Գերմանիան փակել է Թուրքիայի ճանապարհը Եվրամիություն 06/21/2013   18:15  |  Միջազգային լրահոս
Գերմանիայի ներկայացուցիչները արգելափակել են  Թուրքիայի Եվրամիություն ընդունվելու վերաբերյալ բանակցությունների նոր փուլը:
Եվրագոտու դիվանագետները հինգշաբթի օրը կայանալիք նիստի ժամանակ պետք է հաստատեին անցումը  բանակցությունների հաջորդ փուլ: Դրա համար պետք է կայացվեր միաձայն որոշում: Սակայն Գերմանիայի Ֆեդերատիվ Հանրապետությունն այն արգելափակեց՝ հղում անելով համացանցային լրատվամիջոցներին՝  հաղորդում է «rosbalt.ru» կայքը:
Բեռլինն անհանգստացած է Թուրքիայում այսօր ծավալվող իրադարձություններից՝  կապված Գեզի այգու վերակառուցման շուրջ ծավալվող հասարակական խմորումների հետ: Գերմանացի մի դիվանագետ նշել է, որ Թուրքիայի Եվրամիության կազմում ընդունելու հարցը քննարկելիս պետք է հաշվի առնել թուրքական իշխանությունների կողմից բողոքի ակցիաների կոպիտ ճնշումները:
Ավելի վաղ Եվրամիությունը կոչ էր արել թուրքական իշխանություններին՝  լայնամասշտաբ քննել Ստամբուլի ցուցարարներին ցրելու ընթացքում ոստիկանության գործողություններում չափից ավելի մեծ ուժի գործադրման հարցը  և մեղավորներին կանչել պատասխանատվության:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ԵՄ ընդունվելու ուղղությամբ բանակցությունները սկսվել են դեռ 2005թ.-ին: Առաջ են քաշվել 35 տեխնիկական կետեր, որոնք Թուրքիան պետք է կատարի, որպեսզի բավարարի Եվրամիություն ընդունվելու պայմանները:

Германия заблокировала новый этап переговоров о вступлении Турции в ЕС 06/21/2013   19:18  |  Международные новости
Представители Германии заблокировали новый этап переговоров о вступлении Турции в Европейский союз.
Дипломаты стран еврозоны в четверг на заседании должны были одобрить переход к следующей стадии переговоров. Для этого требовалось единогласное решение, однако представитель ФРГ заблокировал его, передает Росбалт.ру со ссылкой на интернет-СМИ.
Отмечается, чо Берлин обеспокоен протестами в Турции. По словам дипломата из Германии, рассматривая вопрос о вступлении Турции в ЕС, стоит учесть жесткое подавление протестов в стране турецкими властями.
Ранее Евросоюз призвал власти Турции провести полномасштабное расследование действий полиции, применившей излишнюю силу при разгоне демонстрации в Стамбуле, чтобы привлечь к ответственности виновных.
Напомним, переговоры о вступлении Турции в ЕС были начаты еще в 2005 году, были выдвинуты 35 технических пунктов, которые должна выполнить Турция, чтобы удовлетворять необходимым для членства в ЕС условиям, пишет Росбалт.ру.