«Մատաղիսի» գործով արդարացման դատավճիռը ենթակա չէ բողոքարկման 05/30/2013   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վճռաբեկ դատարանը մայիսի 29-ին որոշում է կայացրել «Մատաղիսի» գործով ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության դատախազներ Ա.Հարությունյանի, Ա.Շահինյանի և Հ.Թադևոսյանի վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին: Որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, վերջնական է և ենթակա չէ բողոքարկման։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ Դատական դեպարտամենտի միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արսեն Բաբայանը, Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ «բողոքաբերների փաստարկները բավարար չեն եզրահանգելու, որ բողոքում բարձրացված հարցի վերաբերյալ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը կարող է էական նշանակություն ունենալ օրենքի միատեսակ կիրառության համար»։
Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է նաև, որ բողոքաբերների փաստարկները բավարար չեն եզրահանգելու, որ սույն գործով վերաքննիչ դատարանի կողմից թույլ է տրված առերևույթ դատական սխալ, որը կարող է առաջացնել կամ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
2012թ. դեկտեմբերի 4-ին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատական վիճաբանությունների փուլում, մեղադրողները, ամբաստանյալներին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխել էին և սպանության փոխարեն առաջադրել նոր մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ եւ 14-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից պատճառելը երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողների, այսինքն՝ ամբաստանյալների ծառայակիցներ Ռոման Եղիազարյանի ու Հովսեփ Մկրտումյանի մահը:
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության դատախազների և տուժողի իրավահաջորդ Գ.Մելքոնյանի վերաքննիչ բողոքների հիման վրա քննության առնելով գործը՝ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը 2013 թվականի մարտի 26-ի որոշմամբ վերաքննիչ բողոքները մերժել է` օրինական ուժի մեջ թողնելով Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2012 թվականի դեկտեմբերի 18-ի դատավճիռը։ Բողոքաբերները միջնորդում էին բեկանել արդարացման դատավճիռը և կայացնել մեղադրական դատավճիռ ՝ Ռազմիկ Սարգսյանին դատապարտելով 7 տարվա, իսկ Արայիկ Զալյանին ու Մուսա Սերոբյանին` 8-ական տարվա ազատազրկման: ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի հիշյալ որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք են բերել ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության դատախազներ Ա.Հարությունյանը, Ա.Շահինյանը և Հ.Թադևոսյանը՝ միջնորդելով վճռաբեկ բողոքն ընդունել վարույթ, ամբողջությամբ բեկանել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2013 թվականի մարտի 26-ի որոշումը և գործն ուղարկել նույն դատարան` նոր քննության։
13:56 30/05/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՎճռաբեկ պալատը հետ է վերադարձրել Մատաղիսի գործով զինդատախազության վճռաբեկ բողոքը

Оправдательный вердикт по “делу Матагиса” не подлежит более обжалованию 05/30/2013 17:43 | Лента новостей
29 мая 2013г. Уголовная палата Кассационного суда вернула обратно кассационную жалобу прокуроров Центральной военной прокуратуры РА против решения Апелляционного уголовного суда касательно оправданных по “делу Матагиса”. Решение вступает в силу с момента его оглашения. Решение является окончательным и не подлежит обжалованию. Как сообщил корреспонденту информагентства “ФактИнфо” начальник службы по международному сотрудничеству и связям с общественностью Судебного департамента Армении Арсен Бабаян, Кассационный суд констатировал, что в жалобе не содержатся достаточно аргументов, позволяющих заключить, что решение Кассационного суда относительно вопроса, затронутого в заявлении, может возыметь существенное значение для однозначного применения закона.
Кассационный суд также констатировал, что представленные в жалобах аргументы не позволяют также заключить, что Апелляционный суд допустил по делу явную судебную ошибку, которая может привести или уж привела к тяжким последствиям.
Дело, которое известно как “Дело Матагиса”, прошло долгий путь. По приговору суда Сюникской области от 18 мая 52005г. Араик Залян, Муса Серобян и Размик Саргсян были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного пп.1, 5 и7 ч. 2 ст. 104- “убийство двух и более лиц, совершенное с особой жестокостью группой лиц или организованной группой”, и были приговорены к 15 годам лишения свободы.
Апелляционный суд по уголовным и военным делам по приговору от 30 мая 2006г. изменил вердикт суда первой инстанции и приговорил Араика Заляна, Мусу Серобяна и Размика Саргсяна к пожизненному заключению.
По решению Уголовной палаты Кассационного суда от 22 декабря 2006г., вердикты нижестоящих инстанций были отменены и были направлены на новое расследование, а подсудимые были освобождены из-под стражи.
В ходе прений в суде общей юрисдикции Ширакской области 4 декабря 2012г. обвинители изменили выдвинутое против подсудимых обвинение и предъявили им новое обвинение в совершении преступления, предусмотренного пп. 1, 6 и 14 ч. 2ст. 112- “ умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшего по неосторожности смерть потерпевших Романа Егиазаряна и Овсепа Мкртумяна(сослуживцы подсудимых).
По приговору суда Ширакской области подсудимые Араик Залян, Муса Серобян и Размик Саргсян были признаны невиновными и оправданы за недоказанностью их участия в совершении преступления.
Апелляционный суд Армении по решению от 26 марта 2013г. оставил в силе оправдательный приговор по “делу Матагиса”, вынесенный судом общей юрисдикции Ширакской области от 18 декабря 2012г.Таким образом Апелляционный суд оставил без удовлетворения иски правопреемника Романа Егиазаряна Гоар Мелконян против оправдательного вердикта. Сторона обвинения ходатайствовала об отмене вердикта и вынесении обвинительного приговора и просила приговорить Размика Саргсяна к 7, а М. Серопяна – к 8 и А. Заляна – к 8 годам лишения свободы. Прокуроры Центральной военной прокуратуры А. Арутюнян, А. Шаинян и Тадевосян подали кассационную жалобу против решения Апелляционного суда, ходатайствуя о принятии кассационной жалобы к производству и полной отмене решения Апелляционного суда от 26 марта 2013г. и передаче дела в тот же суд на новое рассмотрение.