Որոշ դեղերի մեծածախ գինն աճել է 06/04/2013   15:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առողջապահության նախարարի հանձնարարությամբ Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը շարունակում է պարբերաբար ուսումնասիրել հիմնական դեղերի ցանկում ընդգրկված, պետության կողմից անվճար տրամադրվող, ինչպես նաև բնակչության կողմից լայնորեն օգտագործվող մի շարք դեղերի ներմուծման (ինվոյսային) և մեծածախ գները` ըստ ներկրող առանձին կազմակերպությունների:
Ուսումնասիրությունների արդյունքները յուրաքանչյուր երկու ամիսը մեկ ներկայացվում են նաև Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական (ՏՄՊՊ) հանձնաժողովին։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, 2013 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում կատարված վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ մասնավորապես «Պրեստարիում 5մգ և 10մգ», «Պրեստարիում կոմբի արգինին», «Պրեստանս», «Նոլիպրել ֆորտե արգինին», «Դետրալեքս», «Պրեդուկտալ MR», «Էսենցյալե ֆորտե Ն», «Տաֆլոտան» դեղերի ինվոյսային գինը նվազել է 5%-ով, սակայն նույն ժամանակահատվածում դրանց մեծածախ գինն աճել է միջինը 6,4 %-ով: Գների տատանումների հիմնական պատճառ կարող են հանդիսանալ արտադրողի կողմից գների փոփոխությունը և արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխությունը: Մինչդեռ 2013 թվականի վերջին երկու ամսվա ընթացքում ոչ արտադրողն է գների փոփոխություն կատարել և ոչ էլ արտարժույթի փոխարժեքն էականորեն փոխվել:
Փորձագետների տվյալներով` ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում նշված դեղերի մեծածախ գների աճ չի արձանագրվել:
Ընթացիկ տարվա սկզբից մինչև հունիս ընկած ժամանակահատվածում նկատվում է գների տատանումների աստիճանի համեմատական նվազում` կախված արտարժույթի փոխարժեքի կայունացման հետ: 2013 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ դեղերի գների նոր բարձրացում տեղի չի ունեցել:

В Армении выросли оптовые цены на лекарства 06/04/2013   17:50  |  Лента новостей
По поручению министра здравоохранения Армении экспертный центр лекарств продолжает периодически изучать на примере отдельных организаций-импортеров оптовые цены(инвойсные) на лекарства, включенные в основной список лекарств и бесплатно предоставляемые государством, а также препараты, широко используемые населением.
Результаты исследования раз в два месяца представляют Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК).
Как сообщают в Минздраве Армении, анализ, выполненный за период январь-апрель 2013г., показал, что инвойсная стоимость таких лекарственных препаратов, как “Престариум 5 мг”, Престариум 10 мг”, “Престариум комби аргинин”, “Престанс”, “Нолипрел форте аргинин”, “Детралекс”, “Предуктал MR”, Эссенциале форте Н”, “Тафлотан” упала на 5%, однако за тот же период их закупочная(оптовая) цена выросла в среднем на 6.4%.Возможной причиной ценового колебания отмечается реакция на изменение цены со стороны производителя. Между тем в последние два месяца 2013г. ни производитель не изменил цен на продукцию, ни курс валюты не претерпел изменений.
По данным экспертов, в период с апреля по май рост оптовых цен на вышеуказанные лекарства не зафиксирован.
С начала текущего года до июня заметно сравнительное снижение уровня ценовых колебаний, связанное со стабилизацией обменного курса валюты. По состоянию на 31 мая 2013г. нового повышения цен на лекарственные препараты не зарегистрировано.