Սպանության մեջ մեղադրվող կուրսանտը կալանավորվեց 06/05/2013   13:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով կուրսանտ, պահակային Արմեն Մելքումյանը, ով մեղադրվում է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից կուրսանտ Սիփան Գագիկի Մովսիսյանի սպանելու մեջ, 2 ամսով կալանավորվել է: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
Արմեն Մելքումյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Սպանություն), կատարվել են քննչական անհետաձգելի գործողություններ, նշանակվել Ս.Մովսիսյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտից 01.06.13թ., ժամը 21:40-ի սահմաններում պաշտպանության նախարարությունը հեռախոսագիր է ստացել, որ նույն օրը` ժամը 21:05-ի սահմաններում պահակակետի հերթափոխի ժամանակ, 3-րդ կուրսի կուրսանտ, պահակային Արմեն Մելքումյանն իրեն ամրակցված ինքնաձիգով կրակոց է արձակել պահակադիր, նույն կուրսի կուրսանտ Սիփան Գագիկի Մովսիսյանի ուղղությամբ՝ վերջինիս պատճառելով հրազենային վիրավորում:

Курсант Военного института им. Вазгена Саркисяна, застреливший своего сокурсника, взят под стражу 06/05/2013   14:58  |  Лента новостей
Вследствие инцидента, имевшего место в Военном институте имени Вазгена Саркисяна, курсант Армен Мелкумян, который обвиняется в убийстве сокурсника Сипана Гагиковича Мовсисяна, заключен под стражу сроком на два месяца. Об этом в беседе с корреспондентом ИА ФактИнфо“ сообщила старший офицер следственной службы МО РА Мэри Саргсян.
Армену Мелкумяну предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного ч.1 ст. 104 УК Армении (Убийство, то есть противоправное умышленное лишение жизни другого человека, - наказывается лишением свободы на срок от шести до двенадцати лет). Назначена судебно-мдицинская экспертиза тела С. Мовсисяна.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, 01.06.13г. Минобороны Армении получило телефонограмму из Военного института имени Вазгена Саркисяна о том, что в тот же день, 1 июня в районе 21:05 во время смены караула курсант 3-го курса Военного института им. Вазгена Саркисяна Армен Мелкумян выстрелил из закрепленного за ним автомата в однокурсника, Сипана Гагиковича Мовсисяна, вследствие чего последний получил огнестрельное ранение.
В тот же день поступивший в медицинский центр «Григор Лусаворич» с диагнозом травматический шок, сквозное огнестрельное ранение правой половины грудной клетки, гемоторокс С.Мовсисян в районе 22.20 скончался.