Հուլիսի 1-ից կբարձրանա միայն նվազագույն աշխատավարձը 06/19/2013   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նվազագույն աշխատավարձը ներկայիս 35 000 դրամի փոխարեն 45 000 դրամ սահմանելու մասին կառավարության ներկայացրած օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարվեց, որ հուլիսի 1-ից նախատեսվող աշխատավարձի բարձրացումը վերաբերում է բացառապես մինչեւ 45 000 դրամ աշխատավարձ ստացողներին: Ընդ որում։ ընթացիկ տարվա 6 ամսվա կտրվածքով  լրացուցիչ կապահանջվի 3, 7 մլրդ դրամ, այդ թվում՝ 2,5 մլրդ դրամը՝ պետական բյուջեից, 1,2 մլրդ դրամը՝ համայնքային բյուջեներից, ինչը, բնականաբար, կփոխհատուցվի պետբյուջեից: Այս մասին Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանի այսօրվա նիստում հայտնեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը՝ առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին», «Քաղաքացիական ծառայողների վարձատրության մասին»,  «Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին»,  «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը:
Մյուսները պետք է սպասեն մինչեւ 2014թ-ի հունվար:
«Այս նախագծով մինչև 2014 թվականի հունվարի 1-ն առկախվում է քաղծառայողների պաշտոնական դրույքաչափի բարձրացումը, այլ բարձրացվում են բոլոր աշխատավարձերը, որոնք գտնվում են մինչև 45 հազար դրամի սահմաններում»,- ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց  նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանն էլ, ներկայացնելով կառավարության առաջարկությունը, մեկնաբանեց, որ սա միջանկյալ որոշում է, մինչդեռ քաղաքացիական եւ պետական մյուս ծառայողների աշխատավարձերը, ինչպես նաեւ կենսաթոշակները կբարձրանան, ինչպես, որ նախատեսված է կառավարության ծրագրով, միայն հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից, ինչն ենթադրելու է շուրջ 50 մլրդ դրամի լրացուցիչ ծախս:

В Армении с 1 июля увеличится лишь минимальный размер оплаты труда. Пенсионеры ощутят прибавку только с нового года 06/19/2013   16:25  |  Лента новостей
На внеочередной сессии парламента обсуждается законопроект о внесении дополнений и изменений в закон о минимальной заработной плате. С принятием законопроекта с 1 июля минимальная зарплата будет составлять 45 тыс. драмов против нынешних 35 тыс. драмов. Об этом заявил министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян, представляя законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в законы “ О минимальной месячной заработной плате”, “Об оплате труда гражданских служащих”, “О службе, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов”.
Артем Асатрян отметил, что будут повышены зарплаты для работников, получающих меньше 45 тыс. драмов. Данным законопроектом до 1 января 2014 года вопрос повышения оплаты труда гражданских служащих замораживается, повышаются лишь зарплаты для работников с заработной платой менее 45 тыс. драмов. Системное повышение зарплат, по его словам, предусмотрено с января 2014 года.
Председатель постоянной парламентской комиссии по социальным вопросам Акоп Акопян, представляя предложение Правительства, прокомментировал, что это промежуточное решение, когда как заработная плата гражданских работников и госслужащих, а также повышение пенсий ожидается с 1 января следующего года, как и предусматривалось по программе Правительства. На эти расходы, по словам, А. Акопяна уйдет дополнительно около 50 млрд. драмов.