Կբարձրացվեն կերակրողին կորցնելու դեպքում կենսաթոշակների չափերը 06/19/2013 17:11 | ԼՐԱՀՈՍ
«Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի ընդունումից հետո կերակրողին կորցնելու դեպքում կենսաթոշակ ստացող անձանց կենսաթոշակների չափերը բարձրացվելու են 40 տոկոսից 50 տոկոս հաշվարկված կենսաթոշակի մասով: Լուծում է տրվում Սահմանադրական դատարանի կողմից արծարծված խնդրին՝ լիազորագրի հետ կապված: Այն է՝ Հայաստանի տարածքից դուրս տրված լիազորագրերի հիման վրա կվճարվեն թոշակները:
Այս մասին Ազգային ժողովի այսօրվա արտահերթ նիստում հայտնեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը՝ երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելով «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին կառավարության հեղինակած օրինագիծը:
Ըստ նախարարի, օրենքն ուժի մեջ մտնելու ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից կվերահաշվարկվեն կերակրողին կորցնելու դեպքում նշանակված կենսաթոշակները:
Օրինագծով, մասնավորապես, ամրագրվում է նաև, որ կենսաթոշակը լիազորագրով անընդմեջ կարող է վճարվել տասներկու ամսից ոչ ավելի ժամանակահատվածում` սկսած կենսաթոշակը լիազորագրով վճարելու ամսից, բայց ոչ ավելի, քան լիազորագրի գործողությունը դադարելը:
Լիազորագիրը տալու ամսվան հաջորդող տասներկուերորդ ամսվանից հետո կենսաթոշակը տվյալ լիազորագրով չի վճարվի:

В Армении увеличат размер пенсий по случаю потери кормильца 06/19/2013   19:11  |  Лента новостей
По принятии законопроекта о внесении изменений и дополнений в закон “О государственных пенсиях” размер пенсий лиц, получающих пенсии по случаю потери кормильца, увеличится на 40-50% по части начисленной пенсии. Предпринята попытка решить затронутую Конституционным судом проблему, связанную с доверенностью, а именно: на основании выданной за пределами территории Армении доверенности будут выплачены пенсии.
Об этом на сегодняшнем внеочередном заседании НС сообщил министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян, представляя во втором чтении инициированный Правительством законопроект о внесении изменений и дополнений в закон “О государственных пенсиях”.
По словам министра, с первого числа месяца, следующего за месяцем вступления в силу закона, будет произведен перерасчет пенсий по случаю потери кормильца.
По законопроекту, в частности, также закреплено, что пенсия по доверенности может перманентно выплачиваться не более 12 месяцев подряд, начиная с выплаты пенсии по доверенности до прекращения срока действия доверенности.
После 12 месяца, следующего за месяцем выдачи доверенности, пенсия по данной доверенности не будет выплачиваться.