Էթիկայի հանձնաժողովը լսել է Մոսկվայի տան տնօրենի պարզաբանումները 05/30/2013 16:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովը, Երևանի Մոսկվայի տան տնօրեն Արմինե Թյությունջյանի դիմումի քննության շրջանակներում, այսօրվա դռնփակ նիստում լսել է դիմումատուի պարզաբանումները: Ավելի վաղ՝ մայիսի 23-ին, հանձնաժողովը լսել էր նաև դիմումի վերաբերյալ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի պարզաբանումները:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց հանձնաժողովի անդամ Թևան Պողոսյանը, դիմումի հետագա քննարկումը կընթանա ըստ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված ընթացակարգի: Այն է՝ հաջորդ փուլում հանձնաժողովի քննարկմանը պետք է ներկայացվի որոշման նախագիծ:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, Էթիկայի հանձնաժողովը հարցի քննությունն ավարտում է հարցի քննությունը սկսելու վերաբերյալ իր որոշման կայացման օրվանից հետո` 30 օրվա ընթացքում: Այդ ժամկետը կարող է Էթիկայի հանձնաժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչև 20 օրով, եթե հարցի քննության համար էական համարվող հանգամանքներ պարզելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել լրացուցիչ տեղեկություններ կամ փաստաթղթեր ձեռք բերել և հարցի քննության մնացած ժամկետում հնարավոր չէ ըստ էության որոշում կամ եզրակացություն ընդունել:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ի Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովը մայիսի 17-ի դռնփակ նիստում որոշել է վարույթ ընդունել Ա. Թյությունջյանի դիմումն ընդդեմ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Կարապետյանի: Հարցի քննարկման և դրա վերաբերյալ հանձնաժողովին եզրակացություն ներկայացնելու նպատակով հանձնաժողովի ներկայացուցիչ է նշանակվել «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Թևան Պողոսյանը:
Ա.Թյությունջյանը բողոքել է ընդդեմ ԱԺ պատգամավորի, ով իր հետ հեռախոսազրույցում, ըստ դիմումատուի, օգտագործել է պատգամավորին և կնոջը ոչ վայել բառապաշար: Ըստ Ն.Կարապետյանի, «ամեն ինչ այնպես չէ, ինչպես ներկայացվում է»:

Комиссия по этике выслушала разъяснения директора ереванского “Дома Москвы” об инциденте с депутатом Н. Карапетян 05/30/2013   16:51  |  Лента новостей
Временная комиссия по вопросам этики в рамках рассмотрения заявления директора МКДЦ “Дом Москвы” Арминэ Тютюнджан на сегодняшнем заседании за закрытыми дверями выслушала разъяснения заявительницы. Ранее, 23 мая, Комиссия выслушала разъяснения депутата НС Наиры Карапетян.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” член комиссии Теван Погосян, дальнейшее рассмотрение заявления будет протекать в порядке процедуры, установленной законом о регламенте НС, а именно: на следующем этапе на рассмотрение Комиссии по этике должен быть представлен проект решения.
Согласно закону о регламенте НС, Комиссия по этике должна завершить рассмотрение вопроса в течение 30 дней после принятия решения о начале рассмотрения вопроса. Этот срок по решению Комиссии по этике может быть продлен на 20 дней, если для прояснения обстоятельств, признанных существенными в деле рассмотрения данного вопроса, возникла необходимость в получении дополнительных сведений или документов и если в оставшиеся для рассмотрения вопроса сроки принятие решения или вынесение заключения представляется невозможным.
Напомним, 17 мая Временная комиссия НС по вопросам этики в ходе заседания за закрытыми дверями решила принять к производству заявление директора МКДЦ “Дом Москвы” Арминэ Тютюнджан против члена фракции РПА Наиры Карапетян. Для рассмотрения заявления и предъявления Комиссии касательно него заключения представителем Комиссии назначен член фракции “Наследие” Теван Погосян.
Как уже ранее сообщало информагентство “Фактинфо”, А. Тютюнджан подала жалобу на члена фракции РПА Наиру Карапетян, которая в телефонном разговоре с ней, по словам заявительницы, "использовала не подобающие депутату и женщине выражения". Н. Карапетян отказалась комментировать заявление, отметив, что “все не так, как пытаются здесь представить”.