Ջրհեղեղի հետեւանքով Հնդկաստանում մահացել է 6,5 հազար մարդ 06/24/2013   09:26  |  Միջազգային լրահոս
Հնդկաստանի հյուսիսում տեղի ունեցած ջրհեղեղի հետեւանքով մահացել է շուրջ 6.5 հազար մարդ: Այս մասին հաղորդում է Lenta.ru-ն` հղում կատարելով «Ալ Ջազիրային»:
Ջրհեղեղի պատճառը հյուսիսային նահանգներում տեղի ունեցած երկարատեւ անձրեւներն են: Տարածքների ողողման հետեւանքով շուրջ 34 հազար մարդ տարհանվել է, սակայն մոտ 50 հազարն առ այսօր շարունակում է մնալ տուժած տարածքներում, եւ իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ մահացածների թիվը կարող է աճել:
Որոնողական աշխատանքներին, բացի փրկարարներից ներգրավվել են նաեւ զինված ուժերի հազարավոր զինծառայողներ ու ռազմական ուղղաթիռներ: Զինվորականները, ինչպես հաղորդում է «Ալ Ջազիրան» ձեռքով վերականգնում են ջրհեղեղի հետեւանքով վնասված կամուրջները, որոնցով ջրածածկված տարածքներից բնակչությունը տեղափոխվում է ավելի անվտանգ տարածք:
Reuters-ի տեղեկացմամբ, երկրի կառավարությունն արդեն հայտարարել է մահացածների եւ տուժածների ընտանիքների համար նախատեսված փոխհատուցման մասին:
Մահացածների հարազատները կստանան 200 հազար ռուփի, որը համարժեք է 3.400 ԱՄՆ դոլարին, իսկ տուժածները` 50 հազար ռուփի (840 դոլար)
Անձրեւների շրջանը Հնդկաստանում տեւում է հունիսից-սեպտեմբեր` պարբերաբար առաջացնելով ջրհեղեղներ եւ խլելով հարյուրավոր մարդկային կյանքեր:

Сильные наводнения на севере Индии унесли жизни 6500 человек 06/24/2013   09:49  |  Международные новости
Жертвами сильных наводнений на севере Индии стали более шести с половиной тысяч человек. Об этом сообщает Lenta.ru со ссылкой телеканал «Аль-Джазира».
Согласно информации, причинами наводнений стали продолжительные дожди, прошедшие в северных штатах страны в конце прошедшей недели, вызвавшие сильные оползни. С затопленных территорий были эвакуированы 34 тысячи человек, однако еще около 50 тысяч до сих пор находятся в пострадавших районах, и власти опасаются, что число жертв может возрасти.
К поисково-спасательным работам, помимо непосредственно спасателей, привлечены тысячи солдат индийской армии, а также военные вертолеты. Отмечается, что военные вручную восстанавливают смытые наводнением мосты, по которым застрявшие в затопленной местности жители эвакуируются на безопасные территории.
Lenta.ru со ссылкой на Reuters пишет, что правительство страны уже объявило о выплатах компенсаций семьям погибших и пострадавших. Родственники жертв получат 200 тысяч рупий (3400 долларов), а пострадавшие — 50 тысяч рупий (840 долларов).
Сезон муссонных дождей в Индии длится с июня по сентябрь. Они регулярно вызывают сильные наводнения, от которых ежегодно гибнут сотни человек.