Եֆրեյտորը մահացել է՝ գործը կարճվել 05/29/2013   17:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2012թ. նոյեմբերի 1-ին 19 պայմանագրային զինծառայող տեղափոխող ՀՀ զինված ուժերին պատկանող բեռնատարը Քարվաճառի` Հարուրի ձոր կոչվող տարածքում դուրս էր եկել ճանապարհի երթևեկելի մասից և գլորվել ձորը, որի հետևանքով մահացել էր 4 և վիրավորվել 15 զինծառայող, նրանց թվում բեռնատարի վարորդը:
ՀՀ ԶՈՒ պատկանող բեռնատար ավտոմեքենայի ձորը ընկնելու փաստի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 377-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (մեքենան վարելու կամ շահագործելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ):
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը նշեց, որ փորձաքննության արդյունքում պարզվել է, որ վթարը տեղի է ունեցել բեռնատարի վարորդի մեղքով և քանի որ մեղավոր անձը՝ այսինքն ավտոմեքենայի վարորդ, եֆրեյտոր Արթուր Երեմյանը մահացել է, այդ իսկ պատճառով գործը կարճվել է (ՀՀ քր. դատ. օրի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 10-րդ կետով (անձը մահացել է):
Հիշեցնենք, որ ըստ նախնական տվյալների, ՀՀ զինված ուժերին պատկանող բեռնատարը հանդիպակաց ընթացող ավտոմեքենայի լույսերի արձակման պատճառով դուրս էր եկել ճանապարհի երթևեկելի մասից և գլորվել ձորը:

Грузовик ВС Армении, перевозивший военнослужащих, попал в смертельное ДТП по вине водителя-ефрейтора. Уголовное дело прекращено ввиду его смерти 05/29/2013 18:58 | Актуальная тема
С 1 по 19 ноября 2012г. принадлежащий МО грузовик, перевозящий военнослужащих на участке более известном как “Арури Дзор” на территории Карвачара съехал с проезжей части дороги и скатился в ущелье, вследствие чего погибли 4 военнослужащих и еще 15 были ранены, в их числе и водитель грузовика.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч.3 ст. 377 УК РА (“нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств,, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц”).
В беседе с корреспондентом Фактинфо“ старший офицер следственной службы МО Армении Мэри Саргсян отметила, что результаты экспертизы показали, что авария произошла по вине водителя грузовика, но ввиду того, что виновник происшествия, водитель автомашины ефрейтор Артур Еремян скончался, уголовное дело прекращено (по п. 10 ч.1 ст. 35 Уголовно-процессуального кодекса РА).
Напомним, что по предварительным данным, причиной ДТП с участием грузовика, принадлежащего Вооруженным силам РА, стал ослепляющий свет от фар встречного автомобиля.