Սնոուդենը խուսափում է այն երկրներից, որոնք կկատարեին իրեն ձերբակալելու ԱՄՆ-ի պահանջը 06/24/2013   11:55  |  Միջազգային լրահոս
Սպիտակ տունը ռուսական իշխանություններից ակնկալում է, որ վերջիններս «կքննարկեն բոլոր հնարավորությունները» Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) և Ազգային անվտանգության նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենին ԱՄՆ-ին արտահանձնելու մասին հարցը, ում նկատմամբ հայտարարված է քրեական հետապնդում՝ լրտեսության մեջ մեղադրանքով:
ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Քեթլին Հեյդենի ասելով Միացյալ նահանգները դիվանագիտական ճանապարհներով իր լուրջ անհամաձայնություններ է արտահայտել Հոնկոնգի և Չինաստանի իշխանություններին, ում թույլտվությամբ Սնոուդենին թույլատրվել է ուղևորվել Ռուսաստան: «Այդպիսի վարքագիծը չի օժանդակում ԱՄՆ-ի հետ Հոնկոնգի և Չինաստանի հարաբերությունների ամրապնդմանը», տեղեկացնում է ամերիկացի պաշտոնյայի հայտարարության մասին BBC-ն:
Նույն աղբյուրը տեղեկացնում է, որ երեկ, «Շերեմետևո» օդանավակայանում ինքնաթիռի մոտ Սնոուդենին դիմավորող դիվանագիտական համարանիշերով մեքենան ամենայն հավանականությամբ պատկանելիս է եղել Ռուսաստանում Էկվադորի դեսպանությանը:
Լրատվամիջոցն այն կարծիքն է հայտնել, որ, այնուամենայնիվ Սնոուդենը Մոսկվայից ուղիղ գծով չի մեկնի Էկվադոր, այլ սկզբում կժամանի Կուբա, ապա՝ Վենեսուելա: ԿՀՎ-ի աշխատակիցն ակնհայտորեն խուսափում է այն երկրներից, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, ԱՄՆ-ի պահանջով կձերբակալեին նրան:
Նշենք, որ ըստ գրաֆիկի «Շերեմետևոյից» Հավանա առաջին չվերթի ինքնաթիռն օդ պետք է բարձրանա Մոսկվայի ժամանակով 14:05-ին:
10:43 24/06/2013  |  Միջազգային լրահոսԱրդյոք ԿՀՎ-ի նախկին աշխատակիցը ապաստան կխնդրի Մոսկվայից
14:39 19/06/2013  |  Միջազգային լրահոս«WikiLeaks»-ի հիմնադիրը արդարացնում է ԿՀՎ-ի աշխատակցի կատարած արարքը
13:01 17/06/2013  |  Միջազգային լրահոսԿՀՎ-ի նախկին աշխատակից Սնոուդենը վերածվում է միջպետական կռվախնձորի
16:41 15/06/2013  |  Միջազգային լրահոսՀոնկոնգում ցույցեր են տեղի ունենում ի պաշտպանություն Էդվարդ Սնոուդենի

Белый дом ожидает от Кремля экстрадиции бывшего агента ЦРУ Эдварда Сноудена, “слившего” разведданные США 06/24/2013   12:09  |  Международные новости
Белый дом ожидает от российских властей, что те "рассмотрят все имеющиеся возможности" по экстрадиции бывшего сотрудника ЦРУ и Агентства национальной безопасности Эдварда Сноудена в США, где ему грозит уголовное преследование по обвинению в шпионаже. Об этом сообщает Би-би-си.
Агентство, ссылаясь на заявление представителя Совета национальной безопасности США Кэтлин Хейден, сообщает также, что США выразили по дипломатическим каналам свои серьезные возражения властям Гонконга и КНР в связи с тем, что они позволили Сноудену улететь из Гонконга в Россию.
"Такое поведение не способствует укреплению отношений США с Гонконгом и КНР", - сказала Хейден.
В "Шереметьево" он, скорее всего, встретился с послом Эквадора, машину которого у здания аэропорта заметили репортеры.
Как отмечает Би-би-си, скорее всего, из Москвы Сноуден направится не напрямую в Эквадор, а сначала на Кубу, а затем в Венесуэлу. Беглый агент избегает стран, которые могли бы арестовать его по запросу США.
Первый рейс из "Шереметьево" в Гавану по расписанию должен вылететь в 14:05 по местному времени, пишет агентство Би-би-си.
11:16 24/06/2013  |  Международные новостиСамолет с экс-агентом ЦРУ Эдвардом Сноуденом на борту приземлился в московском аэропорту "Шереметьево"
16:34 19/06/2013  |  Международные новостиОснователь WikiLeaks Джулиан Ассанж оправдывает поступки Эдварда Сноудена и Брэдли Мэннинга
13:22 17/06/2013  |  Международные новостиБывший вице-президент США Дик Чейни заподозрил Эдварда Сноудена в сотрудничестве с китайской разведкой
18:05 15/06/2013  |  Международные новостиВ Гонконге прошла демонстрация в поддержку экс-сотрудника ЦРУ Сноудена
14:58 15/06/2013  |  Актуальная темаMicrosoft и Facebook обнародовали данные о запросах разведслужб США
13:11 12/06/2013  |  Международные новостиРоссия готова рассмотреть вопрос о предоставлении экс-сотруднику ЦРУ Сноудену политубежища
12:18 10/06/2013  |  Международные новостиСтали известны имена организаторов серии утечек секретных разведданных США
11:58 08/06/2013  |  Международные новостиСоздатель Всемирной паутины подверг резкой критике практикуемые правительством США методы слежки
23:41 07/06/2013  |  Международные новостиБарак Обама выступил в защиту использования американскими спецслужбами секретных программ для отслеживания секретных данных
15:56 07/06/2013  |  Международные новостиАмериканские СМИ выложили в Интернет материалы секретного документа: Google, Facebook и Apple попали под контроль АНБ