Վոլգոգրադում ահաբեկչական ակտի մասին կեղծ ահազանգի համար Հայաստանում դատապարտվել է տուգանքի 06/25/2013 16:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Վոլգոգրադում ահաբեկչական ակտ տեղի ունենալու մասին կեղծ ահազանգի համար Մուշեղ Դանիելյանը Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով տուգանվել է 200.000 ՀՀ դրամի չափով:
22-ամյա Մուշեղ Դանիելյանը 2013թ մարտի 14-ին՝ ժամը 01:24-ին, իր բջջային հեռախոսահամարով զանգահարել է «112», իսկ ժամը 01:36-ին՝ «911» հեռախոսահամարներին և հայտնել, որ իր ընկերը` Վոլոդյան զանգահարել և ասել, թե հաջորդ օրը Վոլգոգրադ քաղաքի «Վորոշիլովսկի» առևտրի կենտրոնի 2-րդ հարկում ահաբեկչության ակտ է տեղի ունենալու: Նախաքննական մարմնի գնահատմամբ, 22-ամյա տղան նախապես գիտակցել է, որ իր տրամադրած տեղեկատվությունը սուտ է եւ նրանք մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259-րդ հոդվածով՝ ահաբեկության մասին սուտ հաղորդում տալու համար։
Մինչ դատաքննությունն սկսելն ամբաստանյալը միջնորդել է գործը քննել արագացված կարգով՝ ընդունելով առաջադրված մեղադրանքը, ինչը դատարանի կողմից բավարարվել է։
Դատարանի գնահատմամբ, գործով ամբաստանյալի պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող ու ծանրացնող հանգամանքներ ձեռք չեն բերվել, իսկ պատիժ նշանակելիս հաշվի է առել ոչ միայն կատարված հանցագործության բնույթը և հասարակական վտանգավորության աստիճանը, այլև ամբաստանյալի ամբաստանյալի երիտասարդ լինելն ու զղջալը։ Մուշեղ Դանիելյանն անհաջող ահազանգի համար մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259-րդ հոդվածով եւ դատապարտվել տուգանքի։

В Армении 22-летний парень отделался штрафом за заведомо ложное сообщение о готовящемся в Волгограде теракте 06/25/2013 18:03 | Лента новостей
Суд общей юрисдикции Тавушской области Армении приговорил Мушега Даниэляна за ложное сообщение о якобы готовящемся террористическом акте в городе Волгоград к штрафу в размере 200 тыс. драмов.
22-летний Мушег Даниэлян 14 марта 2013г. в 01.24 позвонил со своего мобильного телефона на номер службы «112», а в 01.36 - «911» и заявил, что его друг – Володя позвонил ему и сказал, что на следующий день на втором этаже волгоградского торгового центра “Ворошиловка” запланирован теракт. По оценке органа предварительного следствия, 22-летний парень заведомо осознавал, что предоставленная им информация ложная. Ему было предъявлено обвинение по статье 259 УК РА – ложное сообщение о теракте.
Еще до начала судебных слушаний подсудимый ходатайствовал о рассмотрении дела в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства. Он признал себя виновным в предъявленном ему обвинении. Суд удовлетворил ходатайство.
Мушег Даниэлян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного ст. 259 УК РА и приговорен к штрафу.