Կառավարություն. Ծրագրերի գնահատման մեթոդաբանությունը պետք է հստակեցնել 06/17/2013 13:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերահսկիչ պալատի 2012թ.-ի հաշվետվության մեջ նշված շինարարության ոլորտում ծրագրերի մի մեծ մասն իրականացվում է վարկային պայմանագրերով ներգրավված միջոցներով, եւ դրանց կատարման նկատմամբ եռակի վերահսկողության մեխանիզմ է գործում` Կառավարության, Վերահսկիչ պալատի եւ ֆինանսավորող միջազգային կազմակերպության կողմից: Այս մասին Ազգային ժողովի հունիսի 17-ի արտահերթ նստաշրջանում ներկայացնելով կառավարության դիրքորոշումը` նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը` հավելելով, որ այս ծրագրերի դեպքում ընթացակարգերը կանոնակարգվում են այդ կազմակերպությունների հետ կնքված համապատասխան փաստաթղթերով:
«Կարծում ենք նաեւ, որ ծրագրերի գնահատման չափանիշների առումով մեթոդաբանական հստակեցումների անհրաժեշտություն կա: Թերեւս պետք է գնահատել ծրագրի ռիսկայնությունը, այսինքն` արդյոք նկատված թերությունները կարող են ռիսկային լինել ընդհանուր ծրագրի իրականացման տեսանկյունից, թե ոչ: Երաշխիքային ժամկետում արձանագրված թերությունները կամ մեծ ծավալի մեջ փոքր տոկոս կազմող խախտումներն ընդհանուր ծրագիրը չեն կարող ռիսկային դարձնել»,-ընդգծեց ՀՀ փոխվարչապետը:
Ըստ նրա` վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ կատարվող կոնկրետ շինարարական ծրագրերը կամ միջոցառումները, «ըստ էության, ծառայում են ի սկզբանե նախանշված նպատակներին, ապահովում են համապատասխան իրավական ակտերով եւ պայմանագրերով սահմանված արդյունքներ»:
Միեւնույն ժամանակ նա նկատեց, որ, այո, կան առանձին ծրագրեր, որոնց իրականացման ընթացքում գործադիրն ինքն է բացահայտել խնդիրներ` կապված ծրագրերի բովանդակության ու իրականացման ընթացքի հետ: Ա.Գեւորգյանը, մասնավորապես, մատնանշեց Գյումրիի տեխնոպարկի եւ «Աջակցություն ՓՄՁ սուբյեկտներին» ծրագրերը:
Ա.Գեւորգյանը տեղեկացրեց, որ գործող գներով շինարարական աշխատանքների արժեքի հաշվարկման կարգում փոփոխություններ կատարելու նպատակով Քաղաքաշինության նախարարության կողմից իրականացվում են քննարկումներ` Վերահսկիչ պալատի, Ֆինանսների նախարարության, Երեւանի ճարտարապետության եւ շինարարության պետական համալսարանի, շինարարների միության եւ այլ շահագրգիռ մարմինների հետ: «Համոզված ենք, որ առկա խնդիրների համար արդյունավետ լուծումներ կգտնվեն»,-նշեց նա:
Փոխվարչապետը տեղեկացրեց նաև, որ կառավարությունը եւս ծրագրերի նկատմամբ վերահսկողության ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացրել: Գործադիրի կազմում գործող տասնվեց ստուգում իրականացնող մարմինների կողմից 2012թ. ընթացքում իրականացվել է 15 178 ստուգում:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության Ֆինանսական վերահսկողության տեսչության կողմից 2012թ-ին 72 ստուգում եւ 23 ուսումնասիրություն է իրականացվել եւ ամփոփվել: Արդյունքում, 2008-2012թթ. արձանագրված գումարներից վերականգնվել է 672մլն 391,4 հազար դրամ եւ վերաձեւակերպվել 450 մլն 177 հազ. դրամ` ընդհանուր առմամբ 1 մլրդ 122,5 մլն դրամ:
Ա.Գեւորգյանը վստահեցրեց, որ պետական տեսչական բոլոր մարմինների աշխատանքների առավել արդյունավետ կազմակերպման, ռիսկերի գնահատման վրա հիմնված նոր մեթոդաբանությամբ վերահսկողություն իրականացնելուն ուղղված բարեփոխումները կառավարության օրակարգում են:

Вице-премьер А.Геворкян представил позицию Правительства Армении по выявленным Контрольной палатой нарушениям 06/17/2013   14:28  |  Лента новостей
В отчете КП за 2012г. отмечено, что большая часть программ в области строительства осуществляется за счет средств, привлеченных по кредитному договору. Для их осуществления действует механизм тройного контроля (Правительство, Контрольная палата и международные организации, осуществляющие финансирование). Об этом на сегодняшней внеочередной сессии отметил министр территориального управления республики Армен Геворкян, представляя позицию Правительства по данному вопросу.
“Полагаю, что в плане стандартов оценки программ есть необходимость уточнения методологического подхода. Пожалуй, следует оценить риски программы, то есть, действительно ли отмеченные упущения могут представлять риск с точки зрения реализации общей программы. Зафиксированные в гарантированные сроки недостатки или нарушения, представляющие малый процент от большого объема, не могут вызвать риски”.
По его мнению, анализ показал, что осуществляемые конкретные строительные программы или мероприятия, “по сути, служат изначально поставленным целям, обеспечивают установленные по соответствующим правовым актам и договорам результаты”.
Вместе с тем он отметил, что есть отдельные программы, при осуществлении которых исполнительный орган сам выявил связанные с содержанием и ходом реализации программы нарушения. А. Геворкян, в частности, указал на программу “Гюмрийского технопарка” и программу “Поддержка малым и средним субъектам предпринимательства”.
А. Геворкян сообщил, что с целью внесения изменений в порядок подсчета стоимости строительных работ по действующим ценам Министерство градостроительства проводит обсуждения с Контрольной палатой, Министерством финансов, Государственным университетом архитектуры и строительства, Союзом архитекторов и другими заинтересованными органами. “Мы уверены, что будут найдены эффективные решения существующим проблемам”, - подчеркнул он.
Вице-премьер сообщил также, что Правительство осуществляет работы по контролю программы. 16 органов, проводящих в составе кабмина испекцию, в 2012г. провели 15 178 проверок.
Инспекция по финансовому контролю Минфина Армении провела в 2012г. 71 проверку и 23 исследования и подвела их итоги. В итоге из зафиксированных с 2008-2012гг. средств было восстановлено 672 млн.391,4 тыс. драмов и было переоформлено 450 млн. 177 тыс. драмов, в общей сложности на сумму 1 млрд. 122.5 драмов.
А. Геворкян заверил, что реформы, направленные на осуществление более эффективной организации работ, а также новой методологии контроля, основанной на оценке рисков, включены в повестку заседаний Правительства.