Վերահսկիչ պալատը շնորհակալություն է հայտնում ՀՀ վարչապետին 06/20/2013   16:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վերահսկիչ պալատը շնորհակալություն է հայտնում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին՝ ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ Վերահսկիչ պալատի 2012 թ.-ի հաշվետվության հետ կապված հայտարարության համար: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է ՀՀ ՎՊ լրատվական ծառայության քիչ առաջ տարածած հայտարարության մեջ:
«Վարչապետը կառավարության նիստերում պարբերաբար կարևորում է Վերահսկիչ պալատի կատարած աշխատանքները: Վերահսկիչ պալատի նախագահը, ՀՀ Ազգային ժողովում խոսելով գնումների և շինարարության ոլորտներում առկա խնդիրների մասին, ասել է, որ 2013 թ.-ի պետական բյուջեի շինարարության և գնումների ոլորտներին է առնչվում ծախսային մասի մոտ 701 մլրդ դրամը, որ շինարարության և գնումների ոլորտը համարվում է ռիսկային:
Սա ամենևին չի նշանակում 700 մլրդ դրամի մսխում:
Համաձայն ենք ՀՀ վարչապետի այն մտքին նաև, որ «Վերահսկիչ պալատն իրավունք չունի հանդես գալ քաղաքական հայտարարություններով»:
Այս առումով հարկ ենք համարում մեջբերել Վերահսկիչ պալատի նախագահի 2013 թ. հունիսի 18-ին Ազգային ժողովում ունեցած եզրափակիչ ելույթի այդ հատվածը առանց խմբագրման. «Հիմա, ըստ էության, ես ուզում եմ խոսել մի քանի խնդիրների մասին, որոնք փորձել եմ համակարգել, որովհետև մոտ 50 պատգամավոր, 188 հարցի միջոցով փորձեցին վեր հանել այն եզրակացությունը, ինչը մենք ներկայացրել էինք Ազգային ժողովին, և շուրջ երեք տասնյակ ելույթներով փորձեցին տարբեր գնահատականներ տալ։ Իհարկե, ես զերծ եմ մնալու քաղաքական ենթատեքստ ունեցող գնահատականներից, զերծ եմ մնալու դրանց այլ որակումներ տալուց, որովհետև ես ասել եմ, որ ՎՊ-ի հաշվետվությունը երբեք քաղաքական դաշտ չպետք է տանել և այս առումով ինձ համար բացարձակ ընդունելի չի և ավելին ասեմ, տարօրինակ է հատկապես մի քանի պատգամավորների կողմից հնչեցրած որոշակի տերմիններ, որոնք բացարձակապես կապ չունեն այս հաշվետվության հետ՝ «համատարած թալան», «ՎՊ-ն իր հաշվետվության մեջ փորձել է օգտագործել քաղաքական տերմիններ կամ ենթատեքստ է դրել»:
Հաշվետվությունը ձեր սեղանին է, խնդրում եմ ցույց տալ, թե «համատարած թալան» արտահայտությունը որտեղ է օգտագործված, և քաղաքական ինչ գնահատականներ ենք մենք տվել: Չկա այդպիսի բան, և ինձ թվում է, որ որոշ տերմիններ օգտագործելուց հետո ոմանք փորձ են անում դրանք ուղղել, սա արդար չէ»,-ասված է ՎՊ հայտարարության մեջ:

Контрольная Палата Армении отреагировала на заявление премьер-министра Тиграна Саркисяна 06/20/2013   19:29  |  Актуальная тема
Контрольная палата Армении выразила благодарность премьер-министру Тиграну Саркисяну за озвученное им на сегодняшнем заседании Правительства заявление по поводу отчета КП за 2012 г. В сообщении, распространенном Контрольной палатой, в частности, говорится:
“Премьер-министр на заседаниях Правительства периодически отмечает важность проделанной КП работы. Председатель Контрольной палаты, говоря в ходе заседаний в парламенте о проблемах, зафиксированных в сфере закупок и строительства, отметил, что сферы строительства и закупок касаются приблизительно 701 млн. драм расходной части госбюджета на 2013 год, и что сфера строительства и закупок считается аиболее сопряженной с рисками.
Это вовсе не подразумевает растрату 700 млрд. драмов.
Мы разделяем мнение премьер-министра относительно того, что “Контрольная палата не имеет права выступать с политическими заявлениями”.
В этой связи считаем необходимым процитировать часть заключительного выступления в НС председателя КП от 18 июня 2013 г. без редактирования: “Теперь, по сути, хочу поговорить о нескольких проблемах, которые я попытался систематизировать, поскольку около 50 депутатов, задавая 188 вопросов, пытались выявить то заключение, которое мы представили Национальному собранию, и посредством более трех десятков выступлений пытались дать различные оценки. Безусловно, я воздержусь от оценок, содержащих политический подтекст, воздержусь их иначе квалифицировать, поскольку я сказал, что отчет КП никогда не нужно перемещать в политическую плоскость, и в этой связи для меня абсолютно неприемлемы, более того, кажутся странными некоторые термины, озвученные, особенно, несколькими депутатами, которые не имеют никакого отношения к этому отчету: “Повсеместный грабеж”, “КП в своем отчете попыталась употребить политические термины или внесла подтекст”.
Отчет лежит на вашем столе. Покажите, где использовано выражение “повсеместный грабеж”, и какие политические оценки мы дали? Нет ничего подобного, и, мне кажется, что после употребления определенных терминов, некоторые пытаются их исправить. Это несправедливо”, - отмечается в заявлении Контрольной палаты Армении.
15:14 20/06/2013  |  Лента новостейГ. Бегларян: “Увольнение директора инвестпрограммы автотранспортного коридора “Север-Юг” не связано с выявленными КП злоупотреблениями"