Ընդդեմ «Արմավիա»-ի հայցերը դեռ վարույթ չեն ընդունվել 06/22/2013 14:48 | ԼՐԱՀՈՍ
«Արմավիա»-ի աշխատակիցների հայցն ընդդեմ նախկին գործատուի դատարանը դեռ վարույթ չի ընդունել: Այս մասին այսօր «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց դատարան դիմած օդաչուներից մեկը՝ Վարդան Սարգսանը:
Մեր զրուցակիցը նշեց, որ չվճարված աշխատավարձը նախկին գործատուից բռնագանձելու հայցով դիմել է Կենտրոն-Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարան եւ առայժմ սպասում է հայցի քննության իր հերթին:
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ ինքն «Արմավիա»-ի աշխատակիցներից միակը չէ, որ փորձում է դատական կարգով ստանալ իր հասանելիք գումարը:
Վարդան Սարգսյանը նշեց, որ ընկերությունն իրեն պարտք է դեռեւս անցյալ տարվա նոյեմբեր ամսից: «Վերջին անգամ հոկտեմբերի աշխատավարձն եմ ստացել անցած տարվա դեկտեմբերի վերջին»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Հիշեցնենք. Ընդդեմ «Արմավիա»-ի դեռեւս մայիս ամսին դատարան էր դիմել նաեւ Պետեկամուտների կոմիտեն’ ընկերությունից օդի հարկի չվճարված գումարները բռնագանձելու հայցով:
Ինքը՝ «Արմավիա»-ն պարտքերը չվճարելը մեկնաբանում է սնանկությամբ, սակայն, մինչ օրս նման հայցով դատարան դեռ չի դիմել, թեեւ ընկերության ներկայացուցիչներն արդեն շուրջ 3 ամիս պարբերաբար հայտարարում են, թե պատրաստվում են դա անել եւ փաստաթղթերն են նախապատրաստում:
Հիշեցնենք, որ իր սնանկ լինելու մասին «Արմավիա»-ն հաղորդագրություն էր տարածել դեռեւս մարտի 29-ին:
Սնանկ ճանաչվելու համար ՀՀ օրենսդրությամբ, մասնավորապես՝ «Սնանկության մասին» օրենքով միայն մեկ տարբերակ է սահմանված, այն է՝ դատարանի համապատասխան վճիռը:
Հակառակ դեպքում, քանի դեռ ընկերությունը սնանկ չի ճանաչվել, պարտավոր է կատարել բոլոր հարկային եւ այլ ֆինանսական պարտավորությունները:

Экс-пилот авиакомпании “Армавиа” решил отсудить зарплату у бывшего работодателя. Ереванский суд пока не принял иск к производству 06/22/2013 15:49 | Лента новостей
Иск сотрудников авиакомпании “Армавиа” против бывшего работодателя суд пока еще не принял к производству. Об этом в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” сообщил один из обратившихся в суд пилотов Вардан Саргсян.
Наш собеседник отметил, что с иском о взыскании невыплаченной работодателем зарплаты обратился в суд общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш и теперь ждет, когда наступит черед рассмотрения иска.
Он также сообщил, что он не единственный из сотрудников авиакомпании, который пытается в судебном порядке получить причитающуюся ему сумму.
Вардан Саргсян отметил, что компания задолжала ему еще с ноября прошлого года. "В последний раз я получил зарплату за октябрь в декабре прошлого года”, - заявил наш собеседник.
Напомним, еще в мае с иском о взыскании с авиакомпании неуплаченного налога на воздух против “Армавии” в суд обратился Комитет государственных доходов.
Сама авиакомпания “Армавиа” мотивирует неуплату долгов банкротством, однако до сего дня она не обратилась с подобным иском в суд, хотя представители авиакомпании периодически уже на протяжении 3 месяцев заявляют о том, что готовятся поступить именно так и подготавливают для этого документы.
Напомним, что информацию о своем банкротстве авиаперевозчик распространил еще 29 марта сего года.
Для признания компании банкротом по законодательству Республики Армения предусмотрен лишь один вариант – соответствующее постановление суда.
В противном случае, пока компания не признана банкротом, она обязана выполнить все налоговые и финансовые обязательства.