UNESCO-ն Սիրիայի հուշարձանները համարում է «ոչնչացման սպառնալիքի տակ գտնվող օբյեկտներ» 06/20/2013 14:15 | Միջազգային լրահոս
Միացյալ ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով կազմակերպությունը (UNESCO) Սիրիայում գտնվող Համաշխարհային ժառանգության հուշարձանները ընդգրկել է ոչնչացման սպառնալիքի տակ գտնվող օբյեկտների ցուցակում:
Կազմակերպության հրապարակած փաստաթղթում ասվում է, որ երկրի ներքին հակասությունների հետևանքով անհնար է դառնում պատմական օբյեկտների պահպանության և պաշտպանության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովումը:
Միաժամանակ UNESCO-ում նշել են, որ չունեն զինված ընդհարումների ժամանակ հուշարձաններին պատճառած վնասների մասին իրական տեղեկատվություն: Հիմնականում այդպիսի հաղորդագրությունները կազմակերպությունն ստանում է չստուգված աղբյուրներից:
Համաշխարհային մշակութային ժառանգության մեջ ընդգրկված են սիրիական 6 հուշարձաններ՝ Դամասկոսի, Հալեպի և Բոսրայի հին քաղաքները, Պալմիրայի հուշարձանները, Քրաք-դե-Շեվալյե և Քալաթ-Սալահ-ադ-Դին ամրոցները և հյուսիսային Սիրիայում գտնվող 1-6-րդ դարերին վերագրվող հին բնակատեղիները:

ЮНЕСКО: Объектам Всемирного наследия в Сирии грозит уничтожение 06/20/2013   15:39  |  Международные новости
ЮНЕСКО включила памятники Всемирного наследия в Сирии в список объектов, находящихся под угрозой исчезновения, сообщает BBC.
В документе, опубликованном организацией, говорится, что из-за внутреннего конфликта в стране не могут быть обеспечены необходимые условия для сохранения и защиты исторических объектов.
Вместе с тем в ЮНЕСКО отметили, что не владеют полной информацией о повреждениях памятников во время вооруженных столкновений. В основном такие сообщения поступают из непроверенных источников.
Во Всемирный список культурного наследия входят шесть сирийских памятников - старый город в Дамаске, старый город в Босре, памятники Пальмиры, старый город в Халебе, Замки Крак-де-Шевалье и Калат-Салах-ад-Дин, а также древние поселения I - VI веков в северной Сирии, пипет агентство BBC.
19:58 20/02/2013  |  Международные новостиСирийский Алеппо подвергся ракетному обстрелу. Погибло более 30 человек