ՍԴ նախագահ. Ո՞վ իրավունք տվեց նման մեկնաբանություններ անել, վերածել արդարադատությունը կարիկատուրայի 06/04/2013   14:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը որոշեց հետաձգել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի դիմումի հիման վրա գործի այսօր նշանակված դատաքննությունը: Այն տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին:
ՍԴ-ն պետք է որոշեր ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 204.38-րդ հոդվածի 2-րդ մասի ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը: Վիճարկվող դրույթով սահմանվում է, որ նոր երևան եկած կամ նոր հանգամանքներով դատական ակտի վերանայման վարույթի արդյունքում կայացված դատական ակտում դատարանը կարող է չփոփոխել վերանայված դատական ակտի եզրափակիչ մասը, միայն եթե ծանրակշիռ փաստարկների մատնանշմամբ հիմնավորում է, որ սույն օրենսգրքի 204.32 կամ 204.33 հոդվածով նախատեսված հանգամանքներն ըստ էության չէին կարող ազդել գործի ելքի վրա:
Գործի դատաքննությունը հետաձգելու մասին որոշումը ՍԴ-ն կայացրեց, ելնելով լրացուցիչ նյութերի ուսումնասիրման և գործի հանգամանքների առավել ամբողջական ու համակողմանի քննության անհրաժեշտությունից: Նաև որոշվեց դատաքննությունն իրականացնել բանավոր ընթացակարգով:
Նկատի ունենալով, որ «քննության առարկա հիմնախնդրի վերաբերյալ դատական պրակտիկայում տեղ են գտել տարակերպ մեկնաբանություններ» և հաշվի առնելով, որ տվյալ հարցի քննության ժամանակ անհրաժեշտություն է առաջանում լսել նաև ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի ներկայացուցչի պարզաբանումները, ՍԴ-ն անհրաժեշտ համարեց գործի դատաքննությանը հրավիրել նաև ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի համապատասխան իրավասությամբ օժտված ներկայացուցչին և առաջարկել Վճռաբեկ դատարանին ապահովել վերջինիս մասնակցությունը դատաքննությանը:
ՍԴ-ն որոշեց նաև ՀՀ դատական դեպարտամենտից պահանջել մեկամսյա ժամկետում ՍԴ ներկայացնել նոր հանգամանքների հիմքով ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական գործերով պալատի 2006թ.-ից քննության առած առանց բացառության բոլոր գործերով ընդունած որոշումների պատճենները: Ինչպես նշեց ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, սա անհրաժեշտ է, որպեսզի ՍԴ-ն կարողանա ամփոփել և հստակ դիրքորոշում տալ բոլոր որոշումների և իրավակիրառ պրակտիկայի վերաբերյալ:
ՍԴ-ն նաև առաջարկեց գործով զեկուցող՝ ՍԴ անդամ Կիմ Բալայանին հատուկ ուշադրություն դարձնել տվյալ հիմնախնդրի վերաբերյալ ՍԴ-ի որոշումների առնչությամբ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի իրավական դիրքորոշումների վրա և ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ: «Մենք, ամենայն հավանականությամբ, անհրաժեշտություն կունենանք այդ դիրքորոշումների վերաբերյալ մեր դիրքորոշումներն արտահայտել և որոշակի մոտեցումներ, որպեսզի հստակություն կարողանանք մտցնել և այս թեման փակել»,-ընդգծեց ՍԴ նախագահը, հավելելով, որ հակառակ դեպքում հնարավոր չի լինի այնպիսի որոշում կայացնել, որը նոր հանգամանքների հիմքով դատական ակտի վերանայման ինստիտուտի արդյունավետության հարցում կապահովի հստակ տեղաշարժ:
Գ.Հարությունյանը նաև խնդրեց գործով պատասխանող կողմի՝ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչներին բանավոր դատաքննության ընթացքում իրենց մոտեցումներն արտահայտել իրավակիրառ դատական պրակտիկայի վերաբերյալ, քանի որ խորհրդարանն «իր իսկ ընդունած օրենքների կողքից անտարբեր անցնել չի կարող, և սրանց վերաբերյալ պետք է հստակ դիրքորոշումներ լինեն»:
Նա ԱԺ ներկայացուցիչների ուշադրությունը մասնավորապես հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական գործերով պալատը «փորձել է մեկնաբանություններ տալ սահմանադրական նորմին և Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի դրույթներին, պարզաբանելով կամ դիրքորոշում ձևավորելով, թե ինչ բան է ակտի կիրառում, և Սահմանադրական դատարանը, իրենց կարծիքով, ինչպես պետք է հասկանա, թե ակտի կիրառումն ինչ է նշանակում»:
«Նրանց դատողությամբ՝ կիրառված նորմը վերաբերում է միայն Վճռաբեկ դատարանի կողմից ընդունված որոշումներին: Եթե Վճռաբեկ դատարանը վերադարձրել է դիմումը, և այդ վերադարձման դիմումում ինչ-որ նորմ չի կիրառել, ապա դիմողն այն նորմը, որն իր համար իրավական հետևանք է առաջացրել առաջին ատյանի կամ վերաքննիչ դատարանի կողմից ընդունված վճռով, որը հետագա ատյաններում չի քննվել ըստ էության, պարզապես նա վերադարձման որոշում է կայացրել, պարզվում է, եթե վերադարձման որոշման մեջ այդ նորմը վկայակոչված չէ, ուրեմն չի կիրառվել: ՍԴ-ն, եթե այդ նորմի սահմանադրականությունն է քննում, ուրեմն գերազանցում է իր լիազորությունները»,-վրդովված հայտարարեց Գ.Հարությունյանը՝ միաժամանակ հարց ուղղելով. «Ո՞վ իրավունք տվեց, ի՞նչ հիմքի վրա, ինչպե՞ս կարող է նման մեկնաբանություններ անել, վերածել ընդհանրապես արդարադատությունը կարիկատուրայի»:

Председатель КС Армении: “Кто Вам дал право делать подобные комментарии и превращать правосудие в карикатуру?!” 06/04/2013   15:53  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении постановил отложить сегодняшнее заседание, назначенное по делу на основании заявления ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи. Заседание состоится 18 сентября.
КС должен был принять решение по вопросу о соответствии ч.2 ст. 204.38 Уголовно-процессуального кодекса РА Конституции. По оспариваемым положениям предусмотрено, что в результате производства по пересмотру судебного акта по новым и вновь открывшимся обстоятельствам суд может не изменить заключительную часть пересмотренного судебного акта только в том случае, если приводимые в доказательство весомые доводы, обосновывают тот факт, что обстоятельства, предусмотренные статьями 204.32 или 204.33 данного Кодекса, по сути, не могли повлиять на исход дела.
Решение о переносе слушаний по делу КС принял, исходя из необходимости изучения дополнительных материалов и проведения более полного и всестороннего расследования обстоятельств дела. Было также принято решение о проведении судебного разбирательства в порядке устной процедуры.
С учетом того, что в судебной практике касательно предмета судебного следствия нашли отражение разнообразные комментарии и, принимая во внимание тот факт, что в ходе рассмотрения данного вопроса возникла необходимость выслушать разъяснения представителя Кассационного суда Армении, КС счел необходимым пригласить на судебный процесс представителя Кассационного суда, наделенного соответствующей юрисдикцией, и предложить Кассационному суду обеспечить его присутствие на слушаниях.
КС постановил также потребовать от судебного департамента Армении представить в месячный срок копии решений, вынесенных по всем без исключения делам, взятым на рассмотрение с 2006г. Палатой по гражданским и административным делам Кассационного суда РА. Как отметил председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян, это необходимо сделать, дабы КС смог обобщить и представить четкую позицию касательно всех решений и правоприменительной практики.
КС также предложил докладчику по делу, члену КС Киму Балаяну обратить особое внимание на правовые позиции Кассационного суда в связи с постановлениями КС касательно данной проблемы и представить соответствующие предложения. “Мы, по всей видимости, будем испытывать необходимость в высказывании позиции по данным позициям, дабы мы смогли внести четкость и закрыть эту тему”, - подчеркнул председатель КС, добавив, что в противном случае представляется невозможным вынести подобное решение, которое обеспечит конкретные подвижки в вопросе эффективности института пересмотра судебного акта на основании новых и вновь открывшихся обстоятельств.
Г. Арутюнян также обратился к ответчику по делу – представителям НС с просьбой в ходе устной процедуры судебного разбирательства выразить свои подходы касательно правоприменительной судебной практики, так как парламент не может проигнорировать им же принятый закон и должен представить четкую позицию по ним.
Он также обратил внимание представителей Национального Собрания на тот факт, что Палата по гражданским и административным делам Кассационного суда Армении “попыталась прокомментировать положения закона о конституционных нормах и выразить точку зрения о Конституционном суде, поясняя или формулируя позицию относительно того, что есть применение акта, и как должен Конституционный суд, по их мнению, понимать, что означает применение акта”.
По их суждениям, примененная норма касается только решений, принятых Кассационным судом Армении. Если Кассационный суд вернул заявление, и в этом заявлении не была применена какая-либо норма, то норма, которая по решению суда первой инстанции или Апелляционного суда была чревата правовым последствием для заявителя и которая впоследствии не была рассмотрена, а было принято лишь решение о возврате заявления, выясняется, что, если в решении не ссылаются на эту норму, то она не была применена. "Конституционный суд, если рассматривает данную норму, то выходит, что превышает свои полномочия”, - возмущенно парировал Г. Арутюнян, вопрошая: “Кто дал Вам право, на каком основании и как можно делать подобные комментарии, превращать правосудие в карикатуру?!"