ԻԻՀ քաղաքացին` «Ափիոնը» ծոցագրպանում, հատել է ՀՀ պետական սահմանը 06/07/2013   12:52  |  Քրեական խրոնիկոն
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի Միրմոհսեն Միրղասեմի Ազադմերին ՀՀ տարածք խոշոր չափերի «ափիոնը» տեսակի թմրամիջոց տեղափոխելու համար դատապարտվեց 4,5 տարվա ազատազրկման:
Միրմոհսեն Միրղասեմի Ազադմերին Հայաստանի պետական սահմանը հատել է 2013 թվականի ապրիլի 25-ին՝ ավելի քան 6 գրամ «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի հետ միասին։
«Ափիոնը» Միրմոհսեն Միրղասեմի Ազադմեհրին ձեռք է բերել Հայաստան գալուց առաջ, որի մի մասը պահել է իր հագի բաճկոնի ձախ ծոցագրպանում, իսկ մյուս մասը դրել իր ճամպրուկում գտնվող վերնազգեստի գրպանում: 2013 թվականի ապրիլի 25-ին` ժամը 09:00-ի սահմաններում, Իրանից Մեղրիի անցակետով եկել է Հայաստան և մտել Մեղրիի մաքսակետի մաքսային հսկողության գոտի, որտեղ մաքսային տեսուչին չի հայտնել իր մոտ առկա թմրամիջոցի մասին և դրանք մաքսանենգությամբ` մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, դուրս է հանել մաքսային հսկողության գոտուց։ Թմրամիջոցը հայտնաբերել են ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ՆՀՎ վարչության աշխատակիցները՝ զննելով նրա անձնական իրերը:
Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունը Միրմոհսեն Միրղասեմի Ազադմեհրին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215 հոդվածի 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268 հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ մաքսանենգությամբ` մաքսային հսկողությունից թաքցնելու եղանակով ՀՀ տարածք խոշոր չափերի` 6.062 գրամ ափիոն տեսակի թմրամիջոց տեղափոխելու համար։
Ամբաստանյալը դատարանում ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը եւ միջնորդել դատաքննությունն անցկացնել արագացված կարգով, ինչը բավարարվել է: Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի՝ հունիսի 5-ի դատավճռով Միրմոհսեն Միրղասեմի Ազադմերին դատապարտվել է 4,5 տարվա ազատազրկման, իսկ առգրավված թմրամիջոցը դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո կոչնչացվի։

Гражданин Ирана, пытавшийся пронести через армянскую границу крупную партию опиума, приговорен к 4.5 годам заключения 06/07/2013   13:56  |  Криминальная хроника
По приговору суда общей юрисдикции Сюникской области Армении гражданин ИРИ Сирмосен Сирхасеми Азадмерин за перевозку опиума в особо крупном размере приговорен к 4.5 годам лишения свободы.
Сирмосен Сирхасеми Азадмерин пересек армянскую границу 25 апреля 2013г. и пытался в нагрудном кармане незаконно перевезти более 6 граммов опиума.
Следственное управление Комитета государственных доходов за перевозку наркотического средства в особо крупном размере путем сокрытия предъявил Сирмосену Сирхасеми Азадмерину обвинение по двум статьям Уголовного кодекса Армении: по ч. 2 ст. 215 УК РА и п.2 ч. 2 ст. 268 УК РА- контрабанда.
Подсудимый признал свою вину в предъявленном ему обвинении и ходатайствовал о рассмотрении дела в ускоренном порядке судебного разбирательства. Суд удовлетворил ходатайство. По вердикту суда общей юрисдикции Сюникской области Армении от 5 июня сего года Сирмосен Сирхасеми Азадмерин был приговорен к 4.5 годам лишения свободы. Изъятое наркотическое средство после вступления приговора в законную силу будет уничтожено.