Սխալների ուղղումն արժե 46 195 000 դրամ 05/29/2013 13:28 | ԼՐԱՀՈՍ
«Սեւան» ազգային պարկի աշխատանքում պարբերաբար ի հայտ եկող խախտումներն ու թերացումներն արդեն սովորական երեւույթ են:
Այս ոլորտում հերթական սխալների ուղղմանն է այսօր ձեռնամուխ եղել նաեւ ՀՀ կառավարությունը:
Պետական եկամուտների կոմիտեն Ազգային պարկում հայտնաբերել է 46 195 000 դրամի խախտում: Խախտումները կատարվել են անցյալ տարի Սեւանա լճի ափամերձ ջրածածկ տարածքների անտառմաքրման աշխատանքների ընթացքում:
Պարզվել է, որ ԱՊ-ը պետական բյուջե չի վճարել 15,1 մլն եկամտահարկ, 14,1 մլն ավելացված արժեքի հարկ և 4,7մլն-ի սոցիալական վճարումներ:
Այս հարկային պարտավորությունները չկատարելու` կառավարության ներկայացրած պարզաբանումները, մեղմ ասած, տարօրինակ են:
Այսպես, դեռեւս 2010թ-ից անտառային տարածքների մաքրման աշխատանքների համար կազմվել է օրինակելի պայմանագրի ձեւ, որը ստորագրվում է Ազգային պարկի եւ աշխատանքների իրականացման պատվերը ստացած ընկերության միջեւ:
Եվ ահա, պարզվում է, որ այս պայմանագրի 3.4.6-րդ կետում սահմանված է եղել, որ կապալառուն պարտավոր է ապահովել հարկերի, տուրքերի և պարտադիր վճարների մուտքերը իր միջոցների հաշվին: «Մինչդեռ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված է, որ ֆիզիկական անձանց եկամուտները վճարելիս հարկը պահում է հարկային գործակալը, ծառայությունների մատուցման դիմաց ավելացված արժեքի հարկ վճարող է համարվում ձեռնարկատիրական գործունեություն վարելու իրավունք ունեցող իրավաբանական անձը, իսկ աշխատանքի վարձատրությանն ուղղվող միջոցների նկատմամբ սոցիալական վճարումները կատարում է գործատուն: Տվյալ պարագայում հարկերի, տուրքերի և պարտադիր վճարների մուտքերը պետք է ապահովեր պատվիրատուն, այիսինք՝ «Սևան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ը »,- մեկնաբանում է կառավարությունը:
Փաստորեն, ստացվում է, որ ազգային պարկը փորձել է սեփական պարտավորությունները թողնել մեկ ուրիշի վրա: Սակայն, ինչ-ինչ հանգամանքներում խախտումը բացահայտվել է եւ հիմա ազգային պարկն ու կառավարությունը ստիպված են լրացուցիչ ծախս կատարել սեփական սխալներն ուղղելու համար:
Եվ քանի որ Ազգային պարկի ջրածածկ տարածքների 2012 թվականի անտառմաքրման աշխատանքների համար պետական բյուջեյով վերոհիշյալ 46 195 000 դրամը նախատեսված չի էլ եղել, հիմա կառավարությունն ստիպված է նշված գումարը տրամադրել պահուստային ֆոնդի միջոցներից:
Իսկ թե ով է մեղավոր ստեղծված իրավիճակի համար, կամ ինչ կլիներ եթե կապալառուն կատարեր սխալմամբ իրեն պայմանագրով վերապահված պարտավորությունները, սա արդեն երկրորդական խնդիր է:

Исправление допущенных в национальном парке “Севан”ошибок обойдется Правительству Армении в 46 195 000 млн. драмов 05/29/2013 14:20 | Лента новостей
Периодически выявляемые ошибки в национальном парке “Севан” давно уже не являются чем-то из ряда вон выходящим.
Правительство РА приступило за исправление зафиксированных в этой сфере ошибок.
Комитет государственных доходов выявил на территории национального парке “Севан” нарушений на сумму 46 195 000млн. драмов. Нарушения были допущены в ходе проведения лесоочистительных работ на прибрежных территориях озера.
Выяснилось, что Национальный парк не выплатил в госбюджет доход в размере 15.1 млн. драмов. 14.1 млн. – НДС и 4.7 млн. драмов – социальные выплаты.
Представленные Правительству объяснения причин невыполнения налоговых обязательств, мягко говоря, странные.
Так, еще в 2010г. для проведения работ по очистке лесных территорий была составлена примерная форма договора, который был заключен между Национальным парком и компанией, получившей заказ на осуществление вышеуказанных работ.
" И вот, выясняется, что в пунктах 3,4,6 договора закреплено, что фирма-подрядчик обязуется обеспечить поступления по части налогов, пошлин и обязательных выплат за счет своих средств. Когда как по армянскому законодательству предусмотрено, что при выплате доходов физических лиц, налог взимает налоговый агент, налогоплательщиком, выплачивающим НДС за оказание услуг, считается юридическое лицо, имеющее право вести предпринимательскую деятельность, а социальные выплаты по части средств, направленных на оплату труда, выполняет работодатель. В данном случае поступления по части налогов, пошлин и обязательных выплат должен был обеспечить заказчик, то есть ГНКО национальный парк “Севан”,- поясняет Правительство.
Фактически, получается, что Национальный парк пытался возложить свои обязательства на плечи другого. Однако нарушение было выявлено, и теперь Национальный парк и Правительство вынуждены выделить дополнительные средства на исправление собственных ошибок.
Ввиду того, что для проведения лесоочистительных работ на водных территориях Национального парка по госбюджету не было предусмотрено 46 195 000 млн. драмов, теперь Правительство вынуждено выделить эту сумму из резервного фонда.
Кто виноват в создавшейся ситуации и что случилось бы, если подрядчик по ошибке выполнил обязательства, оговоренные в контракте, это уже второстепенный вопрос.