Հողագործը «ստացավ» 5 տարի՝ սահմանապահին հարվածելու համար 06/22/2013   11:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արմավիրի մարզի Բերքաշատ գյուղի բնակիչ Վահան Գևորգյանը 30.06.2012թ., ժամը 17:00-ի սահմաններում, կնոջ՝ Քաղցրիկ Մելքոնյանի հետ իր ավտոմեքենայով գնացել են ՌԴ-ի սահմանապահ զորքերի N զորամասի ուղեկալի տարածքում գտնվող իրենց հողամաս՝ հողագործական աշխատանքներ կատարելու:
Ուղեմասի անցագրային կետի դարպասների մոտ վերակարգի մեջ ընդգրկված և որպես կրտսեր վերակարգ ծառայություն իրականացնող ՌԴ սահմանապահ զորքերի զորամասի ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Անդրանիկ Կարապետյանը դարպասների մոտ Վահան Գևորգյանից պահանջել է ներկայացնել անձնագիր և անցագիր՝ ուղեկալի տարածք անցնելու թույլտվություն ստանալու համար: Վահան Գևորգյանը ներկայացրել է մեկ անձնագիր, սակայն դրա մեջ՝ լուսանկարում, պատկերված է եղել մի ինչ-որ տարեց կին: Անդրանիկ Կարապետյանը հարցրել է, թե ում է պատկանում անձնագիրը, Վահան Գևորգյանը պատասխանել է, որ դա իր կնոջ անձնագիրն է: Լուսանկարում պատկերված կինը եղել է տարեց, ուստի Անդրանիկ Կարապետյանը Վահան Գևորգյանին ասել է, որ դա նրա կինը չէ և որ նա ստում է:
Դրանից հետո Վահան Գևորգյանը սկսել է քաշքշել փակված, բայց չկողպված դարպասներն ու նրա փեղկը բացելով՝ մտել է ներս ու մեկ անգամ բռունցքով հարվածել է Անդրանիկ Կարապետյանի դեմքին՝ վերջինիս առողջությանը պատճառելով թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով: Անդրանիկ Կարապետյանը հրելով դուրս է հանել Վահան Գևորգյանին ուղեկալի տարածքից ու նա, նստելով մեքենան, հեռացել է Բերքաշատ գյուղի կողմը:
Վահան Գևորգյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասով՝ Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ՝ հոդվածը նախատեսում է 5-10 տարվա ազատազրկում:
Մինչև դատաքննությունը սկսելն ամբաստանյալ Վահան Գևորգյանը միջնորդել էր դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով՝ հայտարարելով, որ առաջադրված մեղադրանքն իրեն պարզ է, համաձայն է մեղադրանքի հետ՝ դատարանը բավարարել էր միջնորդությունը:
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանը՝ դատավոր Արթուր Ադամյանի նախագահությամբ, 2013թ. հունիսի 12-ի դատավճռով Վահան Գևորգյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցանքում և նրան դատապարտել ազատազրկման 5 տարի ժամկետով:

Земледельца из Армавирской области, ударившего кулаком по лицу пограничника, “посадили” на 5 лет 06/22/2013 12:24 | Актуальная тема
Житель села Беркашат Армавирской области Армении Ваан Геворкян 30.06.2012г. в районе 17.00 вместе со своей супругой Кахцрик Мелконян, сев за руль своего автомобиля, поехал на свой земельный участок, расположенный на территории заставы N-ской воинской части пограничных войск РФ для проведения сельскохозяйственных работ.
Близ ворот Контрольно- пропускного пункта солдат срочной службы пограничных войск РФ, младший сержант Андраник Карапетян потребовал у Ваана Геврокяна предъявить паспорт и пропуск для получения разрешения на въезд на территорию заставы.Ваан Геворкян предъявил только один паспорт, однако на фотографии в паспорте была запечатлена какая-то пожилая женщина. Андраник Карапетян спросил его, кому принадлежит паспорт, Ваан Геворкян ответил, что это паспорт его жены. Женщина на фотографии была преклонных лет, посему Андраник Карапетян отпарировал Ваану Геворкяну, что это не его жена и что он врет.
После этого Ваан Геворкян стал дергать ворота, которые были закрыты, но не на замок. Отворив их, он проник во внутрь. Он нанес удар кулаком по лицу Андраника Карапетяна, причинив его здоровью легкий вред, вызвавший кратковременное расстройство здоровья. Андраник Карапетян вытолкнул Ваана Геворкяна за территорию заставы и тот, сев в машину, уехал в направлении села Беркашат.
Ваану Геворкяну предъявлено обвинение в совершении деяния, предусмотренного ч. 2ст. 316 УК РА – “применение опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти в связи с исполнением им своих должностных обязанностей”.Статья предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком от 5 до 10 лет.
Еще до начала судебных слушаний подсудимый Ваан Геворкян ходатайствовал о проведении судебного разбирательства в ускоренном порядке, заявив, что предъявленное обвинение ему понятно и что он согласен с обвинением. Суд удовлетворил ходатайство.
Суд первой инстанции Армавирской области Армении под председательством судьи Артура Адамяна по приговору от 12 июня 2013г. признал Ваана Геворкяна виновным в совершении преступления, предусмотренного ч.2ст. 316 УК РА, и приговорил его к лишению свободы сроком на 5 лет.