Դավիթ Սարգսյան. Վարչապետի մասին հրապարակված տեղեկությունները «հերյուրանք են, սուտ են» 06/11/2013   17:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կարո՞ղ եք արդյոք պարզաբանել տեղեկությունները հանրահայտ օֆշորային սկանդալի մասին: Մամուլում հրապարակումներ եղան, որ Տիգրան Սարգսյանը, Նավասարդ Կճոյանի և երրորդ անձի հետ օֆշորային գոտում բացել է հաշվեհամար, որի արդյունքում Հայաստանի բանկերից մեկի կողմից տրված 10 մլն դոլարի վարկը ըստ էության անհայտ վիճակում է հայտնվել, և մամուլում տեղեկություններ կան, որ այդ միջնորդության գործում Տիգրան Սարգսյանն անձամբ է դերակատարություն ստանձնել, և գումարների մի մասն էլ հետ են փոխանցվել տվյալ բանկ»,-Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում մեկնարկած 2012թ.-ի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության քննարկման ժամանակ հարց ուղղեց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով. «Կառավարության անդամները պետական բյուջեից ստանում են աշխատավարձ, և մենք՝ յուրաքանչյուրս, իրավունք ունենք իմանալ, թե ինչով են նրանք զբաղվում երկրի տնտեսությունը ջղայնացած տեմպերով զարգացնելուց ազատ ժամանակահատվածում»:
Ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը նկատեց, որ պատգամավորը նույն մամուլում կարող էր գտնել կառավարության պաշտոնական պարզաբանումը, որ «այդ տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, հերյուրանք են, սուտ են»: Նախարարը նշեց նաև, որ Հայաստանի վարչապետը դիմել է իրավապահ մարմիններին՝ պարզաբանելու, թե ինչպես են այդ տեղեկությունները ստացվել:
Ըստ պատգամավորի, հենց խնդիրը դրանում է, որ փոխանակ դատախազությունը դիմեր Տիգրան Սարգսյանին, Տիգրան Սարգսյանն է դիմել դատախազությանը, որպեսզի կառավարության ներկայացուցիչն այսօր հնարավորություն ունենա ասելու, թե դիմել ենք դատախազությանը: «Իրենք 10 տարի կզբաղվեն, 20 տարի կուսումնասիրեն, հետո կպարզաբանենք այդ հարցերը, իսկ հանրությունն ուզում է անձամբ Տիգրան Սարգսյանից լսել հարցերի պատասխանները»,-արձագանքեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Ի պատասխան նախարարը կարծիք հայտնեց, որ խնդիրը կայանում է նրանում, որ Ն.Փաշինյանի կողմից հարցը տալու նպատակն այն հնչեցնելն էր, այլ ոչ թե պատասխան լսելը:

Министр финансов Армении назвал муссируемые в прессе сведения об оффшорных счетах премьер-министра “измышлениями и враньем” 06/11/2013   17:31  |  Лента новостей
“Вы можете прокомментировать сведения об оффшорном скандале? В прессе муссировалась информация о том, что Тигран Саргсян, Навасард Кчоян и еще третье лицо открыли в оффшорной зоне счет, в результате чего судьба кредита в размере 10 млн. долларов США, выданного одним из банков Армении, осталась неизвестной. В прессе муссировалась информация, что Тигран Саргсян лично взял на себя роль посредника и часть суммы была перечислена обратно в данный банк”, - заявил в ходе сегодняшнего заседания в парламенте член фракции АНК Никол Пашинян, подчеркнув, что “члены правительства получают из госбюджета зарплату, а каждый из нас не имеет права узнать, чем они занимаются в свободное от дел, посвященных развитию армянской экономики агрессивными темпами, время”.
Министр финансов Давид Саргсян отметил, что депутат может в прессе также найти официальное разъяснение Правительства, согласно которым “данные сведения не соответствуют действительности, не что иное, как измышления и вранье”. Министр также отметил, что премьер-министр Армении обратился к правоохранительным органам, дабы представить разъяснения касательно способов получения этих сведений.
По словам депутата, проблема заключается в том, что вместо того, чтобы прокуратура обратилась к Тиграну Саргсяну, Т. Саргсян обратился в прокуратуру, дабы представитель правительства имел возможность заявить, что он обратился в прокуратуру. “Они будут этим заниматься 10 лет, 20 лет исследовать, а затем представят разъяснения по данному вопросу. Общество хочет услышать ответы на эти вопросы лично от Тиграна Саргсяна”, - парировал оппозиционный депутат.
Министр в ответ выразил мнение, что дело в том, что Н. Пашинян, задавая вопросы, преследует цель озвучить их, а не услышать ответ на них.