Արամ Մանուկյան. Զգացողություն է մեջս ակտիվանում՝ պաշտպանել վարչապետին 06/14/2013   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի կարծիքով, վարչապետին վերջերս ուզում են դարձնել քավության նոխազ: «Նույնիսկ երեկվանից սկսած զգացություն է մեջս ակտիվանում՝ պաշտպանել վարչապետին մի պարզ պատճառով, որ ինքը չէ այս ամենի մեղավորը. սա կատարվում է մեկ մարդու թելադրանքով, մեկ մարդու համաձայնությամբ»,- հունիսի 14-ի ճեպազրույցում ասաց Ա.Մանուկյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ-ում Վերահսկիչ պալատի 2012թ.-ի տարեկան հաշվետվության նախօրեին կայացած բավականին բուռն քննարկմանն ու չարաշահումների բացահայտմանը:
Ա.Մանուկյանի համոզմամբ, «այդ մարդիկ և համակարգերը, ում մասին նշվում է, չեն կարող անել այլ կերպ, քան արել են»: «Բոլոր բնագավառներում աշխատելու համար հարկավոր է կեղծել: Որ չկեղծես՝ այդ կաշառքը վերև ո՞նց ես տալու»,-ասաց Ա.Մանուկյանը՝ հավելելով, որ «այդ համակարգը գալիս է բուրգի կանոններով սիստեմավորված»:
«Իշխանի բերած թվերը, ուսումնասիրությունները շատ լավն են, բայց երրորդ արարը, որ այս ներկայացումն ավարտվի, մարդկանց պատժելն է: Լինելո՞ւ է»,-ընդգծեց Ա.Մանուկյանը: Ըստ նրա, ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանն «երեք տարի ներկայացրել է այդ ձևի զեկույց, այս անգամ աղմուկն էր մի քիչ շատ», սակայն ովքե՞ր են պատժվել:
«Սա քաղաքական հնարք է, քաղաքական միջոց է այդ մարդկանց ձեռքի տակ պահելու, անհրաժեշտության դեպքում պատժելու համար: Սովորական շոու երեք արարով՝ հայտնաբերել, ցուցադրել, պատժել կամ չպատժել: Հենց որ պատժեն, կասեմ՝ ապրեք: Եթե պատժեն, դա կլինի 20-ին մեկը կամ 100-ից մեկը»,-ընդգծեց Ա.Մանուկյանը:

Арам Манукян: “У меня возникает желание встать на защиту премьера, из которого хотят сделать “козла отпущения” 06/14/2013 16:39 | Лента новостей
По мнению секретаря парламентской фракции “Армянский национальный конгресс” Арама Манукяна, в последнее время из премьера хотят сделать “козла отпущения”. “Со вчерашнего дня у меня возникло желание встать на защиту премьера по той простой причине, что не он является виновником всего этого. Все это осуществляется под диктовку одного человека, по его согласию”, - заявил в ходе сегодняшнего брифинга А. Манукян, комментируя бурные обсуждения отчета Контрольной палаты РА, выявившей многочисленные факты нарушений и злоупотреблений.
По убеждению А. Манукяна, “эти люди и системы, о которых идет речь в отчете, не могут поступать иначе. "Чтобы работать во всех сферах, необходимо прибегать к фальсификациям. Если не идти на подтасовки, то каким образом они эту взятку передадут вышестоящим", - заявил А. Манукян, добавив, что эта система выстроена по правилам пирамиды.
По словам А. Манукяна, глава Контрольной палаты Ишхан Закарян третий год подряд представляет аналогичный отчет,. На сей раз шума было чуточку больше, однако кто понес наказания?"- вопрошающе отметил А. Манукян.
“Это политический трюк, это политическое средство удержать этих людей рядом, чтобы в случае необходимости наказать их. Обычное шоу в трех действиях: обнаружить, продемонстрировать, наказать или миловать. Как только накажут, скажем, “вот, молодцы”. Если накажут, то он будет один из 20 или один из ста”, - резюмировал Арам Манукян.