Վկան «դեմքով՝ ոչ անձամբ» ճանաչեց Վազգեն Խաչիկյանին 06/13/2013   16:35  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի ու մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստին հարցաքննվեց 2 վկա:
Վկա Անի Բեգլարյանը նիստին ներկայացել էր առանց անձը հաստատող փաստաթղթի, սակայն կողմերը չառարկեցին այդ պայմաններում նրան հարցաքննելու դեմ: Ամբաստանյալներից վկան ոչ ոքի չէր ճանաչում: Նա ասաց, որ գործից տեղյակ չէ, այն առնչվում է իր մորաքրոջ սկեսրայր՝ Գևորգ Բեջանյանին: Քննիչներն իրեն հարցրել են, թե 2008թ. իր մորաքրոջ ընտանիքի Հայաստանից մեկնելուց հետո ե՞րբ է մորաքրոջ սկեսրայրը մահացել: Վկան ինչպես նախաքննական մարմնին տված ցուցմունքում, այնպես էլ այսօր հստակ չէր հիշում՝ «1997 կամ 1998թթ-ին»,- ասաց վկան:
Վկա Քնարիկ Դավթյանը ամբաստանյալներից միայն Վ. Խաչիկյանին էր ճանաչում, այն էլ «դեմքով՝ ոչ անձամբ»: Նա հավելեց, որ ինքը նախաքննական մարմնի կողմից հարցաքննվել է եղբոր աներոջ հետ կապված՝ եղբոր աները 2004թ. Ֆրանսիա է մեկնել բնակության և 2008թ. իրեն լիազորել ստանալ իր հիվանդության թոշակը: Դատարանի այն հարցին, որ ինչու է իրեն ուղարկել լիազորագիրը, այլ ոչ Հայաստանում բնակվող իր փեսային, վկան նշեց, որ իրեն ավելին շատ է վստահել: Վկան ու իր եղբայրը լիազորագրով գնացել են ստանալու տվյալ գումարը, սակայն գումարը ստանալու համար ստորագրել է իր եղբայրը, քանի որ իր ձեռքը ցավում էր: Այս հանգամանքը հարուցեց դատավարության մասնակիցների ծիծաղը: Վկան նաև նշեց, որ երկու անգամ է գումար ստացել լիազորագրով:
Նախաքննական ու դատաքննական ցուցմունքների միջև առկա էական հակասությունների պատճառով դատարանում հրապարակվեց նրա նախաքննական ցուցմունքը: Նախաքննության ընթացքում վկան հստակ նշել էր, որ լիազորագիրը իրեն ուղարկվել է 2009թ.-ին, այլ ոչ թե 2008թ.-ին, ինչպես նա նշել էր դատաքննական ցուցմունքում: Այս հակասությունը վկան բացատրեց նրանով, որ երկար ժամանակ է անցել, և ինքը որոշ բաներ մոռացել է:
Հաջորդ՝ հունիսի 20-ի դատական նիստում վկաների հարցաքննությունը կշարունակվի: Այդ նիստում դատարանն ըստ ամենայնի կքննարկի նաև դատավարությունը Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի շենք վերադարձնելու հարցը: Դատավարության մասնակիցները մերթ ընդ մերթ դժգոհում են, որ Աջափնյակ-Դավթաշեն վարչական շրջանների դատարանի նիստերի դահլիճը չափազանց մեծ է, իսկ լսելիությունը՝ վատ: Հիշեցնենք, որ դատական նիստերն անց էին կացվում այլ դատարանի շենքում, քանի որ գործը քննող դատարանի շենքում չկար համապատասխան ընդարձակ դահլիճ:

Продолжается допрос свидетелей по делу о “пенсионных хищениях”. Свидетельница знает В. Хачикяна в лицо, но не “лично” 06/13/2013 17:24 | Актуальная тема
На сегодняшнем судебном заседании по делу бывшего начальника Госслужбы социального обеспечения и других допросили двоих свидетелей.
Свидетельница Ани Бегларян явилась в суд без удостоверения личности, однако стороны не возражали против ее допроса в подобных условиях. Свидетельница никого не знала из подсудимых. Она заявила, что не в курсе дела, что дело это касалось свекра тети Геворка Беджаняна. Следователи интересовались у нее, когда после отъезда семьи тети из Армении в 2008г. скончался свекор тети? Свидетельница подтвердила данные ею органу предварительного следствия показания и заявила, как и раньше, что “точно не помнит, то ли в 1997, то ли 1998”.
Свидетельница Кнарик Давтян знала из подсудимых только Хачикяна, да и то знает его в лицо, а не лично. Она добавила, что следствие ее допросило по поводу тестя брата. Тесть брата в 2004г. уехал жить во Францию и выдал ей доверенность на получение пенсии по инвалидности. На вопрос суда о том, почему именно ей отправили доверенность, а не проживающему в Армении зятю, свидетельница отметила, что ей больше доверяют. Свидетельница и ее брат пошли получать по доверенности пенсию, однако при получении денег вместо нее подписался брат, поскольку у нее болела рука. Это заявление рассмешило участников судебного процесса. Свидетельница отметила, что она лишь дважды получала пенсию по доверенности.
Ввиду наличия существенных противоречий между показаниями, данными в ходе предварительного следствия, и показаниями, данными в ходе судебного разбирательства, в суде были оглашены ее показания, данные ею в ходе предварительного следствия. В ходе предварительного следствия свидетельница отметила, что доверенность ей выслали в 2009г., а не в 2008г., как она отметила в показаниях, данных ею в ходе судебных слушаний. Данное противоречие свидетельница объяснила тем, что с тех пор прошло много времени и что она многое запамятовала.