«Աէրոֆլոտ»-ը թռավ մինչև քրեական գործ 06/18/2013 17:14 | Միջազգային լրահոս
«Աէրոֆլոտի» գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրեյ Կալմիկովի նկատմամբ ՌԴ քրեական օրենսգրքի «Իրավասությունների չարաշահում» հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Խոսքը վերաբերում է դեռևս 2011թ.-ին «Մոսկվա-Անթալիա-Մոսկվա» չվերթի ինքնաթիռների տոմսերի վաճառքի հետ կապված աղմուկին: Եթե Կալմիկովի մեղքը հաստատվեց, ապա նրան կսպառնա 10-ամյա ազատազրկում և 1 մլն ռուբլի տուգանք կամ էլ աշխատավարձից, այլ եկամուտների չափով 3 տարվա ընթացքում պարբերական գանձումներ՝ տուգանքի ձևով:
Քննության տվյալներով Կալմիկովը առավելություններ է տվել «Սանրայզ տուր գրուպ» և «Սանրայզ տուր» ընկերություններին, որոնցից վերջինը պատկանում է նրա կնոջն ու մորը:
2011թ.- գարնանը «Աէրոֆլոտը» պայմանագիր է կնքել «Սանրայզ տուր գրուպ»-ի հետ, որի համաձայն ամռան սեզոնին Մոսկվա-Անթալիա-Մոսկվա չվերթի համար վերջինս պետք է վաճառեր 85 հազար հատ տոմս՝ էկոնոմկլասսի մեկ հատ տեղի համար արժեքը սահմանելով 221 դոլար: Հենց այդ նույն ժամանակ ավիափոխադրողը պայմանագիր է կնքում «Tez Tour»-ի հետ, 46 հազար տեղի համար: Այս անգամ, արդեն, մեկ հատ տոմսի համար սահմանվում է նոր արժեք՝ 320 դոլար:
Այս գործարքը շարժել է վերահսկիչ պալատի հետաքրքրասիրությունը, որն այդ ժամանակ ստուգում էր «Աէրոֆլոտի» 2010-2011թ.թ.-երի և 2012թ.-ի 9 ամսվա գործունեությունը:
Այժմ ՌԴ Քննչական կոմիտեն «Աէրոֆլոտ»-ում, «Սանրայզ տուր գրուպ»-ում և «Սանրայզ տուր»-ում կատարում է խուզարկություններ և վկաների հարցաքննություն:
2010թ.-ին «Tez Tour»-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Կագաները մամուլի միջոցով մի նամակ հղեց երկրի նախագահի օգնական Արկադի Դվորկովիչին, որտեղ նամակագիրը զգուշացնում էր «Աէրոֆլոտ»-ի հետ համագործակցության վատթարացման մասին: Մասնավորապես խոսք էր գնում այն մասին, որ էլեկտրոնային աճուրդի արդյունքներով 2010թ.-ին «Աէրոֆլոտ»-ի համար շահավետ և ամենահեղինակավոր երթուղու՝ «Մոսկվա- Անթալիա-Մոսկվա» չվերթի տոմսերը բաժին են ընկել «Սանրայզ տուր» և «Pegas Touristik» ընկերություններին: «Աէրոֆլոտ»-ն իրականացրել է ներքին ստուգումներ և չի հայտնաբերել տեղերի բաշխման բաժնում որևէ խախտում:
Սակայն «Tez Tour»-ը իրավապահ մարմիններին չի դիմել: Դրանից հետո, ինչպես վկայում է տուրօպերատորի մեդիատնօրեն Ռոման Ռիբակովը, մի քանի տուրօպերատորներ բաց դիմում են հղել վերահսկող մարմիններին:
Շուկայի մասնակիցները զարմացած են, թե ինչու են ստուգումները սկսվել միայն վերահսկիչ պալատի ստուգումներից հետո և ոչ թե այս աղմուկի ժամանակ:
«Այն որ Կալմիկովը գնի որոշ էժանացումներ էր անում «Սանրայզ տուր»-ի համար, հայտնի էր բոլորին: Մյուս տուրօպերատորները այդ իրավիճակի համար բողոքում էին: Ինչու այդքան երկար ժամանակ քրեական գործ չէր հարուցվում և ինչու է այն հարուցվում հենց հիմա, անհասկանալի է»,- խոսք է գնում զբոսաշրջային շուկայում:
2010թ.-ի «Աէրոֆլոտ»-ի հետ աշխատեց նաև «Լենտա-տուր»-ը, որը մի փոքր ուշ սնանկացավ: Այդ ժամանակ շուկայի մասնակիցները մեղադրեցին ավիափոխադրողին: Կալմիկովն իբր թե «Լենտա-տուր»-ի ղեկավարությանը խոստացել էր լրացուցիչ վարկ՝ «Մաստեր բանկ»-ի հավանական երաշխիքներով: Սակայն բանկը այդպես էլ վարկ չտրամադրեց, որն էլ տուրօպերատորին սնանկացման հասցրեց:
Հենց այդ ժամանակ միայն իր հարազատների օգտին աշխատանք իրականացնող Կալմիկովի գործունեության վրա Գլխավոր դատախազության ուշադրությունը հրավիրեց Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Կորնիենկոն: 2012թ. փետրվարին «Աէրոֆլոտ»-ում կատարվեցին ներքին ստուգումներ, որոնք խախտումներ չհայտնաբերեցին,- գրում է «gazeta.ru»-ն:
Այդ ժամանակ էլ Կալմիկովը ստացավ ընկերության ղեկավարի արտադրական գծով առաջին տեղակալի պաշտոնը: 2012թ.-ին նրա պարտականություններից հանեցին գործարքային և առևտրային ոլորտների պատասխանատվությունը՝ իր վրա թողնելով միայն արտադրական ոլորտը: Թոփ մենեջերն այսօր ավիափոխադրողի նվազագույն բաժնեմասի տերն է:
Ֆոնդային բորսայում Կալմիկովի նկատմամբ քրեական գործի հարուցման կապակցությամբ որևէ փոփոխություն չարձանագրվեց: Ավիափոխադրողի արժեթղթերը վաճառվում են դրական շահութաբերությամբ՝ մեկ արժեթղթի արժեքը կազմում է 54,33 ռուբլի (+1,34% մինչև երկուշաբթի օրվա ավարտը):

Замглавы «Аэрофлота» Андрей Калмыков стал фигурантом уголовного дела 06/18/2013 19:23 | Международные новости
«В отношении заместителя гендиректора «Аэрофлота» Андрея Калмыкова возбуждено уголовное дело по статье о злоупотреблении полномочиями. Дело касается разразившегося еще в 2011 году скандала вокруг продажи блоков мест авиаперевозчика на популярном направлении Москва–Анталья, сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на Следственный комитет. В случае, если вина Калмыкова будет доказана, ему грозит лишение свободы сроком до 10 лет и штраф до 1 млн рублей или штраф в размере заработной платы или иного дохода в течение трех лет.
По данным следствия, Калмыков предоставлял преимущества компаниям «Санрайз тур групп» и «Санрайз тур». Последняя принадлежит его родственникам — жене и матери.
Согласно информации, весной 2011 года «Аэрофлот» заключил договор с «Санрайз тур групп» по продаже более 85 тыс. мест по маршруту Москва–Анталья–Москва на летний сезон по цене $221 за место в эконом-классе, говорится в сообщении СК. В тот же период авиаперевозчик заключил договор с Tez Tour по продаже 46 тыс. мест, но уже по цене $320 за место. Этой сделкой заинтересовалась Счетная палата, проводившая проверку работы «Аэрофлота» за 2010–2011 годы и девять месяцев 2012 года.Сейчас Следственный комитет проводит в «Аэрофлоте», «Санрайз тур групп» и «Санрайз тур» обыски и допросы свидетелей.
В «Аэрофлоте» от комментариев отказались. «Мы не даем никаких комментариев, пока идет следствие. Когда оно закончится, мы прокомментируем», — сказал представитель авиакомпании. В конце 2010 года в прессу попало письмо гендиректора компании Tez Tour Владимира Каганера помощнику президента Аркадию Дворковичу с претензиями к перевозчику, в котором Каганер предупреждал об ухудшении сотрудничества «Аэрофлота» с туроператорами. В частности, он уточнял, что по итогам электронных торгов 2010 года «Аэрофлота» выигрышные лоты по самому популярному направлению (Москва–Анталья–Москва) достались «Санрайз тур» и Pegas Touristik. «Аэрофлот» провел внутреннюю проверку и не обнаружил нарушений в распределении блоков мест.
Однако в правоохранительные органы компания Tez Tour заявлений не подавала, пишет «Газета.Ru», цитируя слова медиадиректора туроператора Роман Рыбаков. По его словам, несколько туроператоров выступали с открытыми обращениями в адрес контролирующих органов. «Не одни мы, а и другие участники рынка были инициатором того, чтобы надзорные органы посмотрели, что происходит в национальном перевозчике. Были открытые письма и запросы депутатам», — сказал представитель Tez Tour.
Участники рынка недоумевают, почему уголовное дело было возбуждено только после проверки Счетной палаты, а не на пике скандала. «То, что Калмыков дает значительные скидки «Санрайз тур», было общеизвестно. Другие туроператоры неоднократно жаловались на эту ситуацию. Почему так долго не возбуждали уголовное дело и почему возбудили именно сейчас, непонятно», — говорит источник на туристическом рынке.
В 2010 году с «Аэрофлотом» также работала «Ланта-тур», которая позже обанкротилась. Тогда участники рынка обвиняли авиаперевозчика в причастности к банкротству туроператора. Калмыков якобы пообещал руководству «Ланта-тур» дополнительный кредит под вероятные гарантии Мастер-банка, но банк так и не предоставил кредит, что спровоцировало банкротство туроператора. Тогда же проверить деятельность Калмыкова «на предмет использования служебного положения в интересах бизнеса своих родственников» в официальном запросе генпрокурору просил и депутат Госдумы Алексей Корниенко. В феврале 2012 года в «Аэрофлоте» были проведены внутренние проверки, которые нарушений не выявили.
Тогда же Калмыков был переведен на должность первого замглавы компании по производству. 21 декабря 2012 года с него сняли ответственность за операционную и коммерческую деятельность в компании, передав производственный блок. Топ-менеджер владеет миноритарной долей авиаперевозчика.
Фондовый рынок на сообщение о возбуждении уголовного дела в отношении Калмыкова не отреагировал. Акции перевозчика торгуются в плюсе — по цене 54,33 рубля за штуку (+1,34% к закрытию понедельника), передает «Газета.Ru».