Ցեղասպանության մասնակիցներից մեկը դատապարտվեց ցմահ բանտարկության 06/20/2013   19:22  |  Միջազգային լրահոս
Այսօր Շվեդիայի դատարանը շվեդահպատակ, ծագումով ռուանդացի 54-ամյա Ստանիսլաս Մբանենդեին դատապարտեց ցմահ բանտարկության՝ հիմք ընդունելով 1994թ. Ռուանդայում կատարված ցեղասպանության մեջ նրա դերակատարությունը: Այդ մասին հաղորդում է «interfax.ru»-ը՝  հղում անելով շվեդական դատարանի որոշմանը:
«Ապացուցված է, որ այն գործողությունների նպատակը, որոնց համար դատապարտվեց մեղադրյալը, եղել է թութսի էթնիկական խմբի ամբողջությամբ կամ մասնակի ոչնչացումը: Հետևաբար, այդ գործողությունները գնահատվել են որպես ցեղասպանություն»,- նշված է դատավճռում:
Մբանենդեն մեղավոր է ճանաչվել Ռուանդայի արևմուտքում կատարած սպանությունների և մարդկանց առևանգման համար: Ինքը` ռուանդացին, իր մեղքը չի ընդունում:
1994թ. 100 օրվա ընթացքում Ռուանդայի զինվորները և Հութու ցեղի ապստամբները սպանել են մոտ 800 հազար մարդ, որոնց մեջ հիմնական մասը կազմել են թութսի ցեղի ներկայացուցիչները:

Шведский суд приговорил одного из участников геноцида в Руанде к пожизненному заключению 06/20/2013   19:31  |  Международные новости
Суд Швеции в четверг приговорил 54-летнего выходца из Руанды и Станисласа Мбаненанде, имеющего шведское подданство, к пожизненному заключению за его роль в геноциде в Руанде в 1994 году, говорится в постановлении суда.
"Доказано, что целью действий, за которые был осужден виновный, было полное или частичное уничтожение этнической группы тутси. Следовательно, эти действия были расценены как геноцид", - отмечается в постановлении.
Мбаненанде был признан виновным в участии в убийствах на западе Руанды, а также в похищении людей. Сам выходец из Руанды свою вину отрицает.
В 1994 году в течение 100 дней в Руанде солдаты и ополчение племени хуту убили примерно 800 тыс. человек, в основном из племени тутси, передает агентство “Интерфакс”.