:
Բայց պարզվում է՝ գործադիրում պարզել են, որ նվազագույն աշխատավարձ ստացողներից բացի կան էլի մի շարք աշխատողներ, ում աշխատավարձի չափը ենթակա է կարգավորման՝ նվազագույն աշխատավարձի չափից կախված:
Դրանք են հանրապետական գործադիր մարմիններում հայեցողական պաշտոններ զբաղեցնող, մարզպետարանների աշխատակազմերում քաղաքացիական աշխատանք կատարող, դատական դեպարտամենտում տեխնիկական սպասարկում իրականացնող աշխատողները: Նրանց պաշտոնային դրույքափերի նվազագույն շեմը հանդիսանում է նվազագույն աշխատավարձի չափը:
Նվազագույն աշխատավարձի հիման վրա են կառուցված նաեւ ոստիկանությունում տեխնիկական սպասարկում իրականացնող և կոչում չունեցող անձանց, փրկարարական ծառայության ծառայողի, պաշտպանության նախարարության, ազգային անվտանգության ծառայության և ոստիկանության սպայական, ենթասպայական և կրտսեր հրամանատարական կազմի ներկայացուցիչների պաշտոնային դրույքաչափերը:
Ընդ որում, նրանց աշխատավարձերի՝ նվազագույն աշխատավարձի հետ հարաբերակցությունն ամրագրված է իրավական փաստաթղթերով:
Եվ սա դեռ ամբողջը չէ, նվազագույն աշխատավարձին պետք է համաձայնեցվեն նաեւ զինծառայողների դրամական բավարարման, սննդի փոխհատուցման, ինչպես նաեւ նշված խմբերին հատկացվող դրամական օգնությունների չափերը:
Բացի այդ, զինվորականների եւ նրանց հավասարեցված անձանց կենսաթոշակի չափերը եւս ենթական են վերահաշվարկման, «եթե փոխվել է զինծառայողների դրամական բավարարման կամ սննդի փոխհատուցման գումարի չափը»: Եվ սա էլ իր հերթին հաշվարկվու է հիմք ընդունելով նվազագույն աշխատավարձի չափը:
Բայց, ինչպես գրված է կառավարության վաղվա նիստի օրակարգում ընդգրկված համապատասխան որոշման նախագծում, «հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ առկա ֆինանսական սահմանափակումների շրջանակներում նախատեսվում է բարձրացնել միայն զինծառայողների պաշտոնային դրույքաչափերը», մնացած բոլորի դեպքում կառավարությունը ստիպված է փոփոխություններ կատարել իր նախկինում կայացրած որոշումների մեջ:
Այսպիսով, ստացվում է, որ կառավարությունը նախ հայտարարեց նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնելու մասին, հետո նոր սկսեց մտածել դրա իրավական եւ տնտեսական հետեւանքների մասին: Հիմա էլ ստիպված է ինքն իրեն խմբագրել, այլապես երկրի բյուջեյում առկա բոլոր գումարները ստիպված կլինի ուղղել աշխատավարձերի, կենսաթոշակների եւ դրանց հավասարեցված այլ հատկացումները վճարելուն:

Решение Правительства Армении о повышении минимального размера труда чревато правовыми и экономическими последствиями 06/26/2013   17:02  |  Лента новостей
С 1 июля правительство РА приняло решение повысить минимальный размер оплаты труда.
По официальным данным, это повышение подействует на 160 000 работников.
Позаботиться о работниках, получающих больше 45 000 правительство пообещало с января следующего года.
Однако выясняется, что в Правительстве установили, что кроме тех, кто получает минимальную заработную плату, есть еще ряд работников, размер оплаты труда которых подлежит урегулированию в зависимости от размера минимальной заработной платы.
Это касается работников, занимающих дискреционные должности, выполняющих гражданскую работу в аппарате областной администрации, и сотрудников, осуществляющих техническое обслуживание в судебном департаменте. Минимальный порог их оклада измеряется минимальным размером заработной платы.
На основании минимальной заработной платы составлен также официальный оклад лиц, осуществляющих техническое обслуживание в полиции и не имеющих звания, а также служащих спасательных служб, представителей Минобороны Армении, СНБ и офицерского и младшего командного состава.
Причем соотношение их заработной платы и минимального размера оплаты труда закреплено правовыми документами.
И это еще не все. С минимальной заработной платой нужно согласовать также и денежное довольствие военнослужащих: размеры суммы компенсации продовольственного пайка, а также размер денежной помощи указанным группам.
Кроме того, размер пенсий военнослужащих и приравненных к ним лиц также подлежит пересчету, если “изменился размер суммы денежного довольствия или компенсации продовольственного пайка”, подсчет которых будет проводиться с учетом минимальной заработной платы.
Однако, как отмечается в соответствующем проекте решения, включенном повестку завтрашнего заседания, “с учетом того обстоятельства, что в рамках существующих финансовых ограничений планируется повысить только официальный оклад военнослужащих”, в случае остальных лиц Правительство вынуждено внести изменения в ранее принятые им решения.
Таким образом, получается, что Правительство, во-первых, объявило о повышении минимального размера оплаты труда, а затем только стало думать о его правовых и экономических последствиях. А теперь оно вынуждено редактировать принятые им же решения, иначе будет вынуждено направить все средства госбюджета на выдачу зарплат, пенсий и приравненных к ним выплат.