Հովիկ Աբրահամյան. Գործ ունենք թալանչիների, յուրացողների հետ և որևէ լուրջ քայլ չենք իրականացնում 06/13/2013   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ես զարմացած եմ, որ մենք քննարկում ենք մի հարց, որտեղ գործ ունենք, կոպիտ ասած, թալանչիների հետ, յուրացողների հետ, և մենք որևէ լուրջ քայլ չենք իրականացնում»,- Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում, ՀՀ վերահսկիչ պալատի 2012 թ.-ի տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ, հայտարարեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ «այս մարդկանց բոլոր գործերը պետք է ուղարկվեն դատախազություն»:
ԱԺ նախագահը ՎՊ նախագահից հետաքրքրվեց, թե այդ չինովնիկները, ովքեր բյուջեից «գումարներ են լափում», ինչ պատասխան են տալիս հայտնաբերված 100 մլն կամ 200 մլն դրամի յուրացման վերաբերյալ:
ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ, բացառությամբ երկու դեպքերի, որոնք վերաբերում են Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կողմից թույլ տրված խախտումներին, մնացած բոլորն ընդունվել են խախտումներ թույլ տված պատասխանատուների կողմից:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն էլ իր հերթին հայտարարեց, որ իրենց համար անընդունելի են «կոռումպացված, չաղ ու բախտավոր չինովնիկները»:
ՎՊ նախագահը՝ ի պատասխան պատգամավորների հարցադրումների, հայտնեց, որ իր ղեկավարած կառույցը հայտնաբերում է խախտումներ և չարաշահումներ, կարող է ԱԺ-ի հետ համագործակցաբար օրենսդրական լուծումներ գտնել, սակայն ՎՊ-ին պատժիչ գործառույթ օրենքով վերապահված չէ:

Овик Абрамян: “Мы имеем дело с грабителями, расхитителями и не предпринимаем никаких серьезных шагов в этом направлении” 06/13/2013   16:10  |  Лента новостей
“Я поражен тем, что мы обсуждаем вопрос, где, грубо говоря, мы имеем дело с грабителями, расхитителями, и не предпринимаем никаких серьезных шагов в этом направлении”, - заявил в ходе обсуждения ежегодно отчета Контрольной палаты РА за 2012г. спикер парламента Овик Абрамян, выразив убеждение, что “все дела, касающиеся этих людей, должны быть направлены в прокуратуру”.
Глава армянского парламента поинтересовался у председателя Контрольной палаты: "Те чиновники, “пожирающие бюджетные деньги”, как объясняют выявленные факты присвоения на сумму в размере 100 или 200 млн. драмов?
Ишхан Закарян сообщил, что за исключением двух случаев, которые касаются нарушений, допущенных Государственных комитетом водного хозяйства, ответственные лица признали остальные факты нарушения.
Вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, в свою очередь, заявил, что для них неприемлемо наличие “коррумпированных, жирных и удачливых чиновников”.
Председатель Контрольной палаты заявил, что руководимая им структура занимается выявлением нарушений и злоупотреблений, может совместно с парламентом заняться поиском решений, однако Контрольная палата по закону не наделена полномочием осуществлять карательную функцию.