Վերահսկիչ պալատի մասին օրենքը կարիք ունի փոփոխության 06/17/2013 13:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերահսկիչ պալատի 2012թ.-ի տարեկան հաշվետվության մեջ նշված խնդիրները միայն 2012թ-ին չեն արձանագրվել, դրանք արմատացած են տասնամյակների ընթացքում: Այս մասին Ազգային ժողովի հունիսի 17-ի արտահերթ նստաշրջանում ներկայացնելով կառավարության դիրքորոշումը` նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը:
Ըստ հարակից զեկուցողի, վերջին տարիներին լուրջ աշխատանքներ են իրականացվել օրենսդրության կատարելագործման ուղղությամբ: <<Ներկայումս մեր օրենսդրությունը, թեեւ գուցե ամենակատարյալը չէ, սակայն նվազագույնի է հասցնում ռիսկերը: Չենք կարող համաձայնել այն կարծիքների եւ գնահատականների հետ, որ բյուջեի կատարման ընթացքում տեղի է ունենում միջոցների լայնածավալ փոշիացում, եւ բյուջետային հիմնական գործընթացները իրականանում են մասշտաբային կոռուպցիոն դրսեւորումներով>>,-ընդգծեց Ա.Գեւորգյանը:
Փոխվարչապետը վստահեցրեց, որ ՎՊ հաշվետվությունում արձանագրված բոլոր խնդիրների մասով համապատասխան միջոցներ ձեռնարկվել են: <<Այլ հարց է, որ ներկայիս օրենսդրությամբ նման դեպքերի համար պատասխանատվությունը տնտեսական կամ քաղաքացիաիրավական բնույթ է կրում, այսինքն` գումարների վերականգնում, կատարված թերությունների շտկում, տուգանքներ. բացառությամբ մի քանի դեպքերի, երբ գործողությունները ակնհայտորեն քրեորեն պատժելի արարքներ են պարունակում>>,-նշեց նա` հավաստիացնելով, որ Վերահսկիչ պալատի կամ գործադիրի համապատասխան կառույցների կողմից արձանագրված որեւէ դեպք անհետեւանք չի մնացել եւ չի մնա:
<<Միգուցե այդ գործընթացներում ավելի մեծ կիրառում պետք է գտնի քրեական պատասխանատվության տարրը, որը, կարծում ենք, նույնպես գործող օրենսդրության կատարելագործման հարց է: Համոզված ենք, որ իր լիարժեք կիրառումը չի ստացել նաեւ Վերահսկիչ պալատի մասին օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետը, որը ենթադրում է, որ «Վերահսկիչ պալատը վերահսկողության ընթացքում կազմված արձանագրություններն ու ընթացիկ հաշվետվություններն ուղարկում է ՀՀ գլխավոր դատախազություն, եթե դրանում առկա են կասկածներ քրեաիրավական բնույթի խախտումների վերաբերյալ»,-ընդգծեց Ա.Գեւորգյանը:

“Закон о Контрольной палате Армении нуждается в изменениях”. Армен Геворкян о наделавшем шуму отчете КП 06/17/2013   17:22  |  Лента новостей
“Проблемы, отмеченные в отчете Контрольной палаты за 2012г., были зафиксированы не только в 2012г. Они укоренились на протяжении десятков лет”, - заявил сегодня на внеочередной сессии парламента вице-премьер Армен Геворкян, представляя позицию Правительства по этому вопросу.
По словам содокладчика, в последние годы была проведена серьезная работа в направлении усовершенствования законодательства. Хотя у нас и не самое идеальное законодательство, однако оно сводит к минимуму риски. Мы не можем согласиться с озвученными здесь оценками и мнениями о том, что якобы в ходе выполнения бюджета имело место масштабное распыление бюджетных средств и бюджетный процесс протекает с коррупционными проявлениями. К подобному заключению невозможно прийти и на основании результатов отчета Контрольной палаты Армении о выявленных за 2012г. нарушениях”, – подчеркнул Армен Геворкян.
Вице-премьер заверил, что по части зафиксированных в отчете Контрольной палаты нарушений, были предприняты соответствующие меры. Другой вопрос, что ответственность за эти случаи носит экономический или гражданскo-правовой характер, то есть восстановление средств, устранение допущенных упущений, штрафы, за исключением некоторых случаев, когда действия содержат явные признаки уголовно наказуемых деяний”, - отметил А. Геворкян, заверив ,что ни один из случаев, зафиксированных структурами КП и исполнительного органа, не остался и не останется без последствий.
Возможно, в данных процессах должен найти гораздо большее применение элемент уголовной ответственности, который, полагаем, подпадает под круг вопросов, касающихся усовершенствования действующего законодательства. Уверены, что п.4 ст.6 “О Контрольной палате” не получил своего полноценного применения, который предполагает, что ”Контрольная палата в ходе осуществления контроля направляет составленные протоколы и текущие отчеты в Генпрокуратуру РА, если в них наличествуют подозрения, касающиеся уголовно-правовых нарушений”, - подчеркнул вице-премьер А. Геворкян.