Դատախազությունը հաստատում է Սյունիքի մարզպետի որդու ձերբակալությունը. նոր մանրամասներ 06/03/2013   12:46  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2013թ. հունիսի 2-ին Ոստիկանության Գորիսի քննչական բաժանմունքում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` 2013թ. հունիսի 1-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում Գորիս քաղաքի Դավիթ Բեկ 1 հասցեում գտնվող, Սյունիքի մարզպետ Ս. Խաչատրյանին պատկանող, առանձնատան դիմաց տեղի ունեցած վիճաբանության ընթացքում արձակված կրակոցների հետևանքով Ավետիք Էմիլի Բուդաղյանի մահանալու և ևս 2 անձանց մարմնական հրազենային վնասվածքներ ստանալու փաստի առթիվ:
Նախաքննության ընթացքում պարզված համարելով, որ տեղի ունեցած փոխհրաձգության մասնակիցներից Արտակ Էմիլի Բուդաղյանը հանդիսանում է պաշտպանության բնագավառի պետական լիազոր մարմնում ծառայություն իրականացնող անձ, 02.06.2013թ. որոշում է կայացվել քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայություն ուղարկելու մասին, նույն օրը գործը վարույթ է ընդունվել ՀՀ ՊՆ ՔԾ ՀԿԳ քննչական բաժնում:
Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ նախաքննության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են մեծ քանակի զենք, որոշումներ են կայացվել դատաբժշկական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ նշանակելու մասին, կատարվել են խուզարկություններ և այլ անհետաձգելի քննչական գործողություններ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով 2013 թվականի հունիսի 2-ին եւ 3-ին ձերբակալվել են Գորիս քաղաքի բնակիչներ` Զարզանդ Արտաշեսի Նիկողոսյանը և Տիգրան Սուրիկի Խաչատրյանը:
Դեպքին նախորդող և հաջորդող իրադարձությունների առընչությամբ այլ անձանց, գործողություններին` անկախ նրանց պաշտոնից կամ զբաղեցրած դիրքից, դեպքին առնչվող կամ այլ հանցավոր հնարավոր գործողություններին ներգրավվածության պարագայում կտրվի համապատասխան իրավական գնահատական, ինչի մասին պարբերաբար կտեղեկացվի հանրությանը:
Վստահեցնում ենք, որ ՀՀ զինվորական դատախազությունը, ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության և այլ համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ, ձեռնարկել և ձեռնարկելու են բոլոր հնարավոր միջոցները հանցագործություն կատարած յուրաքանչյուր անձի համարժեք քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

Генпрокуратура Армении подтвердила информацию о задержании сына губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна 06/03/2013   13:59  |  Актуальная тема
2 июня 2013г. в следственном отделении Полиции г. Горис было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного п.6 ч.2 ст. 104 УК РА и ч.1 ст. 235 УК РА- по факту гибели Аветика Эмилевича Будагяна и получения еще двумя лицами огнестрельных ранений вследствие выстрелов, произведенных в ходе ссоры, завязавшейся возле принадлежащего губернатору Сюникской области Сурену Хачатряну особняка, расположенного по адресу г. Горис ул. Давида Бека 1.
Согласно источнику, с учетом прояснившегося в ходе предварительного расследования факта касательно того, что один из участников Артак Эмилевич Будагян является лицом, осуществляющим службу в уполномоченном государственном органе в сфере обороны, 02.06.2013г. было принято решение о передаче уголовного дела по подотчетности следственным органам в следственную службу МО РА. В тот же день дело было принято к производству следственного отдела по расследованию особо важных дел следственной службы МО РА.
Сообщается, что с учетом общественного интереса к данному делу,  в ходе предварительного расследования обнаружены и изъяты в большом количестве оружие и боеприпасы. Были приняты решения о назначении судебно-медицинской, судебно-баллистической экспертиз. Произведены обыски и иные неотложные следственные действия.
По подозрению в совершении деяний, предусмотренных п.6 ч.2 ст. 104 и ч. 1 ст. 235 УК РА, 2 и 3 июня 2013г. были арестованы жители города Горис Зарзанд Арташесович Никогосян и Тигран Суренович Хачатрян.
В связи с предшествующими инциденту и последующими за ним событиями действиям иных лиц, независимо от их должности или занимаемого поста, в случае их причастности к действиям, касающимся инцидента или иных возможных преступных действий, будет дана соответствующая правовая оценка, о чем общественности периодически будет предоставляться информация.
Военная прокуратура совместно со следственной службой МО РА и другими соответствующими подразделениями предпринимают и предпримут все возможные меры для привлечения к соразмерной уголовной ответственности каждого, кто совершил преступление.