Արմեն Գեւորգյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը 06/05/2013   19:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) պատվիրակությանը:
Հյուրերը փոխվարչապետին տեղեկացրեցին, որ Երկրի աջակցության նոր ռազմավարության շրջանակում առաջարկվում է սկսել նոր ծրագիր, որն ուղղված է լինելու տարածքների զարգացմանը: Ծրագրի նպատակն է նպաստել մարզերում եւ համայնքներում տնտեսական նոր հնարավորությունների, աշխատատեղերի ստեղծմանը, տարածքները գրավիչ դարձնել` մասնավոր ներդրումների ներգրավման, փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման համար:
Նշվեց, որ առաջիկայում հայկական կողմի աջակցությամբ նախատեսվում է իրականացնել մարզերի տնտեսական հնարավորությունների ուսումնասիրություն, որից հետո կներկայացվի գործողությունների պլան: Զուգահեռ կուսումնասիրվեն նաեւ մարզերում զբոսաշրջային զարգացման հնարավորությունները:
Ա. Գեւորգյանը ողջունեց նախաձեռնությունը` նկատելով, որ այն միանգամայն համահունչ է Հայաստանի կառավարության որդեգրած տարածքների համաչափ զարգացման քաղաքականությանը եւ առաջիկայում նախատեսվող բարեփոխումների համատեքստում է: Նա տեղեկացրեց, որ Տարածքային կառավարման նախարարությունը պատրաստակամ է աջակցություն ցուցաբերել նախապատրաստական աշխատանքներին եւ կարեւորեց դրանք սեղմ ժամկետներում իրականացնելու հանգամանքը:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ ծրագրի իրագործման ժամկետների, առաջընթացն ապահովող հնարավոր տարածքների եւ բնակավայրերի ընտրության, ինչպես նաեւ`  իրականացման մեխանիզմների հետ կապված հարցեր:

Вице-премьер Армении Армен Геворкян принял делегацию Всемирного банка 06/05/2013 19:37 | Лента новостей
Сегодня вице-премьер Армении, министр территориального управления Армен Геворкян принял делегацию Всемирного банка. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Гости сообщили вице-премьеру о том, что в рамках “Новой стратегии поддержки страны” планируется начать новую программу, которая будет направлена на развитие территорий. Цель программы заключается в оказании содействия новым возможностям экономики в областях и общинах республики, создании новых рабочих мест, а также планируется сделать территории привлекательными для привлечения частных инвестиций и развития малого и среднего бизнеса.
Отмечается, что в ближайшее время при содействии армянской стороны планируется реализовать исследование относительно экономических возможностей областей Армении, после чего будет представлен план действий. Параллельно с этим будут изучены возможности развития туризма в областях республики.
Армен Геворкян приветствовал инициативу, отметив, что данная программа полностью созвучна политике Правительства Армении по равномерному развитию областей страны, а также попадает в контекст запланированных на ближайшее время реформ. Он также добавил, что Министерство территориального управления готово оказать содействие подготовительным работам. А. Геворгян также отметил важность их реализации в кратчайшие сроки.