Դավիթ Հարությունյան. Ծախված մարդկանց հայտարարություններին պետք է հանգիստ վերաբերվել 06/22/2013   11:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի առաջին օրը՝ հունիսի 24-ին, ԵԽ Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում, ուղերձով հանդես կգա ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նա կպատասխանի նաև ԵԽԽՎ պատվիրակների հարցերին:
Հունիսի 24-ից 28-ը կայանալիք լիագումար նիստերի օրակարգում Հայաստանին անմիջականորեն վերաբերող հարցի քննարկում նախատեսված չէ: Սակայն, ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում նշեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը, «եվրոպական բոլոր հարցերը Հայաստանին վերաբերում են»:
Ըստ Դ.Հարությունյանի՝ նստաշրջանում քննարկվելիք զեկույցներից որոշներում Հայաստանը, ի թիվս ԵԽ անդամ այլ երկրների, հիշատակվում է:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը հայտնեց նաև, որ նստաշրջանի օրերին նախատեսվում է հայկական և ադրբեջանական պատվիրակությունների հանդիպումը: Նման նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ԵԽԽՎ նախագահը, և, ըստ Դ.Հարությունյանի, հայկական կողմն ընդունել է հրավերը: Ի դեպ՝ հայկական պատվիրակությունն այս նստաշրջանին կմասնակցի ամբողջ կազմով:
Նախատեսվում է նաև, որ Մոնիտորինգի հանձնաժողովը կնշանակի Հայաստանի հարցով նոր համազեկուցողի: Նա կփոխարինի Ջոն Պրեսկոտին՝ համազեկուցողի լիազորությունների ժամկետը լրանալու կապակցությամբ: Ըստ հայկական պատվիրակության ղեկավարի, թեկնածուներ կան, սակայն որոշումը պետք է կայացնի հանձնաժողովը՝ քվեարկությամբ:
Ինչ վերաբերում է «Հայաստանի նախագահությունը Նախարարների կոմիտեում» վերտառությամբ ԵԽԽՎ կայքէջում տեղադրված փաստաթղթին, որտեղ մեր երկրի հասցեին, մեղմ ասած, ոչ հաճելի արտահայտություններ կան՝ «ագրեսոր պետություն» և այլն, ապա. «Այդ պատգամավորները հայտնի են իրենց ադրբեջանամետ պահվածքով: Որևէ մեկի մոտ դա հարց չի առաջացնում, և, թերևս այդ պատճառով է, որ անգամ քարտուղարությունն առաջարկում է, որպեսզի Բյուրոն այս փաստաթղթին որևէ ուշադրություն չդարձնի, համարելով, որ այն որևէ հետագա քայլ չի պահանջում»:
Դ.Հարությունյանի պարզաբանմամբ՝ փաստաթուղթը ստորագրած Միացյալ Թագավորության, Իսպանիայի, Իտալիայի, Ֆինլանդիայի, Բելգիայի, Բուլղարիայի, Իռլանդիայի և Լեհաստանի շուրջ երեք տասնյակ ԵԽԽՎ պատվիրակների կողմից եղել է առաջարկություն, որպեսզի հարցը դառնա քննարկման առարկա, ուղարկվի հանձնաժողով, հետագայում պատրաստվի զեկույց և այլն: Սակայն դրան ընթացք չի տրվելու, ինչից հետևում է, որ այն ունենալու է «մաքուր թղթի» կարգավիճակ:
«Տհաճություն պետք չէ ապրել: Եթե կան մարդիկ, որոնք բացարձակապես ծախված են, և հայտարարություն են անում, որը պայմանավորված է իրենց ծախված լինելով, դրան պետք է հանգիստ վերաբերվել»,-վստահեցրեց հայկական պատվիրակության ղեկավարը՝ հավելելով, որ «այդ ցանկն ուղղակի բացահայտում է, թե ովքեր են իրենց հենարանը»:
Հարցին, թե արդյո՞ք այդ պատվիրակներն ադրբեջանական լոբբիի անդամներ են, Դ.Հարությունյանն ասաց. «Լոբբին ավելի մեծ է. կան մարդիկ, որոնք շատ ավելի ակտիվ են, կան մարդիկ, որոնք վարձատրվող են, և կան մարդիկ, որոնք գործում են ոչ պաշտոնական վարձատրության դիմաց»:

Давид Арутюнян: “Следует спокойно относиться к заявлениям лиц, продавшихся с потрохами” 06/22/2013   12:52  |  Актуальная тема
В первый день летней сессии ПАСЕ(24 июня) в рамках председательства Армении в Комитете министров СЕ, с посланием выступил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян. Он также ответит на вопросы делегации ПАСЕ.
В повестке пленарных заседаний, намеченных с 24 по 28 июня, обсуждения вопроса, непосредственного касающегося Армении, не запланировано. Однако, как отметил в интервью ИА “ФактИнфо” руководитель армянской делегации Давид Арутюнян “Все европейские вопросы касаются Армении”.
По словам Д. Арутюняна, в некоторых докладах, обсуждаемых в ходе сессии, Армения в числе других стран-членов СЕ, упоминается.
Руководитель армянской делегации сообщил также, что в ходе сессии запланирована встреча армянской и азербайджанской делегаций. С подобной инициативой выступил председатель ПАСЕ и, по словам Д. Арутюняна, армянская сторона приняла приглашение. Кстати, армянская делегация примет участие в этой сессии в полном составе.
Планируется также, что Мониторинговая комиссия назначит нового содокладчика по вопросу Армении. Он сменит Джона Прескота в связи с истечением срока полномочий содокладчика. По словам руководителя армянской делегации, кандидаты есть, однако решение принимает Комиссия по итогам голосования.
Что касается размещенного на сайте ПАСЕ документа под заголовком “Председательство Армении в Комитете министров Совета Европы”, где в адрес нашей страны, мягко говоря, встречаются нелицеприятные высказывания, как то: “агрессивное государство” и т.д., то “эти депутаты известны своей проазербайджанской позицией. Ни у кого это не вызывает вопросов и, пожалуй, в этом и заключается причина того, что даже секретариат предлагает, чтобы Бюро не обращало никакого внимания на этот документ, с учетом того, что он не требует никаких дальнейших шагов ”.
По словам Д. Арутюняна, около трех десятков делегатов от Великобритании, Испании, Италии, Финляндии, Бельгии, Болгарии, Ирландии и Польши, подписавших документ, поступило предложение с тем, чтобы вопрос стал предметом обсуждения, был направлен в Комиссию и чтобы в дальнейшем был подготовлен доклад и т.д. Однако ему не будет дан ход, из чего следует, что он приобретет статус “чистой бумаги”.
“Не следует воспринимать это как неприятность. Если есть люди, которые продались с потрохами и которые выступают с заявлениями, обусловленными их продажностью, нужно к этому относиться спокойно”, - заверил руководитель армянской делегации, добавив, что “этот список проливает свет на то, кто является их опорой”.
На вопрос, являются ли эти делегаты членами азербайджанского лобби, Д. Арутюнян отметил: “Лобби гораздо больше. Есть люди, которые гораздо активнее тех, которые оплачиваются, и есть люди, которые действуют не ради официального вознаграждения.