40 000 դրամ՝ հաշմանդամության 3-րդ կարգ հատկացնելու համար 06/22/2013   12:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հաշմանդամության երրորդ կարգ հատկացնելու հարցը լուծելու համար ՀՀ Կոտայքի մարզի բնակիչ Շահեն Մակոյանից պահանջել են 40 000 ՀՀ դրամ գումար։ Ընդ որում, ըստ քրեական գործի նյութերի, բնակչից այդքան գումար է պահանջել Կոտայքի մարզի բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովի բուժվիճակագիր Ազատուհի Բաղդասարյանը, ով գործնականում հանձնաժողովի որոշումների կայացման գործում չի ունեցել որեւէ ազդեցություն։
Այսպես, ըստ քրեական գործի նյութերի, բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովի բուժվիճակագիր Ազատուհի Բաղդասարյանը 2002թ. հուլիսի 12-ից մինչև 2012թ. դեկտեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում հանդիսանալով ՀՀ Կոտայքի մարզի բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովի բուժվիճակագիր, այսինքն՝ պաշտոնատար անձ և հանրային ծառայող չհանդիսացող պայմանագրային հիմունքներով տեխնիկական սպասարկում իրականացնող անձ, և որևէ ազդեցություն չունենալով հանձնաժողովային որոշման կայացման հարցում, 2012 թվականի դեկտեմբերի 13-ին ՀՀ քաղաքացի Շահեն Մակոյանին հավաստիացրել է, թե իբր կարող է կարգավորել վերջինիս մոր` Ալվարդ Մակոյանին հանձնաժողովի կողմից հաշմանդամության 3-րդ կարգ հատկացնելու հարցը: Հարցի լուծման համար Շահեն Մակոյանից պահանջելով 40 000 ՀՀ դրամ:
Կաշառքը ստանալուց անմիջապես հետո Ա. Բաղդասարյանը բռնվել է ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից:
Ազատուհի Բաղդասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2 մաս 5-րդ կետով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Գործն արդեն գտնվում է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում։
Ի դեպ հոդվածը նախատեսում է տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով, կամ ազատազրկում` երկուսից հինգ տարի ժամկետով:

Сотрудница МСЭК пыталась за взятку в 40тыс. драмов добыть жительнице Котайкской области Армении инвалидность 06/22/2013   13:39  |  Актуальная тема
Для урегулирования вопроса о присвоении третьей группы инвалидности от жителя Котайкской области Армении Шагена Макояна потребовали 40тыс драмов.Причем, согласно материалам уголовного дела, такую сумму от него потребовала медицинский статистик медико-социальной экспертной комиссии Азатуи Багдасарян, которая на самом деле не могла повлиять на принимаемые комиссией решения.
Таким образом, согласно материалам уголовного дела, медицинский статистик комиссии медико-социальной экспертизы Азатуи Багдасарян в период с 12 июля 2012г. по 20 декабря 2012г. будучи статистиком медико-социальной экспертной комиссии, то есть не являясь должностным лицом, способным влиять на Комиссию в вопросе принятия решения, 12 декабря 2012г. заверила гражданина РА Шагена Макояна, что якобы может урегулировать вопрос о присвоении матери Ш. Макояна Алвард Макоян третьей группы инвалидности. Для решения этого вопроса она потребовала от Шагена Макояна 40 тыс. драмов.
Непосредственно после получения взятки А. Багдасарян была задержана сотрудниками Службы нацбезопасности РА.
Азатуи Багдасарян предъявлено обвинение по п.5 ч. 2ст. 178 УК РА. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Дело уже находится в производстве суда общей юрисдикции Котайской области.
Статья предусматривает наказание в виде штрафа в размере 500-кратной минимальной заработной платы или лишения свободы сроком от двух до пяти лет.