Թուրք ոստիկանները գրավել են Ստամբուլի Թաքսիմի հրապարակը և այնտեղ ֆուտբոլ են խաղում 06/12/2013   14:27  |  Միջազգային լրահոս
Անցած 13 օրերին տեղ գտած դրամատիկական իրավիճակներով հարուստ ցույցերից և բախումներից հետո թուրք ոստիկանները, ըստ ամենայնի, որոշել են հանգստանալ և հավաքվելով Թաքսիմի հրապարակում՝ սկսել են... ֆուտբոլ խաղալ:
Հատկանշական է, որ ոստիկանների այդ խաղն ընթանում է անձրևի տակ, հաղորդում «Anadolu» լրատվական գործակալությունը:
Քանի դեռ ցուցարարները թաքնվում են անձրևանոցների տակ, քաղաքային ծառայությունները մաքրում են բողոքի պաստառները, օրենքի պահապանները այդպիսի ինքնատիպ ձևով են որոշել կազմակերպել իրենց հանգիստը, հաղորդում է ռուսական «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» թերթը:
Նշենք, որ բոլոր տրանսպորտային միջոցների համար մուտքը դեպի Թաքսիմի հրապարակի շրջան բաց է:
Հիշեցնենք, որ արդեն երկու շաբաթ է, ինչ թուրք երիտասարդությունը անցկացնում է հակակառավարական ցույցեր: Զանգվածային բողոքների մասնակիցները հանդես են գալիս Գեզի այգում իշխանությունների կողմից պլանավորված առևտրի և ժամանցի կենտրոնի կառուցման դեմ: Թուրքական իշխանությունները հայտարարում են, որ ձգձգվող բողոքները և անկարգությունները ոչ մի առնչություն չունեն այդ շարժումների սկզբնավորման թեմայի հետ:

Турецкие полицейские освободили площадь Таксим от демонстрантов и устроили там футбольный матч 06/12/2013 14:57 | Международные новости
После бурных демонстраций и столкновений, которые прошли накануне в Турции, полицейские, видимо, решили расслабиться, и устроили утром на площади Таксим игру в футбол, пишет “Комсомольская правда”.
“Пока демонстранты прячутся в дождевики, муниципальные службы очищают город от протестных надписей, стражи порядка решили отдохнуть таким оригинальным образом. Между тем все дороги в район Таксима уже полностью открыты для транспорта”, - сообщает “КП” со ссылкой на турецкое информагентство Anadolu.
Напомним, уже почти две недели молодежь проводит антиправительственные акции, которые начались с митинга в защиту парка Гези в центре Стамбула. Столкновении полиции с демонстрантами началось 11 июня и продолжались почти сутки. Власти Турции обвиняют в беспорядках провокаторов и заверяют, что затянувшиеся протесты уже ничего не связывает с изначальной темой защиты природы.