Պաշտպան Նարինե Ռշտունին գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ լրագրողի սպանության գործով 06/03/2013   16:05  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Մենք մերոնցով» թերթի գլխավոր խմբագիր Ալվարդ Աբրահամյանի և նրա ամուսնու՝ Յուրիկ Սրաբյանի սպանության մեջ մեղադրվող Հակոբ Աբաջյանի պաշտպան Նարինե Ռշտունին գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ն.Ռշտունին, ինքը ՄԻԵԴ-ից խնդրում է ճանաչել իր պաշտպանյալի նկատմամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ, 5-րդ և 6-րդ հոդվածների խախտումները՝ համապատասխանաբար՝ Խոշտանգումների արգելում, Ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք և Արդար դատաքննության իրավունք:
Ըստ Նարինե Ռշտունու, նախաքննության ընթացքում որպես կասկածյալ իր պաշտպանյալի «ինքնախոստովանական ցուցմունքները» գրվել են խոշտանգումների, հոգեբանական ճնշման ազդեցության տակ: Ամբաստանյալի մարմնի վրա առկա են, ըստ պաշտպանի, խոշտանգումների՝ ծխախոտով այրելու հետքեր, իսկ ոտքի մատի սևացած եղունգը, ինչպես պնդում է Աբաջյանը, կրնկով իր պաշտպանյալի ոտքին կանգնելու հետևանք է: Ըստ փորձաքննության եզրակացության, վնասվածքները չէին կարող առաջանալ նշվող ժամանակահատվածում, այսինքն՝ ՀՀ ոստիկանության Աբովյանի բաժնում գտնվելու ժամանակ: Պաշտպանական կողմը համաձայն չէ փորձաքննության եզրակացության հետ, այն որակում է որպես «խայտառակ»: Պաշտպանը համոզված է, որ իր պաշտպանյալը չէր կարող ինքնախոստովանական ցուցմունքներ տալ 2011թ. հոկտեմբերի 26-ին, ժամը 21.30-ին, ինչպես նշված է հարցաքննության արձանագրության մեջ՝ այդ ժամին դեռևս առերեսումները չէին ավարտվել: Տարօրինակ ու անտրամաբանական է նաև, որ «ինքնախոստովանական ցուցմունքներից» հետո միայն հոկտեմբերի 28-ին, ժամը 7-ին են գնացել դեպքի վայր՝ դիակ հայտնաբերելու, քննիչների հայտարարությամբ, իրենք զբաղված են եղել: Պաշտպանական կողմը գտնում է, որ Ալվարդ Աբրահամյանի դիակի տեղի քննչական փորձարարությունը կատարվել է խախտումներով՝ տեսանկարահանումը կատարված է ոչ ամբողջությամբ, այլ ընտրողաբար: «Ինչո՞ւ են Սևանում տեսանկարահանումն անջատում, բերում են, հասցնում Հակոբին Ալվարդի սպանության տեղը, փոխանակ ինքը ճանապարհը ցույց տա, ասի` այստեղ կանգնեք, իրեն բերում, կանգնեցնում են, քննիչն ասում է` Աբաջյանը այստեղ կանգնեցրեց»,- ասաց Նարինե Ռշտունին՝ հավելելով, որ գործում բացի Հակոբի ցուցմունքից Ալվարդ Աբրահամյանի սպանության մասով այլ ապացույց չկա:
Թեև Հակոբ Աբաջյանի հարազատները պայմանագիր էին կնքել փաստաբան Նարինե Ռշտունու հետ՝ Հ.Աբաջյանի պաշտպանությունն իրականացնելու մասին, սակայն քննիչները թույլ չեն տվել իրեն մասնակցել, մասնավորապես, հարցաքննությանը՝ հայտարարելով, որ Հակոբ Աբաջյանը հրաժարվել է իր պաշտպանից: Փաստաբանի պահանջը՝ հնարավորություն տալ իրեն լսել իր ծառայություններից հրաժարվելու մասին իր պաշտպանյալի հայտարարությունը՝ անձամբ վերջինիցս, անտեսվել է, ավելին՝ պաշտպանը հանդիպել է քննիչների կոպիտ վերաբերմունքի, անգամ՝ «ագրեսիայի»: Հակոբ Աբաջյանը «հրաժարվել է» պաշտպանից այնքան ժամանակ, քանի դեռ գտնվել է ձերբակալվածների պահման վայրում, իսկ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելուն պես «վերանայել է դիրքորոշումը» և իր պաշտպանին հայտնել իր նկատմամբ քննության խորթ մեթոդներ կիրառելու մասին, մասնավորապես, իրեն սպառնացել են, որ պաշտպան պահանջելու դեպքում քրեական պատասխանատվության կենթարկվի նաև Հ.Աբաջյանի մայրը: Այսպիսով, պաշտպանն ու նրա պաշտպանյալը գտնում են, որ խախտվել է նաև Հ.Աբաջյանի պաշտպան ունենալու իրավունքը:
Քննիչները պաշտպանից ու հարազատներից ջանադրաբար թաքցնում էին, որ Հ.Աբաջյանի քույրը՝ 15-ամյա Մանանը գտնվում է իրենց մոտ: Մանան Աբաջյանին տնից տարել էին երեկոյան ժամը 20-21-ի սահմաններում, առանց ներկայանալու, թե ովքեր են և ուր են տանում: Գործը քննվում էր ՀՀ Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունում, սակայն երեխային տարան Աբովյան: Ոստիկանության Աբովյանի բաժնի պետը փաստաբաններին ծաղրանքով ասում էր, որ աղջիկն իրենց մոտ չէ: Միայն այն բանից հետո, երբ փաստաբանը հայտարարել է, որ հեռագիր կհղի ոստիկանապետին առ այն, որ աղջկան առևանգել են, առևանգողներն էլ ներկայացել են որպես Կոտայքի ոստիկանության աշխատակիցներ և որ ինքը կասկածում է, որ իրեն սպանել են, ոստիկանության աշխատակիցները «խոստովանել են», որ աղջիկը՝ մոր հետ, իրենց մոտ է և «ազատ են արձակել» նրանց` գիշերվա 00:30 կողմերը:

Адвокат Нарине Рштуни по делу об убийстве редактора газеты “Менк Меронцов” Алвард Абрамян подала жалобу в ЕСПЧ 06/03/2013   19:59  |  Актуальная тема
Адвокат Акопа Абаджяна, обвиняемого в убийстве главного редактора газеты “Менк Меронцов”Алвард Абрамян и ее супруга Юрика Срабяна Нарине Рштуни подала жалобу в Европейский суд по правам человека. Как сообщила корреспонденту “ФактИнфо’ Нарине Рштуни, она просит ЕСПЧ признать факт нарушения статей 3, 5 и 6 Европейской конвенции по правам человека в отношении ее подзащитного(запрет пыток, личная свобода и неприкосновенность, право на справедливое судебное разбирательство).
По словам Нарине Рштуни, признательные показания, данные ее подзащитным в ходе предварительного расследования в качестве подозреваемого, были записаны под пытками и в результате оказания психологического давления. На подсудимом заметны следы пыток, в частности, ожоги от сигарет, а почерневший ноготь пальца ноги, как утверждает Абаджян, отдавили каблуком. Согласно заключению экспертизы, травмы не могли быть вызваны в указанные сроки, то есть во время пребывания в Абовянском отделе полиции. Сторона защиты не согласна с заключением экспертизы и квалифицирует его как “позорное”. Адвокат убеждена, что ее подзащитный не мог дать “признательных показаний” 26 октября 2011г. в 21.30, как отмечено в протоколе допроса. К тому времени очная ставка не была завершена. Более чем странным и нелогичным выглядит тот факт, что только после дачи “признательных показаний” 28 октября в семь часов они поехали на место происшествия для обнаружения тела погибшей. По утверждениям следователей, они до этого были заняты. Сторона защиты считает, что следственный эксперимент по обнаружению места нахождения трупа Алвард Абрамян был проведен с нарушениями и лишь частично записан на видеокамеру, велась выборочная съемка. “Почему на Севане выключили видеокамеру, почему приводят Акопа к месту совершения убийства Алвард, вместо того, чтобы он указывал путь и говорил, где остановиться, они приводят его и указывают ему, где остановиться, а следователь утверждает, что Абаджян остановил их”, - заявила Нарине Рштуни, добавив, что в деле кроме показаний Акопа нет иных доказательств убийства Алвард Абрамян.
Хотя родственники Акопа Абаджяна заключили договор с адвокатом Нарине Рштуни об осуществлении защиты А. Абаджяна, однако следователи не позволили ей участвовать, в частности, в допросе, заявив, что Акоп Абаджян отказался от своего адвоката. Требование адвоката предоставить ей возможность услышать лично от своего подзащитного о том, что он отказывается от ее услуг, были проигнорированы. Более того, адвокат столкнулась с грубым обращением следователей. По словам адвоката, они вели себя даже “агрессивно”. Акоп Абаджян “отказывался” от услуг адвоката до тех пор, пока находился в месте содержания арестованных(МСА), а сразу же после того, как он был перевезен в УИУ “Нубарашен”, позиция была пересмотрена. Тогда он поведал своему адвокату о примененных в отношении него чуждых методах следствия. В частности, ему угрожали, что в случае, если он потребует адвоката, к уголовной ответственности привлекут и мать А. Абаджяна. Таким образом, адвокат и ее подзащитный считают, что было нарушено также право А. Абаджяна на защиту.
Следователи тщательно скрывали от адвоката и родственников, что сестра А. Абаджяна 15-летняя Манана находится у них. Манану Абаджян увели из дома вечером в районе 20-21.00 неизвестные, не представившись, и не сказав, куда ее ведут. Дело рассматривалось в Главном следственном управлении, однако ребенка забрали в Абовян. Начальник Абовянского отдела полиции с ухмылкой на устах заявлял, что девушка у них. Только после того, как адвокат заявила, что направит телеграмму главе Полиции о том, что девушку похитили и что похитители представились сотрудниками Полиции Котайкской области и что она подозревает, что ее убили, сотрудники Полиции сознались, что девушка с матерью у них и что они их отпустили ночью примерно в 00.30.