Պիստորիուսի դատը հետաձգվեց 06/04/2013   12:27  |  Մարզական
Կնոջ սպանության համար մեղադրվող աշխարհահռչակ պարալիմպիացի Օսկար Պիստորիուսի դատը հետաձգվել է մինչև օգոստոս:
Դատախազությունը չի հասցրել ավարտել հետաքննությունը՝ հայտարարելով, որ կպահանջվի առնվազն եւս երկու ամիս: Դատավոր Դանիել Տուլարեն նշել է, որ դատավարությունը կվերսկսվի օգոստոսի 19-ին: Այսօրվա դատական նիստը տեւել է ընդամենը մի քանի րոպե: Հաշմանդամ արագավազորդը պնդում է, որ բոլոր սիրահարների օրը պատահական կրակոցով սպանել է մոդել Ռիվու Ստինկամպին՝ նրան դնելով տուն ներխուժած ավազակի տեղ: Անզգույշ սպանության համար առավելագույն պատժաժամկետը 15 տարի է, սակայն դատախազությունը պնդելով կանխամտածված սպանության վարկածը՝ մտադիր է պահանջել ցմահ ազատազրկում: 26-ամյա Պիստորիուսը ազատ է արձակվել 100 հազար դոլար գրավի դիմաց:

Слушания по делу легкоатлета Писториуса перенесены на 19 августа 06/04/2013 13:12 | Спорт
Суд над южноафриканским паралимпийцем Оскаром Писториусом, который обвиняется в убийстве своей подруги, отложен до августа. Прокуратура заявила, что не успела завершить расследование и им как минимум понадобится еще 2 месяца. Судья Даниэл Туларен отметил, что судебные слушания возобновятся 19 августа.
Убийство было совершено 14 февраля в доме Писториуса. Адвокаты спортсмена утверждают, что он действовал в целях самообороны и застрелил свою подругу - модель Риву Стинкамп случайно, приняв её за грабителя. Однако прокуратура обвиняет Оскара Писториуса в умышленном убийстве. 26-летний спортсмен был отпущен под залог в размере 100 долларов США.