Սուրիկ Խաչատրյանը մեղադրվում է կաշառք ստանալու մեջ 06/19/2013 17:05 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գեղարքունիքի մարզպետարանի սոցիալական ապահովության բաժնի վարիչ Սուրիկ Խաչատրյանը մեղադրվում է զոհված ազատամարտիկի այրիից կաշառք պահանջելու մեջ։
Քրեական գործի նյութերի համաձայն, Սուրիկ Խաչատրյանն իր մոտ է կանչել զոհված ազատամարտիկի այրի Ա. Բաղրամյանին ու ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից բնակարան ձեռք բերելու նպատակով ֆինանսական աջակցություն ստանալու հարցը առաջնահերթության կարգով լուծելու և նրան աջակցելու համար պահանջել է ներկայացնել մի շարք փաստաթղթեր: Վերջինիս կողմից ներկայացվել է պահանջված փաստաթղթերը, իսկ Ս.Խաչատրյանը դրանք ուղարկել է ՀՀ ՊՆ ԶՍՊ վարչություն:
«Բարի կամքի» դրսևորման և Ա. Բաղրամյանի աջակցելու համար, նախաքննական մարմնի գնահատմամբ, զոհված ազատամարտիկի այրիից Ս.Խաչատրյանը պահանջել է 300 ԱՄՆ դոլար գումար, սակայն Ա. Բաղրամյանից ստացել է 250 ԱՄՆ դոլար:
Սուրիկ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Գործն արդեն գտնվում է դատարանի վարույթում։
Նշենք, որ հոդվածը նախատեսում է տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը 5 տարի ժամկետով:

Завотделом соцобеспечения администрации Гегаркуникской области Армении попался на взятке 06/19/2013   17:19  |  Актуальная тема
Заведующий отделом социального обеспечения администрации Гегаркуникской области Армении Сурик Хачатрян обвиняется в требовании взятки у вдовы погибшего воина-освободителя.
Согласно материалам уголовного дела, Сурик Хачатрян позвал к себе вдову азатамартика А. Баграмян и потребовал для разрешения в первоочередном порядке вопроса о получении финансовой поддержки от Минобороны Армении с целью приобретения квартиры ряд документов. Вдова представила все требуемые документы, а С. Хачатрян направил их в Управление социальной защиты военнослужащих Министерства обороны Армении.
С. Хачатрян за оказание содействия А. Баграмян, по оценке органа предварительного следствия, потребовал от вдовы погибшего воина-освободителя 300 долларов США, однако получил от А. Баграмян $250.
Сурику Хачатряну предъявлено обвинение по ч. Ст. 311 УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Дело уже находится в производстве суда.
Отметим, что статья предусматривает наказание в виде штрафа в размере 500-кратной минимальной заработной платы или лишения свободы сроком до 5 лет.