Համացանցում տեղադրվել է ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունների գործունեությունը բացահայտող գաղտնի փաստաթուղթ 06/07/2013   15:17  |  Միջազգային լրահոս
Ամերիկյան ԶԼՄ-ները համացանցում տեղադրել են Ազգային անվտանգության գործակալության գաղտնի փաստաթղթի մի շարք նյութեր, որոնցում խոսք է գնում «PRISM» հատուկ ծրագրի իրականացման սկզբունքների մասին:
Ըստ այդ փաստաթղթի` ամերիկյան իշխանությունները թույլտվություն են ստանում տեղեկություններ հավաքել համացանցի օգտատերերի, ցանցում նրանց կատարած որոնումների պատմության, էլեկտրոնային փոստի, ուղիղ կապով՝ «չաթով» փոխանցված ֆայլերի և հաղորդագրությունների մասին:
Փաստաթուղթը կազմված է 41 սլայդից, թվագրված է 2013թ.-ի ապրիլով: Հավանաբար այն ներառված է եղել հետախույզների ուսուցման ծրագրում: Մակնշման համաձայն՝ ներկայացված տեղեկատվությունը համարվել է բացարձակ գաղտնի, որը, սակայն, բացահայտման ենթակա է եղել դաշնակիցների համար:
Փաստաթղթում նշվում է, որ կապի օպերատորները և ԱՄՆ-ի համացանցի մատակարարները նույնպես օժանդակում են գործակալության այս աշխատանքներին: «Google»-ի, «Facebook»-ի և «Apple»-ի տվյալների հետ միասին «PRISM» հատուկ ծրագիրը ընդգրկում է նաև օգտատերերի կողմից փոխանցվող տեղեկատվությունը «Skype»-ով, «AOL»-ով, «PalTalk»-ով, «Yahoo»-ով և «YouTube»-ով:

Американские СМИ выложили в Интернет материалы секретного документа: Google, Facebook и Apple попали под контроль АНБ 06/07/2013   15:56  |  Международные новости
Американские СМИ выложили в Интернет материалы секретного документа Агентства национальной безопасности, в котором рассказывается о принципах проведения особой программы под названием PRISM, позволяющей американским властям собирать информацию о пользователях Сети, включая историю поиска, содержание электронной почты, а также переданные файлы и сообщения в чатах, пишет информационный сайт Life News.
Сообщается также, что сам документ представляет собой презентацию из 41 слайда, датируемую апрелем 2013 года. Вероятно, она входила в программу обучения разведчиков. Согласно маркировке, содержащаяся в презентации информация была отнесена к абсолютно секретной, не подлежащей разглашению для союзников.
В документе отмечается, что операторы связи и интернет-провайдеры США также оказывают поддержку деятельности агентства. Помимо данных Google, Facebook и Apple, PRISM охватывает информацию, передающуюся пользователями Microsoft, Skype, AOL, PalTalk, Yahoo и YouTube. Операция по сбору сведений ведется с 2007 года, передает Life News.