«Արմավիա»-ն փողը չի տվել 06/17/2013   16:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արմավիա» ընկերության թռիչքային անձնակազմի անդամները այդպես էլ չեն ստացել դեռեւս ուրբաթ օրը իրենց ղեկավարության խոստացած աշխատավարձերը:
Մեր զրուցակից օդաչու Տիգրան Ասլանյանը նշեց, որ ընկերությունն իրեն աշխատավարձ է պարտք անցած տարվա օգոստոս ամսվանից սկսած: Իսկ վերջին անգամ, 2012թ-ի հուլիս ամսվա աշխատավարձը օդաչուն ստացել է դեկտեմբերին:
«Թռիչքային անձնակազմը, որ մի 80 հոգի էին, դրանցից մի 50 հոգուն երեւի պարտք են, նույնիսկ այն աշխատողները, ովքեր 1-1,5 տարի առաջ թողել-գնացել են «Արմավիա»-ից, նրանց էլ են պարտք մնացել»,- տեղեկացրեց Տիգրան Ասլանյանը:
Հիշեցնենք. Ընկերության աշխատակիցները պարբերաբար հավաքվում են Միխայիլ Բաղդասարովին պատկանող «Միկա Լիմիթեդ»-ի գրասենյակի մոտ՝ պահանջելով իրենց չվճարված աշխատավարձերը:
Վերջին այսպիսի հավաքի ժամանակ, հունիսի 14-ին, ընկերության տնօրեն Նորայր Բելույանը լրագրողներին հայտարարել էր, թե աշխատավարձերն աստիճանաբար մարվում են: «Ամեն օր աշխատավարձ տրվում է, մի օր քիչ, մի օր շատ, բայց բոլորին հերթականությամբ աշխատավարձերը տրվում են», - վստահեցրել էր տնօրենը:
Օդաչուն, ով իր ղեկավարի այս խոսքերին ծանոթացել էր մամուլից, այդ հավաստիացումները «սուտ» որակեց: Նրա ենթադրությամբ, վճարվում են միայն ցածր աշխատավարձ ստացող «վերգետնյա» գրասենյակային աշխատողները: «Ոչ օդաչուները, ոչ ինժեներները, ոչ ուղեկցորդները դեռ չեն վճարվել»,- տեղեկացրեց Տիգրան Ասլանյանը հավելելով. «Օդաչուներին միլիոններ են պարտք»:
Մեր զրուցակիցը հայտնեց, որ մտադիր են շարունակել պայքարը եւ վաղը դարձյալ կհավաքվեն «Արմավիայի» սեփականատիրոջ գրասենյակի մոտ:
Հիշեցնենք. Ուրբաթ օրը, «Արմավիա»-ի տնօրեն Նորայր Բելույանը լրագրողներին հայտնել էր, որ «Ավիա-Սերվիս» ընկերությունն արդեն փոխանցել է «Արմավիա»-ին ունեցած պարտքը, եւ հենց այդ գոմարներից էլ ընկերությունը պետք է վճարի իր աշխատակիցներին պարտք մնացած աշխատավարձերը:
Իսկ մինչ այդ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը «Փաստինֆո»-ին ասել էր, որ «Ավիա-Սերվիս»-ը «Արմավիա»-ին որեւէ պարտք չունի:
Նշենք, որ «Ավիա-Սերվիս» ընկերությունը, որ զբաղվում է ավիաուղևորների համար սննդի պատրաստմամբ ու մատակարարմամբ, պատկանում է «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնին:

Оказавшаяся в “пролете” авиакомпания “Армавиа” до сих пор не погасила задолженности по зарплате 06/17/2013   17:52  |  Актуальная тема
Члены летного состава авиакомпании “Армавиа” так и не получили обещанные их руководством зарплаты.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” пилот Тигран Асланян отметил, что компания не выплатила ему зарплату  с прошлого августа. А в последний раз зарплату за июль 2012г. он получил только в декабре.
“Летный состав состоит из 80 человек. 50 сотрудникам, они, кажется, все еще должны. Армавиа задолжала даже тем сотрудникам, которые полтора года назад оставили все и ушли из авиакомпании”, - сообщил Тигран Асланян.
Напомним, более трех десятков сотрудников авиакомпании “Армавиа” собрались у здания офиса “Мика Лимитед”. Они требовали от своего бывшего работодателя выплатить им зарплату за полгода.
Во время очередного такого митинга, 14 июня, директор компании Норайр Белоян заявил журналистам, что они постепенно выплачивают заработную плату. “Всем выдаются зарплаты, днем раньше, днем позже, но все по очереди получат причитающиеся им деньги”, - заверил директор.
Пилот, который узнал о заявлении директора из прессы, квалифицировал эти заверения как “ложь”. По его предположению, зарплаты выдают лишь “надземным” офисным работникам. Ни пилоты, ни инженеры, ни бортпроводники не получили денег”, - заявил Тигран Асланян, добавив, что “авиакомпания задолжала пилотам миллионы”.
Наш собеседник заявил, что они намерены продолжать борьбу и завтра вновь соберутся возле офиса владельца “Армавии”.
Напомним, в пятницу директор авиакомпании “Армавиа” Норайр Белоян сообщил журналистам, что компания “Авиа-сервис” расплатилась с долгами перед “Армавией” и что эти деньги уйдут на погашение задолженности перед сотрудниками.
До этого пресс-секретарь Гагика Царукяна Ивета Тоноян сообщила ИА “ФактИнфо”, что “Авиа-Сервис” ничего не должен “Армавии”.
Отметим, компания “Авиа-Сервис”, которая занимается приготовлением и поставкой продуктов питания для авиапассажиров, принадлежит концерну “Мульти груп”.