Գալուստ Սահակյան. Եթե որևէ հանցագործություն կա՝ մեր կողմից դատապարտելի է 06/03/2013   16:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Տեղեկատվություն չունեմ, ընդամենը լրատվությանն եմ ուշադրություն դարձնում, քրեական գործը կա, երբ արդեն որոշակի տեղեկատվություն կունենանք, նույնիսկ եթե որդին ձերբակալված է, հանցագործությունը պիտի բացահայտվի, ներկայացվի, որպեսզի մենք կարողանանք գնահատականներ տալ»,-ի պատասխան Սյունիքի մարզպետի անվան հետ կապված նախօրեի միջադեպի վերաբերյալ լրագրողների հարցերի՝ ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի դիտարկմանը, թե խոսքը ՀՀԿ խորհրդի անդամի մասին է, Գ.Սահակյանը պատասխանեց. «Մեր կուսակցի, մեր ազգակցի, ինձ համար միևնույնն է՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է, եթե որևէ հանցագործություն կա, մեր կողմից դատապարտելի է, և ադեկվատ պատիժներ կունենա»:
Ինչ վերաբերում է Սյունիքի մարզում տիրող իրավիճակին, ինչի մասին պարբերաբար ահազանգեր են հնչում, ապա, ըստ Գ.Սահակյանի, «Հայաստանի մթնոլորտը մի քիչ գորշ է, ամեն ինչի մասին խոսում են, դա չի նշանանակում, որ ամեն ինչի մեջ ինչ-որ բան պիտի փնտրել»:
«Շատ լավ կլինի, որ նման երևույթներ չլինեն, բայց նաև կարծում եմ, որ ամեն ինչ պիտի արվի, որ հասարակական երևույթները, եթե պահանջմունք է դառնում, բավարար ձևով նաև պատասխանները ստանան: Ես կարծում եմ, որ մենք կգնանք հենց այդ ճանապարհով»,-վստահեցրեց Գ.Սահակյանը:

Галуст Саакян прокомментировал инцидент с губернатором Сюникской области Армении 06/03/2013   17:11  |  Лента новостей
“У меня нет сведений, я лишь обращаю внимание на ленту новостей. Возбуждено уголовное дело, и вскоре у нас появятся определенные сведения. Даже если сын его арестован, преступление должно быть раскрыто, дабы мы смогли дать этому оценку”, - заявил руководитель фракции РПА Галуст Саакян, отвечая на вопросы журналистов по поводу инцидента, связанного с именем губернатора Сюникской области.
На ремарку корреспондента “ФактИнфо” о том, что речь идет о члене Республиканской партии, Г. Саакян ответил: “Мне все равно случилось это с нашим однопартийцем или соотечественником. Речь идет о гражданине Армении. Мы осуждаем любое преступление, и виновные будут адекватно наказаны”.
Что касается царящей в Сюникской области ситуации, то Г. Саакян считает, что “ в Армении сложилось немного мрачная атмосфера. "Говорят обо всем, но это не означает, что следует во всем что-то искать”, - заявил парламентарий.
“Было бы намного лучше, если бы мы не сталкивались с подобными явлениями. Однако я полагаю, что нужно сделать все необходимое, чтобы общественные явления, выливающиеся в требования, получали соответствующий отклик. Я думаю, мы пойдем по этому пути”,- заверил Г. Саакян.