Արդարացում. Անձրեւաջրերը շինություններ են լցվել կառուցապատման կանոնները խախտելու պատճառով... 05/31/2013 16:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին օրերի առատ տեղումների հետևանքով մայրաքաղաքի որոշ փողոցներում արձանագրված անձրևաջրերի կուտակումները պայմանավորված են 70-ական թվականներին կառուցված ջրահեռացման համակարգի թողունակության ներկայիս հնարավորություններով: Այսօր նման հայտարարություն է արել «Երևան Ջուր» ընկերության «Արևելք» շահագործման տնօրինության տնօրեն Կարապետ Օհանյանը։
Նշենք, որ մայրաքաղաքում առկա է 250 կմ հեղեղատար ցանց, որը սպասարկվում է «Երևան Ջուր» ընկերության կողմից:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ, Երևանի քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Կառլեն Ղազարյանը և «Երևան Ջուր» ընկերության «Արևելք» շահագործման տնօրինության տնօրեն Կարապետ Օհանյանը ներկայացրել են նախորդ տարիներին մայրաքաղաքի ջրահեռացման համակարգի նորոգման և արդիականացման աշխատանքները և այդ ուղղությամբ 2013թ. նախատեսված ծրագիրը:
2011-2012 թվականների ընթացքում վերակառուցվել են Ռուբինյանց, Լենինգրադյան, Խորենացու, Սևանի և Թևոսյան փողոցների անձրևատար համակարգերը:
Կ.Ղազարյանի տեղեկացմամբ, քաղաքապետի հանձնարարականի հիման վրա հատուկ ուշադրություն կդարձվի Երևանի քաղաքապետարանի ծրագրերով այս տարի հիմնանորոգվող 30 փողոցների ջրահեռացման համակարգերին` ավելացնելով անձրևորսիչների և դիտահորերի քանակը: Ըստ անհրաժեշտության, անձրևաջրերի հնարավոր կուտակումներից խուսափելու համար մինչև տարեվերջ ջրահեռացման համակարգերի վերազինման տեխնիկական աշխատանքներ կիրականացվեն նաև հիմնովին ասֆալտապատման ցանկում չներառված փողոցներում: Անդրադառնալով անձրևաջրերի՝ որոշ դեպքերում մասնավոր շինություններ ներթափանցելու խնդրին՝ Կ.Օհանյանը նշել է, որ դրանք հիմնականում կառուցապատման կանոնների խախտման հետևանք են, երբ այս կամ այն շինությունը գետնի մակերեսի զրոյական նիշից ցածր է կառուցվում: Իսկ թե ինչու է թույլատրվել կառուցապատման կանոնների խախտմամբ շինարարության իրականացումը՝ որեւէ մեկը չի պարզաբանել, սակայն շտապել են իրենց անգործության հետեւանքով արձանագրված խախտումն օգտագործել անձրեւաջրերի՝ շինություններ ներթափանցումը արդարացնելու համար։

В Ереване дождевые воды затапливают жилые дома из-за нарушения строительных норм. Кто виноват и что не сделали? 05/31/2013   20:53  |  Лента новостей
В последние дни вследствие обильных осадков зафиксированные на некоторых улицах столицы скопления дождевых вод обусловлены пропускной способностью построенной в далекие 70-ое системы водоотведения. Сегодня с подобным заявлением директор ЗАО "Аревелк" по эксплуатации восточных участков компании "Ереван Джур" Карапет Оганян”.
Отметим, что в столице существует 250- километровая сеть ливневой канализации, которую обслуживает компания "Ереван Джур".
По сообщениям пресс-службы Мэрии Еревана, начальник управления коммунального хозяйства Мэрии Еревана Карлен Казарян и директор ЗАО "Аревелк" по эксплуатации восточных участков компании "Ереван Джур" Карапет Оганян представили работы по ремонту и модернизации системы водоотведения столицы за прошлые годы и программу на 2013г.
В 2011-2012гг. были реконструированы системы отведения дождевых вод на улицах Рубиняна, Ленинградяна, Севана и Тевосяна.
Как сообщил К . Казарян, по поручению мэра Еревана особое внимание будет уделено предусмотренным для реконструкции по программе Мэрии системам водоотведения 30 улиц. Во избежание возможных скоплений дождевых вод, до конца года технические работы по переоснащению дренажных систем будут проведены также на улицах, не включенных в список подлежащих асфальтированию. Возвращаясь к дождевым водам и затоплению частных сооружений. К. Оганян отметил, что это, в основном, следствие нарушения строительных норм, а именно:то или иное строение воздвигалось ниже нулевой отметки относительно уровня земли. А почему собственно разрешили осуществлять строительство с нарушениями установленных норм, никто так и не пояснил. Вместо этого поспешили использовать зафиксированное вследствие их бездействия нарушение для оправдания фактов затопления домов дождевыми водами.